Ті, хто кидають виклик найстрашнішим хворобам людства

Ті, хто кидають виклик найстрашнішим хворобам людства

Дата: 2020-03-26 | Категорiя: Соціум

ЛЮДИ ДІЇ

                            

Ще зовсім трішечки – і всесвітня організація Ротарі здолає поліомієліт на планеті.

 

Хто такі ротарійці і яка їхня місія, а також хто може стати одним/однією з них?

Варто сказати, що перший Ротарі клуб в Україні створили більше 90 років тому, але у нас про ротарійців дуже мало пишуть і розповідають. Доброчинці не рекламують кожен крок своєї діяльності, вони сповіщають світові про свої ініціативи та рішення, коли йдеться про глобальні виклики. Ротарі – це люди дії.

Особисто я почула про цей рух в Україні кілька років тому. Коли ротарійками стали директорка Чернігівської обласної газети «Деснянка» Лариса Мілова і головна редакторка Леся Джадан. Вони - членкині Ротарі Клубу «Київ-Столиця». У цьому ж Клубі й друг нашої редакції, головний вікіпедист України Юрій Пероганич. Загалом в Україні діють 53 Клуби у 25 містах, а також Ротарі е-Клуб. Наша Лариса Мілова шукає однодумців у Чернігові та області…

 

 


 

 

Кінь для священника

 

Історії Ротарі – 115 років, у лютому почесна всесвітня організація відзначала цю дату. Перші ж збори майбутнього Ротарі Клубу в Чикаго відбулися за участі чотирьох небайдужих чоловіків – гірничого інженера, продавця вугілля, кравця та адвоката. Останній, Пол Гарріс, став ідеологічним натхненником організації. Його ідея полягала в прагненні розвивати дух дружби і солідарності у світі бізнесу великих міст. Незабаром до групи влилися нові члени Ротарі, які стали по черзі збиратися за місцем роботи того чи іншого ротарійця, звідки й виникла ідея обертання та емблема колеса (спочатку вона являла собою колесо воза).

Крім спілкування, у них виникло бажання служити громаді і започаткувати гуманітарні акції. Першими проєктами, які реалізували багато років тому ротарійці, стали купівля коня для місцевого священника та встановлення громадської вбиральні біля мерії Чикаго.

Клуби стали з’являтися в інших містах США, а з 1912-го вони виникають за межами країни – в Дубліні, Вінніпегу та Лондоні. Тоді ж заснували Міжнародну Асоціацію Ротарі Клубів, яка згодом отримала сучасну назву Ротарі Інтернешнл. З того часу рух Ротарі розвивався і зміцнювався в усьому світі. Наприкінці 80-х років минулого століття до Ротарі стали приймати жінок, і наразі їх там 15 відсотків.

 

З чистою водою і без хвороб

 

Звісно, що нині благодійних організацій чимало, але Ротарі – глобальна, бо вирішує глобальні питання. Вона єдина з громадських організацій – член ООН, з правом голосу. Завдяки особистим пожертвуванням Ротарі у 1945 році було профінансовано проведення установчої конференції ООН, куди були запрошені півсотні міністрів з різних країн.

Які ж проєкти втілює всесвітня мережа громадських добровольців, членами якої є понад 1,2 млн лідерів бізнесу та суспільного життя, більш як у 200 країнах світу? У власних громадах і поза ними ротарійці борються з хворобами, бідністю, голодом, безграмотністю й забрудненням навколишнього середовища. Розвивають навички зміцнення миротворчих зусиль, сприяють підготовці місцевих керівників щодо попередження й розв’язування конфліктів. Надають до сотні стипендій щороку для навчання у Центрах Миру Ротарі. Забезпечують населення чистою питною водою. Проєкти дають громадам можливість розвивати і підтримувати стійкі системи водопостачання й каналізації, а також ротарійці підтримують дослідження, пов’язані з водою і санітарією. Ведуть просвітницьку діяльність щодо недопущення поширення серйозних захворювань, таких як ВІЛ/СНІД, малярія.


Варто сказати, що у 1985 році  Ротарі кинула серйозний виклик найнебезпечнішій хворобі людства – поліомієліту. Ротарійці розпочали тоді  програму «Стоп Поліо», а у 1988 році утворили Глобальну ініціативу боротьби з поліомієлітом,  яка сьогодні включає Всесвітню організацію охорони здоров’я, Центри США з контролю та профілактики захворювань, Дитячий Фонд ЮНІСЕФ і Фонд Білла та Мелінди Ґейтсів. Це – ключова глобальна кампанія ротарійців. Спільними зусиллями, велика роль у цьому й Фонду Білла та Мелінди Гейтсів, вдалося майже повністю викорінити вірус на планеті. За останні 20 років кількість випадків захворювань вдалося знизити на 99,99 відсотка! На одному з рекламних плакатів Білл показує жестами пальців усім нам, що залишилося ще зовсім трішечки, і поліомієліт буде повністю подолано. 


У цій програмі взяли участь й інші видатні особистості – актор Джекі Чан, архиєпископ Дезмонд Туту, корейська поп-зірка Псай і багато інших.

Під гаслом Ротарі «Покінчити з поліо тепер» відбуваються численні заходи по всьому світу. Сотні членів ведуть діяльність пліч-о-пліч з працівниками охорони здоров’я з вакцинації дітей у країнах, що постраждали від поліо. Також залучають колег-волонтерів, допомагають з транспортуванням вакцини і надають іншу матеріально-технічну підтримку.
 

Кого об’єднує Ротарі у світі та в Україні?

 

Насамперед лідерів – представників усіх культур та професій задля обміну ідеями та ведення діяльності на користь громад. Членами Ротарі в різні роки були відомі політики, науковці та культурні діячі, серед них – президент США Джон Кеннеді, прем’єр-міністр Великої Британії Уїнстон Черчиль, німецький письменник Томас Манн, лауреат Нобелівської премії миру філософ Альберт Швейцер, король Швеції Карл ХVI Густав, композитори Франц Легар та Жан Сибеліус, співак Лучано Паваротті, боксер Мануель Пакьяо, Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель та багато-багато інших відомих особистостей.

Основою Ротарі Інтернешнл є Клуби. Кожен Клуб – це самостійна громадська організація, що діє згідно з чинним законодавством своєї країни. В Ротарі всі керівні посади виборні, жодну з посад, від президента Клубу до президента Ротарі Інтернешнл, ротарієць не може обіймати більше одного року. Ротарійський рік починається 1 липня й завершується 30 червня наступного року.


Варто згадати про чинного президента Ротарі Клубу «Київ-Столиця». Це відома особистість і в журналістських колах, і багатьом нашим читачам – Людмила Ольховська, голова Українського журналістського фонду. Довкола цієї неймовірної жінки гуртуються успішні яскраві небайдужі люди. Власники бізнесу, керівники підприємств, фінансисти, журналісти, юристи, лікарі, митці... Для них важливе коло однодумців, налаштованість на благодійність. Людей різних професій об’єднало прагнення змінювати цей світ на краще, бути корисними суспільству, творити добро. Адже головне гасло Ротарі – «Служіння понад власне Я».

Долучайтеся!

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

 

 

 

 

 

 


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-10-22 20:28:01.3

  • Всього випадків: 322,879
  • Активні: 181,938
  • Всього смертей: 6,043
  • Нових смертей: 116
  • Всього одужали: 134,898

Замовити зворотний дзвінок