Четвертий музей у... школі

Четвертий музей у... школі

Дата: 2019-10-03 | Категорiя: Соціум

Наприкінці вересня чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №34 відзначила ще одну важливу віху в своїй історії – відкрила черговий музей бойової слави захисників Вітчизни. Чому черговий? Бо це вже четверта зала під назвою «Шляхами української незалежності». Заслуга в зібранні і створенні експозиції – вчителя предмету «Захист Вітчизни» цього навчального закладу, полковника у відставці і беззмінного керівника шкільного музею Віктора Трухана.

 

Перша зала була присвячена подіям до і після Другої світової війни. Але тоді ще не було війни на Сході України. Другу залу майже цілком присвячено антитерористичній операції на Донбасі. Третя – чорнобильська тема, ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС. І ось чергова експозиція.

Після урочистого відкриття – перерізання червоної стрічки, що зробили керівник музею та директор школи Олександр Носач, – Віктор Трухан з указкою в руках перетворився на екскурсовода і повів гостей та старшокласників від експоната до експоната. Четверта зала має аж 15 експозицій. Це й екскурс в історію нашої країни від утворення Запорізької Січі, буремних подій 1917–1920 років до Помаранчевої та революції Гідності. Але головне – тут представлено багато зброї, обмундирування. Особлива увага сучасній зброї ЗСУ, а також пам’ять про захисників Вітчизни, випускників школи. Окремий стенд присвячено батькам учнів, які воювали в зоні АТО/ООС. Ось підбірка матеріалів про бійця 13-го мотопіхотного батальйону Євгена Кравченка, який загинув під Вуглегірськом 31 січня 2015 року, учасника боїв за Луганський аеропорт Сергія Богукальця, Олену Мокрейчук та її фронтову лисичку Аліску…

Але головні «експонати» на відкритті музейної кімнати – учасники подій на Сході країни. Випускник цієї школи Максим Кирик (позивний «Малой»), Роман Гільєвич (позивний «Космонавт») з 93-ї окремої Харківської бригади, 78-й вузол РЕП та Олександр Антоненко (позивний «Бабай»). Олександр майже три роки з березня 2015 по 2018 рік перебував на фронті. Спочатку під Волновахою, потім під Авдіївкою, в танковому батальйоні в Тимофіївці. І все це в складі 72-ї окремої механізованої бригади (ОМБР).

Роман Гільєвич («Космонавт»)

 

Максим Кирик («Малой»)

 

Олександр Антоненко («Бабай»)

 

– Нам на фронті допомагали брати наші менші, – розповідає «Бабай». – Особ­ливо мій рудий котик на ймення Пістолет. Потрапив він до нас в окопи і бліндаж – маленьким, місцеві хотіли забрати, казали: не виживе у вас, з голоду помре. І чого це? Хіба нам тушонки для нього шкода? А чому «Пістолет»? Прокидаюсь якось, а зброю під подушкою тримаю, шукаю кобуру, щоб туди покласти, а звідти рудий хвостик стирчить. Так і назвали – Пістолет! А в чому була допомога? У збереженні життя, виживанні. Все спокійно, тихо, аж раптом Пістолет занервував, забігав і – в бліндаж мерщій! Ми зрозуміли все і також – у схованку. Хвилин через п’ять обстріл. Прицільний. Землю в окопах вивертає, а нам байдуже...

Продовжує розповідь про свого легендарного бойового котика-побратима. Виявляється, його вся бригада знала. Коли Олександр проходив лікування в госпіталі в Циблях Переяслав-Хмельницького району Київської області (Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни), боєць з 30-ї танкової захоплено розповідав про рудого котика з дивним ім’ям Пістолет.

– А хто його хазяїн?, – спитав Олександр. І почув у відповідь:

– Якийсь Бабай, так на ошийничку написано...

– Ось він перед тобою – позивний «Бабай», і то мій котик продовжує воювати.., – не зміг промовчати боєць.

Шкільний музей примітний ще й тим, що тут багато зброї. Причому безпечної. Її можна брати до рук, робити селфі, розібрати і зібрати, наприклад, автомат Калашникова. Експозиція діюча. Зазвичай привертає увагу хлопців. І не дивно, що тут проводять уроки історії, заходи з військово-патріотичного виховання підростаючого покоління.

Привертають увагу такі експонати як дарчі листівки музею школи №34 від ув’язнених після інциденту в Керченській протоці 25 листопада 2018 року, а нині вже звільнених українських моряків. Підписали листівки матроси з малих броньованих артилерійських катерів (МБАК) «Бердянськ» та «Нікополь» і рейдового буксира «Яни Капу» Андрій Ейдер, Юрій Без’язичний, Сергій Цибізов, Володимир Терещенко.

Серед гостей, які були запрошені на відкриття зали №4 шкільного музею, бачимо і військового історика, донеччанина Михайла Жирохова, у сфері наукових пріо­ритетів якого – конфлікти на території колишнього СРСР. Він автор понад 20 книг, зокрема й з історії АТО, чотири з яких подарував музею.

А всього упродовж тижня до відкриття чергової експозиції музею бойової слави в рамках форуму офіцерів поліції школу відвідали 26 правоохоронців з 5 країн і щиро дивувалися такій масштабній – понад 5 тисяч експонатів – колекції. Це унікальний шкільний музей!

 Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»

Фото Івана КАЛИТИ


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-13 04:12:01.616

  • Всього випадків: 2,129,073
  • Активні: 284,950
  • Всього смертей: 46,987
  • Нових смертей:
  • Всього одужали: 1,797,136

Замовити зворотний дзвінок