Які зміни чекають лісове господарство Чернігівщини з приходом нового керівника Юрія Болоховця

Які зміни чекають лісове господарство Чернігівщини з приходом нового керівника Юрія Болоховця

Дата: 2020-07-01 | Категорiя: Iнтерв'ю

Про прогресивні технології, сучасну охорону й добровільні пожежні дружини, збереження і відновлення лісу в умовах глобального потепління, альтернативу диким кабанам та як зменшити залишки паливних дров, яких накопичилося занадто багато.

 

Ніжинський лісгосп – один з кращих

 

Місяць тому обласне управління лісового та мисливського господарства очолив Юрій Болоховець. До призначення на посаду останні 8 років працював директором державного підприємства «Ніжинське лісове господарство», яке вважають одним з провідних і найпотужніших у сфері лісогосподарювання та товарній переробці деревини на Чернігівщині. Наразі об’єднує вісім лісництв та обслуговує понад 47,6 тисячі гектарів лісу. У Мринському паркетному цеху виготовляють паркет та паркетну ламель, пиляні дубові заготовки. 80 відсотків своєї продукції експортують до Польщі, Німеччини, Греції та інших країн.

Два роки тому на базі Іржавецького лісництва створили новітній комплекс з переробки шишок, на той час другий в Україні. Обладнання коштувало підприємству мільйон гривень, але воно того варте, кажуть лісівники. Завдяки комплексу переробляють до ста кілограмів шишок на добу, а обслуговують його тільки два працівники. Таким чином підприємство має чисте, відбірне насіння для посіву на своїх розсадниках, у коробах і теплицях, в подальшому якісний посадковий матеріал слугує для відновлення майбутнього лісу. До речі, в нашій області поки у двох лісгоспах переробляють шишки на насіння. За словами Юрія Болоховця, цей досвід планують запровадити на всіх дванадцяти лісогосподарських підприємствах.

Лісівники Ніжинського лісгоспу вирощують і реалізовують також декоративний садивний матеріал, понад 18 видів хвойних та листяних порід. Ціни на 30-40 відсотків нижчі ніж у садових центрах та інших спецкрамницях. Очолив Ніжинський лісгосп Володимир Костирко, головний лісничий підприємства.

– Відвідавши упродовж червня майже всі лісгоспи, ознайомившись з виробництвом, поспілкувавшись з трудовими колективами, з керівниками районів, активом населених пунктів, де працюють державні лісогосподарські підприємства, в мене вже склалося певне враження та бачення подальшої діяльності лісового господарства області, – зазначив Юрій Болоховець під час прес-туру на базі ДП «Ніжинське лісове господарство», яке ставить у приклад багатьом лісгоспам Чернігівщини.

Головний лісівник області звернув увагу на основні напрямки подальшої роботи і заявив, що формуватиме відповідну команду.

– Щодо охорони лісу, то розділяю її за двома спрямуваннями: це охорона від пожеж і від самовільних рубок. Нинішня весна дала зрозуміти, що ми не готові боротися з пожежами, нам не вистачає оперативності, злагодженості. Потрібно змінювати підходи гасіння, а також проводити з населенням роз’яснювальну роботу на тему шкоди від спалювання сухої рослинності. Приміром, проводити різні екологічні заходи у дитсадках і школах. На Ніжинщині лісівники активно працюють у цьому напрямку, і вже є позитивні результати. Серед порушників, які спричинили там підпали, зафіксували не дітей, не молодих людей, а пенсіонерів або старших за віком чоловіків та жінок. З цією категорією у попередженні пожеж ми не працювали. Варто цю роботу посилити і звертаємося по допомогу до ЗМІ, – відзначає Юрій Болоховець.

За словами головного лісівника області, 7 липня на базі Остерського військового лісгоспу обласне управління лісового та мисливського господарства планує провести спільну нараду з рятувальниками. Обговорюватимуть створення на Чернігівщині добровільних пожежних дружин. Добровольці проходитимуть навчання, ознайомляться з правилами безпеки, з навиками пожежогасіння, аби у будь-який момент змогли оперативно спрацювати у цьому напрямку.

