Древній талісман рибалок з-під Гірманки

Древній талісман рибалок з-під Гірманки

Дата: 2021-04-14 | Переглядів: 3066

Не так давно під час проведення земляних робіт поблизу Гірманки Чернігівського району, а це неподалік від залізничної станції Жукотки, екскаватором було порушено шар ґрунту, в якому виявилися рештки глиняного посуду дуже давніх часів. Два глечики, до речі, були цілі. В VІ–ХІІ ст. тут було поселення ранніх слов’ян.

 

Серед знахідок – бронзова скіфська накладка-застібка, китайська монета Х ст., ремінні прикраси-накладки. А ще там була виявлена мідна підвіска діаметром 32 мм. Це розмір медалі. Древній майстер на підвісці відтворив точні копії рельєфної графіки малюнка тіла сома. Соми з подібним малюнком ловлять і нині в Дніпрі біля села Дніпровське Чернігівського району.

 

Сома і підвіску я, як колекціонер, придбав майже одразу – протягом одного тижня. І за звичкою сфотографував, а підвіску ще й замалював. Яке ж було моє здивування, коли виявив однаково схожі малюнки. Мабуть, власник підвіски був великим шанувальником могутнього сома і тому відтворив (або замовив комусь) це в міді. І носив потім на шиї як талісман.

 

До речі, за малюнком на тілі сома можна визначити вік рибини. На нашому фото сому два роки. А на підвісці малюнок трирічного річкового велетня.

 

Сом – це найбільша прісноводна риба в Європі, одна з найбільших у світі. Довжина тіла сома може сягати 5 метрів, вага – 100 кг. Не дивно, що сом знайшов відображення у слов’янській міфології. Він асоціювався з міфічним божком природи – водяником, котрий сам міг набувати образу велетенського сома. Звідси й народна назва риби – «риба водяного». Ще одна народна назва – «чортів кінь». За переказами, це велетенський сом, на якому їздить під час оглядин своїх володінь водяник. Сома в давнину поважали, і, цілком можливо, він міг бути талісманом, оберігати рибалок від «водяного» та від водної стихії.

 

Валентин ІВАНЕЦЬ, краєзнавець

Газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2022-01-29 04:44:01.771

  • Всього випадків: 3,980,610
  • Активні: 272,634
  • Всього смертей: 99,882
  • Нових смертей:
  • Всього одужали: 3,608,094

Замовити зворотний дзвінок