Відеокамери в Чернігові «ростуть» – як гриби після дощу

Відеокамери в Чернігові «ростуть» – як гриби після дощу

Дата: 2020-05-06 | Категорiя: Соціум

«БЕЗПЕЧНЕ МІСТО»

 

І не тільки в нашому обласному центрі. 2016 року в Україні запущено проєкти «Безпечне місто», які передбачають створення і функціонування комплексної системи відеоспостереження. Це допоможе контролювати ситуацію в найбільш напружених місцях, особливо на дорогах, оперативно вираховувати порушників дорожнього руху тощо. Тож почали наповнюватися міста камерами відеоспостереження. Звісно, найбільше їх – у столиці, але й Чернігів не стоїть на місці.

 

До речі, щодо Києва. Як справи у флагмана створення інноваційних об’єктів, нещодавно довелося ознайомитися під час Національного прес-клубу реформ «Децентралізація: що далі?». В порядку денному його роботи було і відвідання Центру обробки даних, відкритого в рамках проєкту «Безпечне місто». Він розташований на базі комунального підприємства «Інформатика» (в.о. генерального директора Микола Пихтін).

 

Урочисте відкриття зали оперативного опрацювання даних, які надходять з камер відеоспостереження, відбулося 25 лютого 2017 року. Саме тоді в «єдиний кулак» було зібрано все, що не є муніципальним, як влучно підмітив Микола Пихтін, тобто, всі об’єкти, які потребують підвищеної уваги. Це й охорона пам’ятників по периметру, контроль транспортного навантаження на дорогах, швидкісного режиму автомобілів. Крім того, контроль за роботою комунальних служб, за графіком руху громадського транспорту. Відстежують і стан пожежної безпеки, коли камери відеоспостереження спрацьовують як датчики та подають у Центр сигнал тривоги тощо. По Києву вже встановлено 7 тисяч таких камер. Охоплено повністю центр міста, 50 станцій метро, вокзали. У будь-якому районі міста, навіть віддаленому, працює система відеоспостереження. Крім того, 52 населені пункти навколо Києва оснащені цією системою. Планується встановити 20 тисяч. А ідеально – мати 100 тисяч! І тоді все місто буде охоплене цілодобовим спостереженням!

 

Така всеосяжна система, мабуть, потребує і відповідного штату? Зовсім ні. Усього 40 людей, плюс юристи. Навіщо ті? Справа в тому, що дані, отримані з камер, не є доказами в правопорушенні. Такі закони. Але вони відтворюють настільки повну картину того, що сталося, тож сумнівів немає. Але... Хай і слідчим робота залишиться шукати безспірні матеріальні докази.

 

– Ми – адміністратори, – зауважив Микола Пихтін. – До нашої компетенції не входить розпізнання на екрані монітора облич, хоча проблем з цим нема: камери мають 36-разове збільшення з відстані 1,5 км.

 

І відразу злочинність у столиці знизилася. Як стверджують у Центрі обробки даних, на 48 відсотків (статистика за 2019 рік). Тобто за безпосередньої допомоги камер спостереження розкрито понад 2,5 тисячі злочинів.

 

Програма потребує чималих коштів. Фінансує мерія. На 2020 рік, наприклад, заплановано вкласти 750 млн грн.

 

– Але це варте того, – каже депутат Київської міської ради, голова постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Андрій Странніков. – Я бачу, що кошти бюджету міста витрачені недарма, вони працюють. Ми маємо велику, чітко налаштовану систему, яка справді діє.

 

У середині березня Центр обробки даних програми «Безпечне місто» відвідав Президент України Володимир Зеленський. Ознайомившись з роботою центру, він зауважив, що можна набагато зменшити смертність на українських дорогах завдяки системі відеофіксації порушень швидкісного режиму. Адже відомо, що 40 відсотків ДТП стається саме з цієї причини.

 

– І це тільки початок, – сказав Президент. – Ми кажемо не лише про відеофіксацію в Києві і Київській області. Ми хочемо, щоб вона була на всій території України.

 

До речі, в країнах Балтії подібні системи впроваджені набагато раніше. В усякому разі років з десять тому вже були. А це неабияк дисциплінує водіїв. Порушувати правила дорожнього руху, якщо навіть поблизу нема поліцейського, ніхто не зважується. Адже в автоматичному режимі отримаєш квитанцію на сплату штрафу, а іноземець без такої сплати не зможе залишити країну – не випустять.

 

Другим містом, в якому впроваджено програму «Безпечне місто», стала Одеса. Потім – Рівне, Херсон, Львів, Жмеринка, Татарбунари, інші.

 

Чернігів теж розгорнув міську програму «Безпечне місто». 2016 року. «Перша ластівка» – 30 камер. Далі планувалося встановити 75, але на практиці вийшло більше – 110. Насамперед було придбано спеціальне програмне забезпечення для розпізнавання та обробки отриманих зображень, а також обладнання серверної і моніторинговий центр.

 

У грудні 2017 року Чернігівська міська рада затвердила програму «Безпечне місто». Ініціатором проєкту виступило Головне управління Національної поліції в Чернігівській області. Загальний обсяг фінансових ресурсів упродовж трьох років становить 42 млн 350 тисяч гривень.

 

І хоча ця система відеоспостереження зосереджена в Чернігові і перші камери з’явилися тут, але інтегрована в загальнообласну систему «Мережа безпеки». Поступово стали долучатися й інші райони області. Таким чином, поліція Чернігівщини першою в Україні об’єднала всі камери спостереження в загальнообласну мережу. Пріоритетом встановлення камер спостереження є стратегічні перехрестя, в’їзди та виїзди з населених пунктів. Оглядові камери встановлюють у місцях скупчення людей, проведення масових заходів.

 

– Під час запровадження цієї системи було багато скептиків, навіть серед поліцейських, – каже речниця Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Юлія Ковтун. – А нині карний розшук і слідство вже не уявляють своєї повсякденної роботи без цього елемента. «Мережа безпеки» щодня сприяє в розкритті різноманітних злочинів, допомагає швидко реагувати.

 

Станом на кінець лютого 2020 року до «Мережі безпеки» під’єднано 628 камер. У Чернігові працює 272. Цифри щомісяця змінюються, йде постійне поповнення камер відеоспостереження. І якщо такими темпами втілюватимуть програму «Безпечне місто» (і область), скоро не залишиться «білих плям», де вільно себе почувають зловмисники.

 

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-09-30 20:26:02.115

  • Всього випадків: 208,959
  • Активні: 112,470
  • Всього смертей: 4,129
  • Нових смертей: 64
  • Всього одужали: 92,360

Замовити зворотний дзвінок