Не тільки заводи та готелі: що і як ви можете придбати у Фонду держмайна

Не тільки заводи та готелі: що і як ви можете придбати у Фонду держмайна

Дата: 2021-12-22 | Переглядів: 364

Є стереотип, що Фонд державного майна виставляє на приватизацію лише великі багатомільйонні об’єкти. Однак у його «запасах» чимало житлових будинків, квартир, гаражів, автівок, землі і навіть обладнання, яке по кишені багатьом українцям.

 

Про те, що і як можна придбати у Фонду держмайна, а також про підсумки малої приватизації та міфи навколо неї розповіла Юлія Амельченко. Назва її посади, напевно, претендує на рекорд як найдовша в Україні: заступниця начальника управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області – начальниця відділу приватизації, управління державним майном та корпоративними правами Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях.

 

Приватизація більше не для обраних

 

До 2018 року купівля держмайна була «таїнством». Інформацію про торги дрібним шрифтом публікували в «Відомостях приватизації» – газеті накладом 400 екземплярів. А фактично, телефоном запрошували на аукціон «обраних». Конкуренції не було, тому важливі державні об’єкти скуповували за безцінь.

 

Наразі все державне майно, що виставлено на продаж, можна знайти на сайті privatization.gov.ua. Інформація про об’єкти відкрита та прозора. У кожного лота є віртуальна кімната з відомостями про право власності, землю, технічну документацію, фото тощо.

 

– Наразі приватизація – абсолютно прозорий процес. Будь-хто може на сайті переглянути об’єкти, які підлягають приватизації. Для зручності, їх можна відсортувати за видом, площею, розташуванням тощо. Якщо об’єкт лише готують до продажу, – підпишіться на нього. Як тільки оголосять аукціон, на ваш email прийде повідомлення про це, – розповіла Юлія Амельченко.


Одноповерхову будівлю в містечку Носівка переможець придбав за 14 тис. грн


Гараж на 57 кв. м на вулиці Бєлова у Чернігові обійшовся підприємству-покупцю в 428 тис. грн

 


Де відбувається аукціон

 

Усі торги проходять тільки онлайн на на сайті prozorro.sale. Будь-хто може взяти участь у них. Перелік документів однаковий для всіх. Якщо учасник фізична особа – то потрібні паспорт та код. Якщо юридична, – витяг із ЄДРПОУ, останню звітність та інформацію про бенефіціарів (вигодонабувачів).

 

Також учасники мають сплатити внески: реєстраційний (1200 грн, не повертається) та гарантійний. Останній – це 10% від вартості лоту. У переможця він іде на погашення ціни об’єкта. Тим, хто програв, його повертають.

 

Щоб взяти участь в аукціоні, треба зареєструватися через електронні торгові майданчики на Prozorro. Всього їх 42, перелік розміщено під кожним лотом.

 

– Іншим чином брати участь у торгах неможливо. До початку аукціону ніхто не знає, скільки буде бажаючих придбати конкретний об’єкт. Майданчики конкурують за учасників і не обмінюються між собою інформацією. Їх заробіток – це відсоток від суми продажу, тому кожен майданчик зацікавлений, щоб переміг саме його клієнт, – пояснила представниця Фонду держмайна.

 

Торги проходять онлайн у три етапи. Під час кожного в людини є 3 хвилини, щоб вирішити, підвищувати ціну чи ні. Останнім приймає рішення учасник, який на початку запропонував найбільшу суму. Перемагає зрештою той, хто готовий заплатити найбільше.

 

Упродовж 30 днів після аукціону з переможцем підпишуть договір купівлі-продажу.

 

Мала приватизація: від моніторів до заводів

 

Мала приватизація – це земельні ділянки, обладнання, автомобілі, спецтехніка, окремі будівлі, компанії або їх частини, гаражі, квартири, пакети акцій, що належать державним або комунальним підприємствам. Вартість одного об’єкта не може перевищувати 250 млн грн.

 

Ціну встановлюють двома способами: вказують залишкову балансову вартість або ж проводять незалежну експертну оцінку. Остання коштує до 4 тис. грн. Її застосовують лише тоді, коли об’єкт неможливо оцінити за звітністю. Витрати на оцінку сплачує переможець.

 

– У нас був випадок, коли в області людина придбала пів будинку за 519 грн. Це колишнє приміщення держаудитслужби. Звісно, воно потребує ремонту. Але це дуже вигідна угода для покупця, враховуючи, що там є подвір’я та допоміжні споруди, – каже пані Амельченко.

 

Одна з показових приватизацій цього року – у Чернігові бізнесмен викупив два гаражі на вулиці Толстого за майже 270 тис. грн. Наразі там працює СТО.

 

Таких прикладів по області багато: малі підприємці купують старі будівлі у містах та селах і перетворюють їх на магазини, автосервіси, перукарні.

 

А найдорожчими у 2021 році об’єктами приватизації на Чернігівщині були:

  • 100% акцій АТ «Хімтекс­тиль­маш» продали за 17 млн грн;
  • майно ДП «Укрспирт» у селі Тупичів Чернігівського району – за 21,6 млн грн;
  • майно «Чернігівспиртгорілка» ЧЛГЗ «Кристал» – майже за 39,7 млн грн.

 

Наступного року на торги виставлять виробничу базу Чернігівоблагростандарт за 3 млн грн, Холминський спиртзавод за 12 млн грн та Чернігівський експертно-технічний центр Держпраці за 18 млн грн.

 

Наталія НАЙДЮК, фото авторки та сайту prіvatization.gov.ua


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:

  • Всього випадків:
  • Активні:
  • Всього смертей:
  • Нових смертей:
  • Всього одужали:

Замовити зворотний дзвінок