Вишню антипку на Валу взявся лікувати арборист Володимир Вєтроградський

Вишню антипку на Валу взявся лікувати арборист Володимир Вєтроградський

Дата: 2021-07-13 | Переглядів: 215

Дерева, як і люди, хворіють. І рятують їх від недуг – арбористи – фахівці з обслуговування та догляду за деревами як за індивідуальними організмами. Вилікувати старовинну, понад сторічну, вишню антипку на чернігівському Валу зголосився Володимир Вєтроградський зі столиці – відомий український активіст та арборист. Він понад 15 років лікує дерева, серед яких меморіальні, які були свідками відомих постатей – 300-річний дуб Шептицького і груша Франка. До Чернігова Володимира запросив керівник Комунального підприємства «Зеленбуд» Чернігівської міськради Артем Стах, яке й оплатить роботу фахівця.

 

Про велич, вік та стан рідкісної вишні

 

Варто відзначити, що Володимир Вєт­роградський не вперше в Чернігові з такою місією. Раніше він перебував у місті завдяки благодійним внескам екоактивістів, лікував вербу на території університету «Чернігівська політехніка».

 

Взагалі ж на його рахунку сотні вилікуваних дерев по всій Україні. Самих лише проблемних, з порожнинами у стовбурі, близько двохсот. Причому, як сам відзначає, випадки були дуже різні: від маленьких порожнин, у палець, до таких, де запросто можуть поміститися декілька людей.


Володимир Вєт­роградський

 

Чернігівській вишні антипці ставить діагноз, визначає вік та захоплюється її винятковістю:

 

– Їй десь 115 років, вона унікальна! Чесно кажучи, таку вишню бачу вперше в Украї­ні. Траплялася якось віком до 60 років. А тут подивіться, яка велич, які розлогі гілки! Дерево однозначно треба зберігати. Візуально ця вишня почувається добре. Але якщо ми підійдемо ближче, то побачимо, що дерево проблемне. Його лікували «дідівськими методами», тобто замазували глиною, місили биту цеглу з бетоном. Це було начебто практично, але всі ці заходи давали суто візуальний ефект і насправді лише поглиблювали процес гниття дерева. Адже бетон – матеріал, який пропускає вологу, під ним усе, що позакладали у стовбур, нічого не вичищали, на жаль. До всього у цього дерева немає частини кореня. Мабуть, коли була реконструкція парку, зачепили корінь і обрубали більше за норму.

 

За словами київського арбориста Володимира Вєтроградського, якщо вишню вилікувати, то вона проживе ще мінімум 50-60 років. Саме такий термін гарантії після виконаних робіт дає фахівець.

 

– Спочатку буде ґрунтовне лікування, а тоді достатньо буде лише раз на рік робити фахове обстеження. У дерева, як у людини: трапляється так, що після операції не приживається імплант. Так само й у дерева може бути відторгнення матеріалу, у 10-20 відсотках випадків таке буває. Саме тому важливо відкоригувати точки вживлення. Далі дерево саме відновить свою структурну цілісність, – каже арборист.

 

Як лікуватимуть і скільки це коштуватиме

 

Насамперед Володимир Вєтроградський візьметься за обрізку дерева. Це робота з кроною. Вона забере пару днів. З інструментів слугуватимуть – секатор та бензопилка.


 

Наступний етап – це робота зі стовбуровою частиною. Потрібно ретельно вичистити всі рани дерева, обробити спеціальними засобами від різних інфекцій, а також захисними мастиками.

 

Розрахується із лікарем дерев замовник – КП «Зеленбуд».

 

– Ми маємо справу з старовинним деревом, яке росте в історичному місці на Валу, воно більш-менш у хорошому стані. Звісно, що його потрібно і доцільно лікувати. Це коштуватиме від 13-ти до 15-ти тисяч гривень, і комунальне підприємство сплатить вартість таких робіт, – прокоментував керівник «Зеленбуду» Артем Стах.

 

Чернігівський екоактивіст, голова громадської організації «ЕкоМісто» Сергій Безбородько відзначив, що дуже важливо, аби такий підхід був застосований не лише до одного дерева, а до всіх чернігівських дерев.


Сергій Безбородько

 

– Наразі на Валу триває реконструкція, і, на жаль, важкою технікою пошкоджено частину стовбурів. Ми вчасно їх обробили. Втім, такого могло би й не статися, якби підрядні організації застосовували індивідуальний підхід до кожного дерева. На жаль, тривалий час дерева в місті не доглядали. Чим швидше ми почнемо процес обстеження та інвентаризації зелених насаджень, тим більше шансів їх зберегти. У цьому плані нам важливо комунікувати з місцевою владою і ЗМІ.

 

Керівник «Зеленбуду» Артем Стах подякував в організації порятунку чернігівської живої пам’ятки Сергію Безбородьку за те, що включився і дав поштовх цій справі, та арбористу Володимиру Вєтроградському, який узявся лікувати унікальне дерево.

 

Науковці – про нашу вишню

 

Директор Київського еколого-культурного центру, заслужений природо­охоронець України Володимир Борейко та кандидат біологічних наук Ігор Парнікоза визначили, що це – найстаріша вишня антипка в Україні.

 

– Об’єкт на території міста Чернігова в 100 м від пам’ятника Тарасові Шевченку на Валу, в 10 м від гармат і являє собою найстаріший в Україні екземпляр вишні антипки – (Cerasus mahaleb (L.) Mill.) віком біля 100 років. Заввишки 1,5 м дерево має в охопленні 3 м. Заввишки 1,3 м дерево галузиться на дві скелетні гілки. Сама ж вишня – заввишки 10 м, – відзначають науковці.

 

Народні назви цього чагарника (набагато рідше) дерева – вишня запашна, кучина. Належить до родини розоцвіті – Rosaceae.

 

Плоди вишні антипки дрібні, неправильно округлої форми, до 1 см в діаметрі, спочатку жовті, потім червоніють, а стиглі – чорні. Дозрівають вони в липні – серпні. Плоди зберігаються нетривалий період (10-15 днів) в прохолодних приміщеннях у твердій тарі. Використовують в їжу в свіжому вигляді, а також у парфумерії, для виготовлення харчових барвників. Кісточки плодів містять амігдалин, який застосовують при виробництві мигдалевого мила.

 

Вишня антипка росте в дикому стані на вапняних ґрунтах, серед чагарників у передгір’ях Криму та в південно-західних районах України.

 

– Враховуючи рідкісність і поважний вік зазначеного дерева, а також повагу, якою користується воно у чернігівців, його доцільно оголосити ботанічною пам’яткою природи місцевого значення «Чернігівська вишня», – вважають науковці.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-07-29 14:38:01.329

  • Всього випадків: 2,250,907
  • Активні: 12,142
  • Всього смертей: 52,916
  • Нових смертей: 25
  • Всього одужали: 2,185,849

Замовити зворотний дзвінок