Народ проти, або Чим не вгодило чернігівцям нове колесо огляду

Народ проти, або Чим не вгодило чернігівцям нове колесо огляду

Дата: 2020-07-08 | Категорiя: Соціум

4 липня на Алеї Героїв у Чернігові відбулася мирна акція. Люди протестували проти встановлення колеса огляду в центрі міста. Раніше через цю ініціативу гнівними коментарями «вибухнули» соціальні мережі.

 

Чому чернігівці проти атракціону, до чого тут ЮНЕСКО, аргументи місцевої влади та подробиці акції – далі.

 

Коротка передісторія

 

Розмови в стінах Чернігівської міської ради про майбутнє колесо огляду велись два роки. А ось конкретні дії розпочалися у червні цього року.

 

Спочатку мерія повідомила про ініціа­тиву. В фейсбуці користувачі її розкритикували. Мер Владислав Атрошенко пообіцяв узгодити місце розташування «колеса» й інші деталі з громадою. Але зауважив, що для цього потрібен проєкт будівництва. А щоб його створити, треба виділити землю.

 

І ось на сесії 25 червня 26 з 34 присутніх у залі депутатів проголосували за виділення ділянки, площею 0,65 га.

 

Де хочуть збудувати «чортове колесо»

 

Ділянку виділили на перехресті проспекту Миру та вулиці Єлецької. Це на Алеї Героїв, перед пішохідним переходом до Катерининської церкви. Праворуч, якщо стояти до храму обличчям.

 

Скільки коштуватиме колесо й хто заплатить

 

План міської влади такий: розробити проєкт та провести відкритий конкурс серед інвесторів. Будуватиме колесо підприємство, яке переможе. Тож з міського бюджету гроші не витрачатимуть.

 

За словами начальника управління ЖКГ Чернігова Ярослава Куца, таке «колесо» італійського виробництва, заввишки 30 м, коштує близько 800 тисяч євро.

 

Пан Куц також зазначив, що за кошти міста проводитимуть комунікації та, якщо знадобиться, археологічні дослідження. Також будуть інші витрати при розробці проєкту. Все це виллється в 200-300 тисяч бюджетних гривень. Але їх поверне інвестор: вартість робіт мають включити у стартову суму лоту аукціону на право орендувати виділену землю.

 

Якщо ж виявиться, що споруджувати атракціон на Алеї Героїв все-таки не можна, – ця сума, виходить, повисне на плечах платників податків.

 

«Колесо» на Алеї Героїв: аргументи влади...

 

Головний і єдиний аргумент мера Владислава Атрошенка за атракціон – колесо огляду привабить у Чернігів туристів.

 

– Це колесо буде маленькою перлинкою центральної частини нашого міста, яка додатково приваблюватиме туристів. Я переконаний, що це буде «плюс», а не «мінус», – наголосив він.

 

...та контраргументи громади

 

Встановлення колеса огляду в історичному центрі міста перекреслить перспективу Чернігова потрапити до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На цьому наголошував під час ефіру на телеканалі «Суспільне Чернігів» директор обласного історичного музею імені Василя Тарновського Сергій Лаєвський.

 

– Номінація Історичний ландшафт передбачає збереження цього ландшафту. А 35-метрове колесо не має ніякого відношення до збереження, – зазначив він.

 

Подібне зауважував під час сесії міськради й активіст Олександр Гашпар. Він навів приклад Києва та Дрездена. Свого часу міст біля Володимирської гірки в столиці будували під контролем ЮНЕСКО. А Дрезден у 2009-му взагалі виключили зі списку через будівництво сучасного об’єкта в захищеній зоні – моста через Ельбу.

 

У соціальних мережах були побоювання, що колесо огляду зіпсує панораму при в’їзді у місто з Києва. На це пан Атрошенко відповів, що такого не станеться: «колеса» з дороги не буде видно взагалі. Він також доручив управлінню ЖКГ зробити достовірне моделювання панорами з траси, якби атракціон був встановлений.

 

Серед інших контраргументів громади: знищення частини дерев у парку через спорудження «колеса», небезпека просідання ґрунту, адже раніше на цьому місті проходив рів.

 

Та головне – жителі обласного центру підозрюють, що землю можуть виділити на інші цілі. Адже її оренда довгострокова, а окупність такого об’єкта сумнівна.

 

Петиції

 

22 червня петицію ПРОТИ встановлення «чортового колеса» на сайті міської ради зареєстрував Олексій Кирюша.

 

Станом на 7 липня вона набрала 537 голосів з 250 потрібних. Тож згідно з законом, Чернігівська міська рада має її розглянути.

 

А 3 липня вже на президентському сайті ЗА колесо огляду в історичному центрі Чернігова петицію створила Олена Виноградська. Станом на 7 липня її підтримали 9 осіб з 25 тисяч потрібних.

 

Мирний протест на Алеї Героїв

 

Акцію влаштували ветерани історичного факультету Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Тараса Шевченка. Саме поруч з будівлею Інституту історії, етнології та правознавства імені Олександра Лазаревського має бути атракціон.

 

Прийшло 60-70 осіб, літні люди, молодь з дітьми. Вони повторювали доводи, чому «колесу» не місце в історичному центрі й закликали владу почути їхню думку.

 

Загалом люди не проти атракціону, але в іншому місці. Організатори акції зазначили, що чекатимуть від влади результату. Тож тримаємо руку на пульсі й ми.

 

ДОВІДКОВО

Колесо огляду в народі називають «чортовим». Є дві історії недоброї назви.

Перша: під час будівництва першого такого атракціону робітники працювали у стислі терміни й дуже втомлювалися. Тому й називали його «чортовим».

Друга: колесо огляду й чортове (в усьому світі його називають колесом сміху) – це два різні атракціони. Власне, чортове – це горизонтальне коло на рухомій платформі з м’якими стінами. Колесо рухалося, людина втрачала рівновагу й билася об м’які борти.

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 08:12:01.92

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок