Спроба №2: Чернігівський ЕТЦ Держпраці спробують продати за 18,7 млн грн

Спроба №2: Чернігівський ЕТЦ Держпраці спробують продати за 18,7 млн грн

Дата: 2021-09-01 | Переглядів: 197

Перший аукціон з продажу Чернігівського експертно-технічного центру (ЕТЦ) відбувся 13 липня 2021 року. Але тоді бажаючих купити підприємство не знайшлося. Тому 30 вересня відбудеться друга спроба приватизації.

 

Напередодні облдержадміністрація спільно з Фондом держмайна України в Чернігівській області організували престур до ЕТЦ. Під час заходу директор Микола Штанько та його заступник Олександр Побережний розповіли журналістам про центр. А начальник управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області Регіонального відділення ФДМУ по Київській, Черкаській та Чернігівській областях Валерій Йовенко поділився, навіщо держава продає прибуткове підприємство та чому воно не зацікавило інвесторів під час першого аукціону.

 

Що таке ЕТЦ

 

Центр у Чернігові створили в 1995 році. Подібні держпідприємства є в кожній області. Їхнє завдання – забезпечити науково-технічну підтримку держнагляду у сфері охорони та гігієни праці, промислової безпеки тощо.

 

Перелік послуг у центрів відрізняється. В Чернігові, зокрема, проводять експертне обстеження та технічне діагностування машин та механізмів, техогляд будівель, навчають фахівців з охорони праці, проводять психофізіологічну експертизу тощо.

 

Після перевірки ЕТЦ видає експертний висновок, на підставі якого компанія отримує в обласному управлінні Держохоронпраці спецдозволи на роботи.

 

На торги виставляють єдиний майновий комплекс (ЄМК) центру: 34 сотки землі в мікрорайоні Масани у Чернігові, з двома будівлями близько 900 та 190 квадратних метрів, автопарк з 9 машин, обладнання тощо. В Чернігівському ЕТЦ працює 32 людини. Все майно підприємство придбало самостійно, не взявши жодної копійки з державного бюджету.


 

Скільки заробляє центр

 

За словами Миколи Штанька, центр завжди був прибутковим. У 2019 році його чистий дохід становив 11 млн грн. У 2020-му – 8,95 млн. Незважаючи на коронавірус, підприємство працювало стабільно та не затримувало виплати заробітних плат.

 

Крім податків, щороку центр сплачував у бюджет від 80% чистого прибутку.

 

– У 2019-му ми перерахували в бюджет 2,3 млн грн – це як пів тролейбуса. Тобто два роки – і новенький тролейбус, – порівнює внесок центру в бюджет Олександр Побережний.

Валерій Йовенко,  Микола Штанько та Олександр Побережний

 

Чому прибуткове підприємство виставляють на торги

 

Валерій Йовенко каже, що це політика держави. Спецпроєкт ФДМУ передбачає приватизацію 23 ЕТЦ Держпраці по всій Україні.

 

У ФДМУ вважають, що ці центри не є стратегічно важливими для держави, а їхні функції можуть виконувати приватні підприємства.

 

Що не так з першим аукціоном

 

Здавалося б, ЕТЦ – привабливий об’єкт. Інвестор отримує працюючий бізнес, в якому вже є фахівці, база клієнтів та частка на ринку. Однак на перший аукціон не було жодної заявки на участь.

 

Валерій Йовенко вважає, що причина в ціні. У Чернігові центр хочуть продати за 18,7 млн грн. Стартову ціну встановлює законодавство, вона дорівнює балансовій вартості підприємства.

 

З шести вже приватизованих цент­рів в Україні найбільша стартова ціна була в Східному ЕТЦ – 9,7 млн грн. Зрештою, його продали за 23 млн грн. Найнижчу – 1,9 млн грн – просили за центр у Чернівцях, а купили об’єкт за 2,3 млн грн.

 

Валерій Йовенко сказав, що за його даними, бізнес наразі зацікавлений у купівлі цього об’єкта, але за нижчу ціну. Зменшити її вдвічі зможуть лише після того, як ВРУ скасує обмеження «антиковідного закону».

 

Які є ризики після приватизації

 

Сьогодні в Чернігові вже є приватні підприємства, які надають деякі з послуг ЕТЦ. За словами Миколи Штанька, вартість їхніх робіт вища в 2-3 рази, ніж на держпідприємстві (там тарифи обмежує законодавство). Тому після приватизації ціна послуг може зрости.

 

А ось спорудження на місці ЕТЦ чергової «висотки» – малоймовірний сценарій, вважає Валерій Йовенко. Наразі на Масанах землю можна придбати дешевше, ніж коштує цей ЄМК.

 

Керівництво центру найбільше непокоїть ймовірність того, що підприємство викуплять приватні структури для знищення, як потужного конкурента. Адже закон лише на пів року забороняє інвестору звільняти працівників та змінювати профіль діяльності компанії. Є й ризик монополізації ринку, що, знову ж таки, призведе до зростання тарифів на послуги. А Валерій Йовенко зауважує: якщо всі органи державної влади працюватимуть, як належно, то ці ризики наближаються до нуля.

 

– Ми чекаємо на інвестора, який збереже колектив, ті потужності, які ми вибудовували 26 років, і розвиватиме центр надалі, – підсумував Микола Штанько.

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-09-16 23:00:02.326

  • Всього випадків: 2,331,540
  • Активні: 50,260
  • Всього смертей: 54,651
  • Нових смертей: 101
  • Всього одужали: 2,226,629

Замовити зворотний дзвінок