Громаду не почули: 24 депутати віддали Фонду комунального майна 3,5 га землі в Ялівщині

Громаду не почули: 24 депутати віддали Фонду комунального майна 3,5 га землі в Ялівщині

Дата: 2021-11-30 | Переглядів: 889

Мова йде про земельну ділянку, яка розташована біля приміщення Центру дитячо-юнацького туризму (так званий будинок колгоспника). Це огороджена парканом територія по вул. 77-ї Гвардійської Дивізії, 7, що поблизу ТРЦ «Голівуд». На сесії 25 листопада депутати проголосували за надання дозволу на розробку проєкту відведення цієї ділянки Фонду коммайна (ФКМ), якому належить будівля.

 

Громадськість вбачає в цьому рішенні загрозу того, що в майбутньому ФКМ виставить будівлю з землею на приватизацію, а новий власник забудує територію. Крім того, люди збентежені через вирубку дерев у лісопарку в районі Олександрівки.


 

З чого все почалося

 

На 12-й сесії міської ради 28 жовтня 2021 року чернігівський голова Владислав Атрошенко зауважив, що в будівлі Центру дитячо-юнацького туризму через локдаун уже другий рік немає занять і без належного опалення вона руйнується. Утримання центру коштує 600 тис. грн на рік.

 

– Я задав питання, яка думка громади, яка думка депутатів? Нам далі утримувати його (Центр. – Авт.) чи виставити на аукціон?, – сказав мер.

 

Згодом у переліку питань, які депутати мали розглядати вже на 13-й сесії 25 листопада, з’явився пункт про надання дозволу ФКМ на розробку проєкту відведення земельної ділянки на 3,5 га. Це територія біля Центру туризму. Її призначення вказано як «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в постійне користування».

 

Після цього громадські активісти писали в соцмережах, що передача землі ФКМ – це перший крок до нової забудови Ялівщини. Тому вони закликали чернігівців вийти на протест у день сесії.

 

Тож 25 листопада до стін міськради прийшли активісти громадських організацій «Еко Місто», «Тінь дерева», представники «Національного корпусу» та інші чернігівці. 

У протестувальників було три вимоги:

  • - зняти з розгляду питання щодо передачі землі;
  • - визначити межі Регіонального ландшафтного парку (РЛП) «Ялівщина»;
  • - зупинити вирубку дерев у районі Олександрівки*.

 

*Дерева знищують на приватних ділянках. Свого часу там був розсадник рослин «Квіти Чернігова». У 2006 році міська рада розпаювала цю землю (і під нині занедбаними теплицями в центрі парку) між працівниками розсадника. Наразі цільове призначення цих земель – для ведення сільського господарства. У лютому 2021 року на сесії планували розглянути питання щодо зміни цільового призначення частини ділянок і дозволити там будуватися. Однак його зняли з розгляду через спротив громадськості.


Крайній праворуч – Тарас Набок

 

Тарас Набок:

 

– Я житель Чернігова. Люблю з родиною гуляти в Ялівщині. Наразі спостерігаю лякаючу тенденцію: біля гаражного кооперативу частина лісу вже стала пустирем. Потім з’явилася інформація, що Центр туризму збираються приватизувати. Це все дуже погано. Цим протестом ми привертаємо увагу до знищення Ялівщини. 

Подружжя Віра Курико та Сергій Агієнко прийшли на протест з собакою Саганом. У нього на шиї теж був плакат.

 

– Ми тут, бо любимо Ялівщину і знаємо всю цю історію, що тягнеться роками... Не хочемо, щоб її забудовували, як на протилежному боці. Наш собака, так само любить гуляти в Ялівщині... У місті небагато зелених зон, їх не можна знищувати, – поділилося подружжя.

 

Громадський активіст, юрист Олександр Гашпар розповів, у чому загроза ухвалення рішення про передачу землі ФКМ. За його словами, у майбутньому депутати можуть прийняти рішення про приватизацію Центру туризму. Тоді до людини чи компанії, яка його придбає, перейде й право користування цією новосформованою землею в 3,5 га. Після цього новий власник реалізує своє право на зміну цільового призначення землі. А потім у межах цього нового цільового призначення зможе використовувати її, як забажає: побудувати котеджне містечко чи будь-що інше.

 

Годинна дискусія

 

Майже годину тривала дискусія між головою Владиславом Атрошенком та активістами. Мер наголошував, що це «процедурне питання» для впорядкування ділянки, яке не несе жодних ризиків для Центру туризму:

 

– Єдине що, можливо, запросимо туди  бажаючі громадські організації, які могли б проводити там свою діяльність і розвивати це майно та дитячий туризм. У нас немає жодних прихованих бажань залучати туди інвестора, який би будував у Ялівщині багатоповерхові будинки.

