Кам’яна сюїта Флоріана Коцюбинського. До 100-річчя від дня народження скульптора

Кам’яна сюїта Флоріана Коцюбинського. До 100-річчя від дня народження скульптора

Дата: 2021-02-17 | Переглядів: 215

16 лютого в Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику Михайла Коцюбинського відкрилася виставка «Кам’яна сюїта Флоріана Коцюбинського». Вона присвячена 100-річчю від дня народження скульптора, заслуженого діяча мистецтв України, онука видатного українського письменника. На виставці представлені матеріали з фондової колекції музею, передані свого часу родиною митця.

 


Роки життя Флоріана Коцюбинського (1921-1991) засвідчують, що він жив і творив суто в радянський період. Але це не означає, що митець оспівував ту епоху. Звісно, серед його робіт є і такі, як монумент «Савур-могила» на Донбасі. До речі, під час бойових дій в 2014 році знищений бойовиками ДНР. А скульптура «Голуби миру» на станції метро «Дніпро» в Києві і досі слугує чудовою окрасою міста.

 

У 1970 році Флоріан захопився українською козацькою героїкою. Цілий цикл його робіт присвячено гетьманам та визначним козацьким ватажкам. Це були ескізи до проєкту «Алея лицарів», яка мала постати на території історико-меморіального комплексу «Запорізька Січ» на острові Хортиця. На жаль, цей проєкт не був реалізований з політичних міркувань.


 


І звісно, чимало робіт скульптора дотичні до Михайла Коцюбинського та його творів. Це і бюст на могилі письменника, і скульптура в музейному саду, і «Нескорений» на подвір’ї експозиційної будівлі музею, бюсти Юрія Коцюбинського та Віталія Примакова, які ще донедавна прикрашали Алею героїв у Чернігові тощо.

 

Але виставку названо через колекцію мініатюр з каменю «Кам’яна сюїта», яка представлена повністю. Вона якнайкраще відображає характер митця, його захопленість творчістю. Він помічав матеріал для майбутнього витвору мистецтва всюди. Це і уламки природного каменю, вапняку, черепашнику, пісковику, алебастру і навіть звичайної цегли. Пан Флоріан завжди носив з собою маленького ножика і, помітивши підходящий камінчик, тут же брав його до рук та починав творити, відсікаючи зайве.

 

На відкритті виставки тепле слово про митця мовили директор музею Ігор Коцюбинський, його заступниця Наталія Коцюбинська та радник голови Чернігівської обласної ради Дмитро Никоненко.

 

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»

Фото автора


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-02-25 08:10:01.624

  • Всього випадків: 1,325,841
  • Активні: 140,934
  • Всього смертей: 25,596
  • Нових смертей: 135
  • Всього одужали: 1,159,311

Замовити зворотний дзвінок