Знайти роботу та змінити професію – реально, навіть коли тобі далеко за 20-ть

Знайти роботу та змінити професію – реально, навіть коли тобі далеко за 20-ть

Дата: 2020-05-01 | Категорiя: Соціум

Через пандемію коронавірусу в березні нинішнього року безробіття в Україні зросло на 22 відсотки у порівнянні з відповідним періодом 2019-го. Насамперед роботу втратили ті, хто працював у сферах, діяльність яких було зупинено на час карантину. Також ті працівники, котрі не могли добратися на роботу через зупинку пасажирського транспорту. А ще ж до України повернулися заробітчани. Щодня стають на облік до Державної служби зайнятості від 5 до 7 тисяч осіб. Сьогодні 48 відсотків українців вважають безробіття та ринок праці найпроблемнішим питанням.

 

Мінімальну допомогу з безробіття збільшили до тисячі гривень

 

За даними Міністерства фінансів, тільки у березні через пандемію Сovid-19 в Україну повернулося понад 270 тисяч співвітчизників. У Торгово-промисловій палаті підрахували, що за два останні місяці безробітними стало до 1,3 мільйона людей. До цієї кількості додали заробітчан, що змушені були їхати до рідних домівок на період карантину. Загальна ж кількість безробітних по країні – близько 2,5 – 2,8 мільйона.

 

22 квітня під час онлайн-включення на платформі Українського кризового медіа-центру на той ще час директорка Державної служби зайнятості Ольга Макогон розповіла, що від початку карантину на облік стало близько 100 тисяч осіб.

 

– Станом на сьогодні ми маємо понад 400 тисяч зареєстрованих безробітних. Це не лише ті, хто звернувся до служби зайнятості під час карантину, а взагалі з початку року. За час карантину додалося близько 100 тисяч. Загальна тенденція така: щоденно стають на облік від 5 до 7 тисяч осіб. Це істотно більше, ніж минулого року в такий же період, – зазначає Ольга Макогон. – Експерти кажуть, що реально в Україні нині десь 2 мільйони безробітних. Проте я би була обережна з таким твердженням, оскільки ці цифри не підкріплені фактично і можуть створити ще більш панічні настрої серед населення.

 

За її словами, реальні дані щодо безробітних з’являться наприкінці червня, їх має підготувати Державна служба статистики. Саме тоді буде достовірно відомо, скільки людей за час карантину стали безробітними і як змінилася структура ринку праці.

 

Також Ольга Макогон поінформувала, що статус безробітного можна отримати з першого дня. Тому близько 100 тисяч громадян, які стали на облік з початку карантину, зможуть з першого дня отримувати допомогу. Мінімальний розмір підвищено з 650 до 1000 гривень. Максимальна допомога не може перевищувати 8400 гривень. Усе залежить від страхового стажу, офіційної зарплати та ще низки критеріїв.

 

– Якщо ви отримували заробітну плату у конверті, то сьогодні ви не зможете розраховувати на повноцінну допомогу від держави, – пояснює. – Втім, держава має підтримати тих, хто працює в тіні, бо вони це роблять не з власної волі.

 

Щодо трудових мігрантів, то на думку Ольги Макогон, вони все ж розраховують повернутися за кордон. Поки мають фінансову подушку – не звертаються активно до служби зайнятості. А 500 тисяч нових робочих місць та зарплата у 6-8 тисяч гривень, про що анонсував Прем’єр-міністр, навряд чи влаштують працівників-мігрантів, які за кордоном заробляли від 700-1000 євро.

 

Як повідомила спікерка, наразі на ринку праці великим попитом користуються професії: у сферах сільського та лісового господарств, торгівлі, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги, забезпеченні правопорядку. У базі даних служби зайнятості на сьогодні є 50 тисяч вакансій.

 

Куди їздили і скільки пропонують

 

До карантину наші співвітчизники працювали за кордоном і найчастіше обирали країни Європи. Популярним було їздити сімейними парами або кількома представниками однієї родини. Як зазначають аналітики, найзатребуваніші вакансії в Польщі та Чехії – різноробочі на складах і заводах, а також водії, рідше – зварювальники. В середньому роботодавці пропонують потенційним претендентам 23 тисячі гривень. У Німеччині шукають робітників на фабрики, в середньому пропонують 47 тисяч гривень. В Ізраїлі вкрай треба зварювальники та будівельники, середній оклад – 43 тисячі гривень.

 

Офіційні дані Держслужби зайнятості свідчать, що більшість наших громадян працевлаштовували агенції.

 

Здебільшого заробітчани їздили на сезонні роботи, адже саме на них найпростіше влаштуватися. Серед тих, хто мав досвід виїзду за кордон, 76 відсотків чоловіків.

 

До речі, днями спецрейсом до Фінляндії полетіли близько двохсот наших співвітчизників. Українські заробітчани трудитимуться на полях та у теплицях. Але після двотижневого карантину. Торік до цієї країни на заробітки їздили близько 15 тисяч українців.

 

Карантин – не привід сидіти без роботи

 

Через карантин на Чернігівщині і по всій країні чимало компаній та підприємств перевели працівників у вимушену відпустку або просто звільнили. Згідно з даними Державної служби зайнятості та сайтів пошуку роботи, за майже два карантинні місяці кількість людей, які шукають нове місце працевлаштування, неабияк зросла. Серед шукачів – як фахівці-початківці, так і досвідчені працівники.

 

Засновниця кар’єрного порталу Happy Monday Анна Мазур під час онлайн-брифінгу повідомила, що кількість вакансій і можливостей скоротилася на половину.

 

– Ми працюємо переважно з онлайн-бізнесом, креативними індустріями та медіа. Там таке скорочення більше 80 відсотків, – розповідає. – Серед тих вакансій, що лишилися, переважають у сфері логістики, в кур’єрських службах. Чимало наразі вакансій у продовольчій сфері: продавці, касири, пакувальники. Щодо креативних сфер чи ІТ – прослідковується зниження. Втім, розвивається кібер-спорт, розробка ігор, де можна себе проявити сьогодні онлайн.

 

Спікерка зазначила, поки важко спрогнозувати, що відбуватиметься на ринку праці після закінчення карантину:

 

– Наразі ми в «паралізованому» стані, багато підприємств зупинилися, люди пішли у відпустку за свій рахунок. І казати про те, що вдасться вийти із цієї ситуації швидко, марна справа. Ми маємо прийняти невизначеність, в якій перебуваємо. Короткострокове планування бізнесу, власного життя і кар’єри – головна порада, яка допоможе зберегти професійне, психологічне і емоційне здоров’я.

 

Анна Мазур повідомила, що її компанія запустила програму Антикризової кар’єрної підтримки, вона корисна для роботодавців і тих, хто шукає роботу, або кого скоротили. У чому ж суть програми? Рекрутери та спеціалісти з підбору персоналу надають безкоштовні консультації всім, хто цього потребує. Це стосується кар’єрних можливостей, побудови резюме, формування бачення того, на які вакансії людина з певним досвідом може подаватися.

 

Упродовж двох тижнів існування програми допомога була надана 150 громадянам. Скористатися можливістю можна за посиланням: happymonday.ua

 

А ще компанія Happy Monday реалізувала проєкт на платформі «Дія» (яку запустило Міністерство цифрової трансформації) у форматі освітнього серіалу про створення сучасного резюме та пошук роботи, який зазвичай орієнтований на глядачів старшого віку.

 

– Ми подумали, що було б важливо показати реальних людей, які власним прикладом показують: знайти роботу та змінити професію – реально, навіть коли тобі не 20 років, а набагато більше. Наші герої є таким прикладом. Також під час перегляду серіалу можна отримати практичні поради, які будуть корисні кожному, – переконана Анна Мазур.

 

Світ, у якому ми живемо, настільки гнучкий та плинний, що здатність у будь-якому віці навчитися чомусь з нуля – запорука виживання. Дорогу подолає той, хто йде. Відео-заняття, спеціалізована література, «відвідування» онлайн-курсів, які на час карантину стали ще й безкоштовними, надбання нових навичок, ознайомлення з невідомими раніше професіями – все це дозволить залишатися актуальним у будь-який час за будь-яких змін.

 

Кого потребують роботодавці області

 

Попри карантин, на ринку праці Чернігівщини спостерігається попит на працівників у сфері сільського та лісового господарства. Це пов’язано з початком весняно-польових робіт, повідомляє обласний центр зайнятості.

Так, наразі актуальними є 272 вакансії для трактористів та трактористів-машиністів. Їм пропонують заробітну плату від 4,7 до 20 тисяч гривень. Є 32 вакансії для робітників з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва та 16 – для робітників з фермерського господарства із заробітною платою до 7,5 тисячі гривень. Близько 20 заявок – від сільгосппідприємств для тваринників та доярів – їм обіцяють 7 тисяч гривень. Знайдеться робота й для 8 агрономів – зарплата до 12,4 тисячі гривень. 10 комірників – до 8 тисяч, 3 слюсарів з ремонту сільськогосподарських машин – до 10 тисяч на місяць.

 

Лісовому господарству наразі потрібні 20 робітників лісогосподарських робіт та 8 лісорубів – зарплата до 6,2 та до 8,5 тисячі гривень відповідно.

 

Сталим попитом у роботодавців користуються водії – 211 вакансій, їм пропонують 15 тисяч гривень, підсобні робітники – 175 вакансій із заробітною платою до 6 тисяч.

 

Крім того, в області наразі потрібні продавці продовольчих товарів, кухарі (по 43 вакансії), швачки (31 вакансія). Також є 32 пропозиції роботи для лікарів із заробітною платою від 5 до 13 тисяч та 16 вакансій – для медичних сестер із заробітною платою до 5,5 тисячі гривень.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-09-20 02:14:01.36

  • Всього випадків: 172,712
  • Активні: 92,442
  • Всього смертей: 3,516
  • Нових смертей:
  • Всього одужали: 76,754

Замовити зворотний дзвінок