 

Серед аргументів, чому саме на цій сесії треба проголосувати це питання з землею, Атрошенко назвав... захист ділянки.

 

– Якщо ця ділянка буде мати кадастровий номер, то вона буде більше захищена від того, що, теоретично навіть, там щось може відбутися в таємничий спосіб, – сказав мер.


 

Голова ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько зауважив, що потрібно спочатку визначити межі РЛП (цього не можуть зробити вже кілька років). А доти не ухвалювати будь-яких рішень по землях у Ялівщині та прилеглих територіях. Він також продемонстрував фото, як вирубують дерева на приватних ділянках лісопарку поблизу мікрорайону Олександрівка.

 

Олександр Гашпар висловив побоювання, що після того, як земельній ділянці біля Центру туризму нададуть кадастровий номер, територія РЛП «Ялівщина» (168,7 га) зменшиться на її площу. Крім того, наразі ці землі мають статус природоохоронних. А після розробки проєкту відведення в них буде інше цільове призначення.

 

Начальник управління земельних ресурсів міської ради Василь Дмитренко назвав аргументи активістів маніпуляцією. Він зауважив, що дозвіл на розробку проєкту жодним чином не вплине на розмір РЛП. І постійно наголошував, що РЛП досі не має меж з вини обласної влади.Василь Дмитренко

 

Владислав Атрошенко запевнив, що цільове призначення землі не зміниться. А щоб будувати щось на тій ділянці, потрібні інші рішення і їх можна ухвалити тільки на сесії.

 

Зрештою, депутати не дослухалися до громадськості і не зняли суперечливе питання з порядку денного. А потім ухвалили рішення в цілому 24 голосами.


 

Далі буде...

 

Олександр Гашпар заявив, що спростовуватиме рішення депутатів у суді:

 

– Мова йде про ділянку, яка включена до природно-заповідного фонду. Це власність усього народу, і цей об’єкт є дуже важливим для територіальної громади Чернігова. Я, як мешканець міста, звертатимусь до суду з позовом про оскарження цього рішення, яке ухвалили сьогодні. Крім того, тут є підстави вважати, що порушені інтереси держави, адже це особливо цінні землі.

 

Керівниця ГО «Тінь дерева» Олена Можарівська зауважила, що її організація триматиме питання Ялівщини на контролі і розбиратиметься, чому досі не визначені її межі. А ще звертати увагу чернігівців на вирубки розпайованих ділянок лісопарку.

 

Схожий план має й Сергій Безбородько. Серед першочергових кроків він назвав – звернення до голови ОДА В’ячеслава Чауса з приводу визначення меж парку, аби зрозуміти його позицію з цього питання.

 

Позиція ОДА: межі Ялівщині визначать найближчим часом

 

Про це під час брифінгу 29 листопада заявили заступник голови ОДА Дмит­ро Іванов і директорка департаменту екології та природних ресурсів Катерина Сахневич.


 

Вони пояснили: лісопарк досі не має офіційних кордонів, бо проєкт уже кілька років не погоджує управління архітектури та містобудування міської ради. Серед причин – розташування на цій території гаражів та кафе. Недоліки усунули без зміни площі лісопарку. Втім це не допомогло. Так процес зайшов у глухий кут.

 

У 2021 році до Земельного кодексу України внесли зміни. Тепер подавати на реєстрацію до Держгеокадастру проєкт щодо меж можна без участі управлінь міської ради. На початку грудня це зробить нова керівниця РЛП Юлія Батура. Її кандидатуру мають підтримати депутати на сесії обласної ради 30 листопада. Тож Ялівщина має шанс отримати власні кордони.

 

– Якщо ні,  то ми правовими механізмами будемо йти до того, щоб визначити межі РЛП, – сказав Дмитро Іванов.

 

Катерина Сахневич запевнила, що 3,5 га, які міська рада фактично віддала ФКМ, залишаться у складі РЛП. Тому площа Ялівщини буде незмінна – 168,7 га.

 

– Проєктна організація має врахувати природоохоронний статус земель, вказати режим користування і надати проєкт на погодження до департаменту екології та природних ресурсів. Якщо вона цього не зробить і проєкт затвердять на сесії міськ­ради,.. то цим має займатися Держекоінспеція, Держгеокадастр та прокуратура, – зауважила вона.

 

P.S. На сесії обласної ради депутати підтримали кандидатуру Юлії Батури на посаду директорки РЛП «Ялівщина». Тож слідкуватимемо за розвитком подій.

Наталія НАЙДЮК, фото авторки

Чернігівська обласна газета "Деснянка"


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:

  • Всього випадків:
  • Активні:
  • Всього смертей:
  • Нових смертей:
  • Всього одужали:

Замовити зворотний дзвінок