 

Робота лісової охорони буде зовсім іншою

 

Стосовно самовільних рубок, то ця проблема існує й з нею треба боротися. І, як каже Юрій Болоховець, самовільна рубка – це ще й показник соціального життя на селі:

– Якщо людина самодостатня, то я сумніваюся, що вона піде красти ліс і так ризикуватиме. Щодо Ніжинського лісгоспу, то лісова охорона має позитивний досвід, який ми застосовуватимемо у всій системі охорони. Це і GPS моніторинг з кожним працівником, і окремі різнозонові рейди, що дають можливість контролювати не тільки самовільні рубки, а й питання засмічення лісів, виникнення пожеж. Найближчим часом управління запроваджує переатестацію лісової охорони. Це робимо для того, аби перевірити рівень знань працівників, зокрема щодо адмінпрактики. Таким чином декому доведеться вивчити, чого досі не знав. Додам, що плануємо й тренінги. Адже робота лісової охорони стосовно попередження і виявлення самовільних рубок буде зовсім іншою.

Як розповів начальник обласного управління лісового та мисливського господарства, готуватимуть дворівневі бригади. В лісі працюватиме первинна ланка лісової охорони. А більш оснащена і мобільна група в будь-який момент, упродовж 30 хвилин, під’їжджатиме на підмогу за викликом. У її складі може бути представник поліції, який має повноваження щодо зупинки та огляду автотранспорту тощо. Такі напрацювання Ніжинський лісгосп уже має.

Щодо технічного забезпечення браконьєрів, то, за словами Юрія Болоховця, вони справді добре оснащені. «Працюють» так: приїжджають у ліс, люди просто прогулюються, ніби нічого протизаконного не роблять. Вибирають, що їх цікавить, позначають місце за допомогою GPS-трекера, ставлять мітки на стовбурах і потім через певний час приїздить уже інша група, яка безпосередньо валяє ці дерева, розкрижовує. А за продукцією прибуває третя група. Довести вину – надзвичайно складно, і це одна з найбільших проблем у боротьбі з самовільними рубками.

– За останній рік маємо десятки фактів, коли лісова охорона затримує порушників з транспортом, з краденою лісопродукцією, втім, на жаль, жодного разу так нікого не покарали, – каже начальник управління. – Безкарність послаблює лісівників і навпаки – посилює правопорушників. Були непоодинокі випадки, коли лісову охорону обстрілювали з нарізної зброї, одному з працівників Ніжинського лісгоспу погрожували й спалили будинок. Насправді хлопці працюють, можна сказати, в бойових умовах, і тут потрібна не тільки матеріальна підтримка, а й моральна.

 

Саджай ліс – думай про майбутнє!

 

Лісокультурна справа – це те, що ми лишаємо після себе. Зібрали врожай – на його місці створи новий ліс. Світ та Україна зокрема спостерігають зміни клімату, і всі дерева, які люди посадили багато років тому, наразі себе почувають не зовсім добре.

– Через потепління й суттєве зниження ґрунтових вод ліс всихає, ослаблюється, хворіє. Тому у цьому питанні вкрай важлива допомога науковців щодо вибору перспективних порід дерев для посадки на найближчі декілька десятиліть. Треба також визначати нові терміни висадки, адже для приживання саджанців вони вже стали дуже короткі. Варто зважати і шукати інші методи. Приміром, мова про закриту кореневу систему. Ніжинський лісгосп практикує вирощування сіянців у контейнерах, так можна висаджувати майбутній ліс навіть влітку, – пояснює Юрій Болоховець.

Ще один напрямок, який варто розвивати – лісорозведення. Там, де не було лісу, його можна створити.

