Коли не можна опускати рук

Коли не можна опускати рук

Дата: 2021-12-06 | Переглядів: 137

Військові і фронтові волонтери – невід’ємні поняття для української армії. Військові захищають територіальну цілісність держави, а волонтери їм допомагають усім, чим тільки можливо. Але всі вони несуть тягар війни, потерпають від стресів, особливо коли повертаються у звичайний ритм життя, який не співпадає з фронтовим. Майдан і російська військова агресія, яка триває вже восьмий рік, зачепила багато сімей в Україні.

 

За статистикою, у нас наразі понад 400 000 учасників АТО/ООС і ще більше членів їхніх родин. Це найбільш активна частина людей і водночас найбільш вразлива з психологічної точки зору. Не у всіх ветеранів є посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), але більшість людей, які пережили травмуючі події, можуть мати певні труднощі із проживанням своїх емоцій і реакціями на стрес, тож потребують психологічної підтримки.  Нині є багато таких ініціатив, зупинимося на американському досвіді програми СЕТА (від англ. Common Elements Treatment Approach – терапевтичний підхід на основі спільних компонентів), яку розробили дослідники психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса та впроваджували в таких країнах: США, Ірак, Бірма, Таїланд, Замбія, Ефіопія. 


 

Програма CETA діє в Україні з 2015 року і має два кроки: онлайн-семінар «Стрес: як розпізнати і що робити» та індивідуальне консультування. Проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), спрямований на адаптацію, дослідження ефективності і впровадження програми СЕТА, реалізується університетом Джонса Гопкінса у співпраці з ГО «Слова допомагають» і Центром психічного здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська Академія». З початком реалізації проєкту в Україні допомогу отримало понад 1400 осіб. 

 

Не всім військовим потрібна спеціалізована допомога, тому індивідуальне консультування не для всіх. Тоді як безкоштовний онлайн-семінар «Стрес: як розпізнати і що робити» спеціалісти рекомендують усім. На ньому є можливість дізнатися, як організм реагує на стрес та травму, які зміни відбуваються в мозку і які наслідки це може мати. Можна оцінити власний рівень стресу і індивідуальні реакції на стрес.


 

Усе це безкоштовно і анонімно! Семінари відбуваються кілька разів на тиждень (кожен може вибрати зручний для себе день і час). А навчають їх навичкам психологічної самодопомоги, як працювати зі стресом, як реагувати на емоційні подразники. Це можливість легко і доступно промоніторити себе: чи все ок, чи дуже важко і вже потрібна підтримка. Під час семінару або після його закінчення можна зробити запит на підтримку та допомогу, якщо вона потрібна. Буде запропонована анонімна анкета. І тоді ветеран чи волонтер безпосередньо спілкується зі психологом-СЕТА:  онлайн чи офлайн (в залежності від регіону та епідеміологічної ситуації). 

 

– Долучилася до СЕТА, коли відчула вигорання, – розповідає волонтерка Лариса Микитьон. – Індивідуальні консультації в прямому сенсі витягли мене з прірви відчаю. Почала радити програму своїм друзям, знайомим. Дружинам ветеранів, волонтерам, самим бійцям, які прийшли з фронту. Якби не побачила результат на собі, то точно б іншим не рекомендувала. Адже тут знають, з якою цільовою аудиторією працюють і чим живуть люди, які пропускають через себе війну. Найціннішим для мене в програмі є навички самодопомоги, про які згадуєш у скрутну годину. Ця інформація допомагає мені всі ці роки. Працюючи і не покидаючи волонтерство, маю виклики і долаю їх завдяки тому, чому навчилася в СЕТА.


 

Серед консультантів СЕТА є фахівці з бойовим досвідом. Як-от військовий психолог Сергій Шаповалов (у 2014 року служив у 79-й, тоді ще окремій аеромобільній бригаді), котрий, повернувшись у мирне життя, опанував програму СЕТА і нині – консультує своїх побратимів. 

 

Я не знаю жодного психологічного прийому, який може підходити стовідсотково кожному в світі, – впевнений Сергій. – Сприйняття програми залежить від довіри клієнта до консультанта. 90% моїх клієнтів на першій зустрічі СЕТА запитували, чи я воював. Після ствердної відповіді їхня довіра зростала. А ті консультанти, які не є військовими, зауважували, що від ветеранів довіра приходить згодом, а не одразу.

 

Безкоштовний онлайн-семінар, на якому навчать, як самостійно справлятися зі щоденним стресом, проводять для:   

 • ветеранів,
 • членів сімей ветеранів,
 • членів сімей загиблих учасників АТО,
 • фронтових волонтерів,
 • членів сімей Героїв Небесної Сотні,
 • постраждалих під час Революції Гідності.

 

Зареєструватися на безоплатні онлайн-семінари можна за посиланням: https://jhsph.co1.qualtrics.com/jfe/form/SV_bIb0UbKofM1OXnT?Source=LM60 або на сторінці СЕТА Україна у фейсбуці https://www.facebook.com/cetaukraine, а також за телефонами:

+38 068 2832098,+38 066 1474317. 

 


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2022-01-28 15:58:02.161

 • Всього випадків: 3,980,610
 • Активні: 272,634
 • Всього смертей: 99,882
 • Нових смертей: 144
 • Всього одужали: 3,608,094

Замовити зворотний дзвінок