«Теплі кредити» та «Енергодім»: шанс оновити житловий фонд

«Теплі кредити» та «Енергодім»: шанс оновити житловий фонд

Дата: 2020-06-24 | Категорiя: Соціум

Жити в будинку, який «гріє» вулицю, – дорого. Цей платіж розтягнутий у часі. Але «залатавши дірки», вже за рік можна відчути суттєву економію. Сьогодні в Україні діють дві програми енергозбереження: добігають кінця «Теплі кредити» від Держенергоефективності та якраз на хвилі «Енергодім» від Фонду енергоефективності. Про підсумки однієї та перспективи наступної – читайте далі.

 

Житло потребує оновлення

 

В Україні близько 40% старих багатоповерхівок. Панельні «хрущовки», в яких завершується строк експлуатації. «Сталінки» з височезними стелями. Інші будинки доби СРСР, в яких «вбита» система комунікацій, а «золоте» тепло виходить крізь усі щілини. І все це потрібно оновлювати.

На початку 90-х Німеччина модернізувала схожий «радянський» спадок. І ключовим принципом реконструкції було збереження тепла. Тоді ж подібні програми стартували у Литві.

З 2014 року дещо схоже відбувається в Україні. Старт утепленню й реконструкції житла дала програма «Теплі кредити». Найімовірніше, цього року їх видають востаннє.

 

Як «Теплі кредити» зігріли ОСББ «Доценка, 23»

 

«Теплі кредити» доступні для ОСББ та мешканців приватних будинків. За цією програмою держава сплачує частину вартості «теплозберігаючого» обладнання та матеріалів.

За 15 днів червня 2020-го банки в Україні видали 135 млн грн «теплих кредитів». Більшу частину отримали мешканці приватних будинків – 114 млн грн.

На Чернігівщині ж за минулий рік було 652 «теплих кредити» на суму 53 млн грн. Свого часу програмою тричі скористалися мешканці нині ошатного бузкового будинку по вулиці Доценка, 23.

- 2017-го встановили індивідуальний тепловий пункт у підвалі й реконструювали систему опалення, а ще замінили вікна в під’їзді.

- 2018-го – утеплили три стіни.

- 2019-го – четверту стіну та технічний поверх.

– Загалом на все це пішло 2,5 млн грн. 50% сплатила держава, 40% – місцевий бюджет, 10% – власні ресурси ОСББ, – розповіла голова правління ОСББ «Доценка, 23» Катерина Макаренко.

                                                              Катерина Макаренко

 

Як «Енергодім» хоче «утеплити» багатоповерхівки

 

«Енергодім» запрацював з осені 2019-го. Про особливості програми розповів радник Фонду енергоефективності по Чернігівській області Микола Коломієць:

– Програма націлена тільки на роботу з ОСББ. Її фінансує державний бюджет України на 2,6 млрд грн. Також є донорські кошти – 100 млн євро від ЄС та уряду Німеччини. Управляє цим трастовим фондом міжнародна фінансова корпорація, яка співпрацює з Фондом енерго­ефективності. Програма діятиме до 2023 року.

За допомогою програми можна комплексно утеплити будинок і покращити його стан. А отже, сума в платіжках мешканців має зменшитись.

                                                           Микола Коломієць

 

Як зміняться платіжки

 

Фонд пропонує два пакети участі в програмі: «Легкий» та «Комплекс­ний».

Серед обов’язкових заходів за «Легким» – встановлення лічильника теплової енергії, індивідуального теплового пункту, заміна котла тощо. Додатково можна замінити вік­на і двері у під’їздах, відремонтувати покрівлю, оновити освітлення. Після такого ремонту на теплі економія буде до 30%.

Комплексний пакет передбачає всі заходи «Легкого» + утеплення стін, підвалу, перекриття поверхів, заміна вікон і дверей. Додаткові роботи: освітлення, заміна вікон і балконних дверей у квартирах (можна не у всіх, а лише в частині). Якщо виконати всі роботи, можна зекономити до 60%.

 

Скільки компенсує Фонд енергоефективності

 

Фонд надає кошти не лише на купівлю обладнання й матеріалів, як це було в «теплих кредитах», але й відшкодовує вартість робіт і розробку деяких документів. Частка відшкодування залежить від пакету.

За пакетом «Легкий» – 60% вартості енергомодернізації. За «Комплексним» – 70%. Після того, як сумарно набереться 500 заявок, частка відшкодування знизиться на 20% для кожного пакету. Сьогодні їх уже трохи більше 110.

 

Як стати учасником програми

 

Головна умова – мати статус ОСББ. Замовити енергетичний аудит, який діагностує всі «теплові хвороби» будинку. У звіті аудитор вкаже, що саме треба зробити для утеплення, та розрахує попередню вартість робіт.

Після звіту енергоаудитора ОСББ обирає пакет, за яким братиме участь у програмі. Далі – замовляє проєктно-кошторисну документацію. Саме в ній буде вказано точну вартість робіт. На 70% розробку документа компенсує Фонд. Однак, треба бути готовим: сума може суттєво відрізнятися від тієї, що нарахував аудитор. Дати згоду на участь у програмі має не менше 2/3 мешканців.

ОСББ самостійно обирає підрядника, і починаються самі роботи. Їх, до речі, можна розбити на три етапи. І таким чином отримати кошти у три транші.

Більш детальні умови є на сайті eefund.org.ua або ж їх можна дізнатись у радника Фонду.

Весь процес від енергоаудиту до завершення проєкту забере щонайменше 10 місяців.

 

«Енергодім» у Чернігові

 

На початок 2020 року в області було 450 ОСББ. З них 68 – нових. Поки лише 14 ОСББ подали заявки на участь в «Енергодомі». Три з них – у Ніжині, 5 – у Прилуках та 6 – у Чернігові. ОСББ переважно обирали «Комплексний» пакет. Максимальна вартість проєкту – понад 10 млн грн.

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки та з особистого архіву Катерини Макаренко


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 07:54:02.159

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок