На слово не вір – перевір

На слово не вір – перевір

Дата: 2020-04-22 | Категорiя: Соціум

Під час пандемії в світі побрехеньки про коронавірус так і розгулюють просторами інтернету. Бездумно, не перевіривши правдивості інформації, натомість керуючись емоціями, люди поширюють її у соцмережах, пересилають в особисті повідомлення, а потім переповідають іншим. Зазвичай фейк, тобто брехню, створюють задля нагнітання паніки, спотворення реальності, дестабілізації ситуації, яка склалася, і суспільства загалом. Це такий собі спосіб маніпуляції свідомістю до дій чи думок, які потрібні маніпулятору.

 

Ну, ось, приміром, таке: для ілюстрації «українських реалій» – використали світлини із сусідньої держави-окупанта. Це фото зроблене на початку квітня у Пскові, коли тамтешній губернатор відвідував інфекційне відділення місцевої лікарні, повідомляє редакція «По той бік новин» у Фейсбуці, яка перевіряє і спростовує фейки та маніпуляції. Брехню поширили в соцмережі 56 тисяч разів. До України це зображення не має жодного стосунку.

 

Складнi речi – простою мовою

 

Ось ще нісенітниці: всі тести заражені – не погоджуйтеся на діагностику; вірус не живе на поверхнях; пандемія коронавірусу – результат роботи веж 5G, які вбивають імунітет. А чим тільки не пропонують лікувати коронавірус різні світила медицини і шарлатани! Це і розчин перекису водню, медичні банки, аутогемотерапія… Навіть вібрації руйнують вірус. Словом, волонтерам – українським журналістам та фактчекерам, які оперативно перевіряють сумнівну інформацію про Covid 19,­ роботи та й роботи!

На сайті coronafakes.com, авторкою цієї ініціативи є Альона Романюк – редакторка інформаційної кампанії «По той бік новин» – вже зібрано понад сотню перевірених матеріалів про коронавірус, які розподілені на фейки, маніпуляції та правду про пандемію. Допомагають кільком редакціям «По той бік новин», БезБрехні (BezBrehni), Наші гроші. Львів, Кавун.City, Букви, а також ІРРП (Інститут розвитку регіональної преси), незалежні фахівці-аналітики із України та Німеччини.

 

Щодня волонтери працюють з інформацією, яку постійно просять перевірити користувачі. Чимала частина фейків пов’язана з регіонами, частина – з ліками, частина – з теорія­ми змови та нагнітанням паніки.

 

Інформацію на сайті волонтери подають просто, розмовною мовою та легкою до сприйняття. В усіх матеріалах кожна теза підкріплена лінком на першоджерело або поясненням визнаних (а не псевдо) експертів. Також автори ініціативи пропонують достовірні джерела про коронавірус – це сайти Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міністерства охорони здоров’я України, урядовий сайт Covid 19, телефони гарячої лінії по областях, мапа та статистика поширення вірусу в режимі онлайн, корисні поради та про перебіг захворювання.

 

Отож, якщо побачили фейк – зайдіть на сайт і перегляньте, чи є він там. Немає – повідомляйте про це волонтерів. Якщо хочете надіслати інформацію на перевірку – варто заповнити форму, якщо бажаєте доєднатися до платформи і допомогти спростовувати фейки – надсилайте повідомлення.

 

Гонорар за фейк

 

А Інститут масової інформації організував конкурс «Лови КОРОНАфейк!». Про це повідомляють на своєму сайті. Вирішили таким чином підвищувати медіаграмотність населення.

 

Подавати матеріали на конкурс можуть ті, хто старший за 10 років (з дозволу батьків), окрім осіб, які професійно ведуть журналістську діяльність. Один учасник/ця може подати не більш ніж три матеріали в кожній з 3-х категорій: «Виявлення фейків в онлайн-медіа», «Виявлення фейкових зображень в онлайн-медіа» та «Виявлення неправдивих повідомлень про коронавірус у соціальних мережах». Разом з фейком потрібно надати чітке та детальне спростування, це мають бути підтверджені факти, гіперпосилання на відповідні джерела, коментарі фахових експертів, дані з відкритих джерел тощо.

 

До конкурсу приймаються публікації в загальноукраїнсь­ких та місцевих онлайн-медіа, а також публікації в соцмережах, які вийшли в період з 1 березня до 30 квітня 2020 року включно і не були публічно спростовані на момент подання матеріалу до участі в конкурсі.

 

У кожній категорії буде визначено по три переможці з гонорарним фондом: перше місце – 5 тисяч гривень, друге – 4 тисячі і третє місце – 3 тисячі гривень. Для подання матеріалів на конкурс потрібно заповнити електронну форму до 23 години 59 хвилин 30 квітня нинішнього року.

 

Як визначити та зловити коронафейк?

 

Інформацію надає Інститут масової інформації.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-10-22 20:28:01.3

  • Всього випадків: 322,879
  • Активні: 181,938
  • Всього смертей: 6,043
  • Нових смертей: 116
  • Всього одужали: 134,898

Замовити зворотний дзвінок