Нові амбулаторії чекають лікарів

Нові амбулаторії чекають лікарів

Дата: 2020-09-15 | Переглядів: 530

На Чернігівщині, як і в Україні, існує кадровий голод у лікарях – у нас їх не вистачає понад тисячу. А загалом по країні – більше 33 тисяч, у сільській місцевості - 8 тисяч, а працюючих спеціалістів пенсійного віку - 50 тисяч.

Ця проблема не нова, відзначив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, який 11 вересня перебував з робочим візитом у Чернігові. Стимулом працювати на селі має бути гідна заробітна плата.

 

– Я вважаю, що насамперед треба підвищити престижність професії лікаря, зокрема через заробітну плату, щоби вона була справедливою. Якщо ми говоримо про сімейних лікарів, первинну ланку, то там вже зарплата більш-менш. При­наймні, вища ніж у спеціалізованих лікарів. Нам треба рухатися цим шляхом. По-друге, мені здається, що ми можемо створювати такі програми, зокрема на державному рівні, щоби люди хотіли приїздити в село і працювати в сільських амбулаторіях. Це можуть бути спільні програми, завдяки державному і місцевому бюджетам. Працюючи головою Одеської ОДА, за рахунок таких програм ми заповнювали ті вакансії, які існують на первинній ланці. Справді, проблема з кадрами в Україні є і її треба вирішувати, – наголосив Максим Степанов.

 

Загалом у Чернігівській області медичні заклади недоукомплектовані хірургами, анестезіологами, онкологами, фтизіатрами, психіатрами, сімейними лікарями. А деякі сільські амбулаторії не мають навіть середнього медичного працівника.

 

Нестача медичних кадрів характерна не тільки для нашої країни. Приміром, у європейській Естонії, у провінційній лікарні, де обслуговується 30 тисяч осіб, окрім шести сімейних лікарів, педіатра, отоларинголога і дерматолога, всі інші спеціалісти – приїжджі зі столиці, тобто вони консультують, оперують у визначені дні. Працюють, так сказати, одночасно на кілька медзакладів. Кадровий голод в Естонії, так само як і в Україні, пояснюють низькою зарплатою. Тому фахівці і їдуть на заробітки за кордон.

 

– Середній вік медперсоналу – надто високий, – розповідає головна медсест­ра лікарні Хаапсалу Марью Лепметс, з якою ми спілкувалися ще напередодні пандемії коронавірусної хвороби. – Також одна із загроз – потік кадрів. І ми хвилюємося, що люди підуть на пенсію, а замінити цих працівників ніким. Це болюче питання, яким переймаємося з 2015-го. Саме тоді стали співпрацювати з однією з великих лікарень Таллінна. І щороку взаємодія все більша і більша. Сподіваємося, що крім допомоги з персоналом, вдасться вирішити також проблему з цілодобовим чергуванням лікарів. Щодо сімейного лікаря, то його ми шукаємо досить довго. Молодь не рветься, бо не хоче мати навантаження та відповідальність. Хоча зарплата у кілька разів вища ніж у профільних спеціалістів. Мер міста майбутньому сімейному лікарю пропонує навіть квартиру, підйомні.

 

Сімейним лікарям на Чернігівщині теж готові створювати комфортні умови для роботи і проживання. Головне, аби такі фахівці знайшлися! Наприклад, голова Корюківської об’єднаної територіальної громади Ратан Ахмедов пообіцяв новому сімейному лікарю новозбудованої сільської амбулаторії в Наумівці – житло в Корюківці. На роботу медик може діставатися новеньким службовим автомобілем. Зарплату мер гарантує – 16 тисяч гривень, про це повідомила головна лікарка Корюківського ЦПМСД Світлана Лещенко.

 

А у Чорнотичах на Сосниччині підготували для нового лікаря двоповерховий будинок з усіма зручностями. Та поки й сюди ніхто не поспішає, каже голова Сосницької об’єднаної територіальної громади Андрій Портний:

 

– Ми більшу ставку робимо на місцеву молодь, у кого в громаді батьки живуть. Пропонуємо хороший будинок, хорошу зарплату, комфортні умови праці. Ось незабаром нова амбулаторія запрацює. Поки на наше запрошення ніхто не відгукнувся. Втім, це ж не тільки у нас лікаря не вистачає, така ситуація багато де. Ще почекаємо!

 

На сайті Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА міститься актуальна інформація щодо вакантних посад для працевлаштування інтернів, випускників медичних вишів нинішнього року. Таких посад – 118. Найбільше – лікарів загальної практики сімейної медицини – 36. Ніжинщина потребує 8 таких фахівців, Коропський район – 5, Городнянський, Сновський і Талалаївський – по 3. На Чернігівщині готові взяти на роботу також акушер-гінекологів, інфекціоністів, ендокринологів, ендоскопістів, невропатологів, неонатологів, травматологів, отоларингологів, педіатрів, рентгенологів, стоматологів, терапевтів.

 

У Кіптівській ОТГ на Козелеччині питання із забезпеченням медичними кадрами нової сучасної лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини видалося нелегким, але успішним. Тут шукали лікаря майже рік. Пропонували і квартиру, і службовий автомобіль. Голова Кіптівської громади Володимир Кучма неодноразово запрошував медиків на роботу через ЗМІ. В одній з газет про це й прочитав майбутній завідувач сільської амбулаторії в Кіптях.

 

Приїхати на постійне проживання зголосився лікар Костянтин Коломієць з дружиною, вона в амбулаторії працює медсестрою. А змусила подружжя перебратися з Донецька до Чернігова, де вони прожили п’ять років в орендованій квартирі, – війна. Тепер медики-переселенці мають роботу, що приносить задоволення, службове житло, транспорт і мирне небо над головою.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-06-20 16:10:02.325

  • Всього випадків: 2,229,523
  • Активні: 26,044
  • Всього смертей: 52,016
  • Нових смертей: 24
  • Всього одужали: 2,151,463

Замовити зворотний дзвінок