Як запобігти корупції у земельній сфері

Як запобігти корупції у земельній сфері

Дата: 2021-07-06 | Переглядів: 289

Про це йшлося 5 липня на Чернігівському обласному антикорупційному форумі. Його ініціювала голова облдержадміністрації Анна Коваленко.

 

Серед учасників – голова обласної ради Олена Дмитренко, представники НАЗК, НАБУ, СБУ, поліції, прокуратури, Держгеокадастру, митниці, податкової, екоінспекції, лісового господарства та інших контролювальних установ.

 

Одна з причин проведення заходу – через відкриття ринку землі зростають корупційні ризики в цій галузі.

 

30 корупційних схем у земельних питаннях

 

Такий звіт випустило НАЗК на початку року. У ньому вказано, чому ці зловживання стали можливими та як їх не допустити у майбутньому. Переглянути звіт можна за посиланням.

 

Серед корупційних схем у земельній сфері:

– зловживання правом безоплатної приватизації;

– продаж інформації про вільні земельні ділянки;

– конфлікт інтересів при виділенні землі;

– тіньовий обробіток незареєстрованих земельних ділянок.

 

Протидіяти корупції мають усі

 

Керівник департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач розповів про масштабне опитування на доброчесність серед 40 тисяч держслужбовців. За його результатами, 90% опитаних вважають протидію корупції як власним, так і обов’язком керівника/керівниці. При цьому кожен п’ятий керівник/керівниця не приділяє належної уваги цьому питанню.

 

– Роль керівника/керівниці у запобіганні корупції є ключовою... Проводьте робочі зустрічі з конкретними повідомленнями про те, що ви не будете толерувати корупцію. Заохочуйте людей викривати її всередині вашої організації, – порадив Деркач.

 

Він звернув увагу, що в кожній установі має бути уповноважений з питань запобігання корупції. Наразі більшість таких фахівців суміщають роботу на двох посадах. Це не дозволяє їм ефективно працювати.

 

Також Сергій Деркач наголосив про обов’язкове створення в організаціях каналів зв’язку для викривачів корупції: телефон, сайт, email тощо. А вже наступного року запрацює єдиний портал викривачів. На ньому українці зможуть легко та безпечно залишати повідомлення про корупцію. Воно автоматично відправиться до відповідного органу влади.

 

Посібник з написання актів

 

Наразі ж НАЗК працює над створенням посібника для правильного написання нормативних актів, щоб зменшити корупційні елементи в них.

 

Серед найбільш поширених – немає чітко визначеного часу, впродовж якого людина отримає послугу. Тоді за швидкість «треба доплатити».

 

Інший варіант – нечіткий перелік довідок, які потрібно надати, щоб отримати дозвіл, наприклад. Часто в нормативно-правових актах останнім пунктом пишуть та «інші документи». За таких обставин посадовець, крім обов’язкових, може вимагати додаткові документи. Це затягує процес, а чиновнику дає додаткові інструменти для зловживань.


 

Ще раз про розорювання берегів

 

На форумі не оминули увагою й проблеми довкілля. Громадські активісти продемонстрували фото, зроблені з повітря. На них видно, як близько до водойм «підійшла» рілля. Але винних у кращому випадку просто штрафують.

 

– Ми звернулися до Мінекології з приводу того, що ті штрафи, які запроваджені, неспівставні зі шкодою, яку наносить таке розорювання, – зауважила Анна Коваленко. І додала, що незабаром представить результати роботи координаційного штабу з питань довкілля. А правоохоронні органи зможуть працювати за кожним задокументованим фактом.

 

Начальник управління землеустрою, використання та охорони земель Держгеокадастру області Ігор Пузан нагадав, що з наступного року органи місцевого самоврядування зможуть залучати громадських інспекторів до моніторингу таких ділянок. Це сприятиме більш швидкому їх виявленню.

 

– Але цього недостатньо. Потрібно змінити діюче законодавство. Зокрема статтю 52 закону «Про землеустрій»: щодо розробки проєктів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, – сказав він.

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-07-29 14:38:01.329

  • Всього випадків: 2,250,907
  • Активні: 12,142
  • Всього смертей: 52,916
  • Нових смертей: 25
  • Всього одужали: 2,185,849

Замовити зворотний дзвінок