– В нашій області є десятки тисяч гектарів самосійних лісів, які 15-20 років ростуть собі на сільськогосподарських землях. Ніхто краще за природу створити такий стійкий ліс не може. Але сьогодні його викорчовують… звільняють територію для вирощування сільгоспкультур. Зрозуміло, що все відбувається законно, але ж потрібно думати про майбутнє. І тут важливо знайти порозуміння з усіма гілками влади, й насамперед з місцевою. До речі, голова облдержадміністрації Андрій Прокопенко виступає за збільшення площі лісів, природозаповідного фонду. Також на часі закон про інвентаризацію лісів, який нещодавно підписав президент. Тому я маю сподівання, що ми все-таки хоч якусь частину цих лісів збережемо, – наголошує начальник управління лісового та мисливського господарства.

 

Альтернатива – олені

 

Юрій Болоховець звернув увагу на проблему африканської чуми свиней, яка суттєво вплинула на чисельність дикого кабана:

– Цей вірус нікуди не зник і буде, можливо, ще не одне десятиліття. Дикий кабан – пріоритетний вид, який цікавий для полювання. Зважаючи на нинішню ситуацію, депопуляцію, потрібно шукати йому заміну. Альтернативу вбачаю в розведенні оленя плямистого, він тримається території, швидко набирає оптимальну чисельність особин в угіддях. Ми будемо стимулювати як приватні мисливські господарства, так і державні. Окрім оленя, можна починати адаптувати й фазана європейського, кліматичні умови дозволяють це робити. У цьому напрямку ми працюватимемо вже цьогоріч.

 

Є дорожня карта і досвід

 

Звісно, що всі озвучені напрямки роботи отримають позитивний результат, якщо підприємства матимуть належний економічний стан. За словами головного лісівника області, сьогодні лісова галузь (враховуючи останні 15 років) має найгірші економічні умови, які зумовлені надмірним податковим навантаженням на підприємства:

– Лісгоспи сплачують 45-48 відсотків податків. В таких умовах не працює жоден бізнес і промислове підприємство зокрема. Більше того, лісгоспи ще взимку віддавали до 90 відсотків прибутку, наразі відбулися певні зміни, і це вже в межах 80 відсотків, проте цього недостатньо. Підприємствам потрібно розвиватися, збільшуючи таким чином обсяги виробництва, створюючи нові робочі місця… А це наповнення бюджетів усіх рівнів, що є дуже важливим, особливо у нашому поліському регіоні. Тому це питання наразі піднімають на всіх рівнях, і законодавча влада має це розуміти.

Ще одна з проблем – вартість лісопродукції, на деякі її види знижено ціну на 50 відсотків. Також існує надлишок дров паливних. Ні бізнес, ні населення, ні промисловість не в змозі використати таку кількість. Як повідомив Юрій Болоховець, наразі в лісгоспах області у залишках є більше 100 тисяч метрів кубічних дров:

– Насправді ситуація критична, і вона з кожним днем наростає. Ми будемо розробляти шляхи зниження собівартості цієї продукції, комунікуємо з бізнесом, соціальною сферою. Вже активно беремо участь у тендерах щодо забезпечення паливними дровами різних об’єктів.

За словами головного лісівника області, дорожня карта з чіткими рішеннями і строком їх виконання розроблена. Проте державна структура працює в досить вузьких рамках, нормативних, законодавчих, і тому, доки не буде ухвалена державна лісова політика – чітка зважена стратегія, а також регіональна програма, розвитку лісової галузі не буде.

Наостанок зазначимо, що Юрій Болоховець свого часу проходив виробничу практику у Великій Британії і, здобувши досвід, успішно переніс його в українські реалії.

– Я уродженець села, і мені здавалося, що немає такої роботи, якої б не вмів виконати. Потрапивши до Англії, зрозумів, що я взагалі не вмію працювати. Маю на увазі підхід до роботи, її планування, розподіл повноважень, зони відповідальності… Всьому навчився там, і це мені тепер дуже допомагає в Україні, – підсумовує головний лісівник Чернігівщини.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Фото Миколи ТИЩЕНКА


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 07:02:02.117

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок