«Легенда» нашої молодості

«Легенда» нашої молодості

Дата: 2020-07-14 | Категорiя: Спорт

Книга журналіста і письменника Олександра Волощука присвячена історії чернігівської жіночої футбольної команди «Легенда». Заснована далекого 1987 року, вона довго залишалася єдиною діючою командою на теренах колишнього Радянського Союзу і змогла прожити аж до 2018 року. Успішно грала в чемпіонатах і кубкових змаганнях СРСР та України, змусила говорити про себе в Європі, виховала багатьох висококласних футболісток, відкривши перед ними двері великого спорту. На жаль, нині не існує.

 

Автор книги Олександр Волощук, працюючи в команді у різні роки як прес-аташе і ведучи більше 25 років статистику її виступів, зібрав у підсумку про колектив від перших днів створення до останнього сезону детальну і багату інформацію. Послідовно описано кожен з 31-го футбольного сезону, коли грала «Легенда», подано турнірні таблиці, склади команд, біографії футболісток і тренерів, чимало фотографій.

Це унікальне видання-довідник, яке однозначно стане в пригоді як футбольним експертам, так і звичайним вболівальникам.

Книга видана на спонсорські кошти. Окрема подяка від Олександра Волощука колишньому тренеру «Легенди» Сергію Умену, який став співавтором ідеї написання.

 

***

 

Але наразі хотілося б поговорити на цю тему трохи ширше. Про те, що футболістки «Легенди» на початку 2000-х були кістяком збірної України з жіночого футболу. І саме тоді, в 2009 році, наша збірна досягла найбільшого успіху на міжнародній арені. Команда вперше (і востаннє поки що, на жаль) потрапила до фінальної пульки чемпіонату Європи, що проходив у серпні того року в Фінляндії. Виступила для першого разу вдало. За наступні одинадцять років так і не наблизилася до такого результату.

Причина успіху збірної, яку тоді очолював, на жаль, нині покійний Анатолій Куцев, крилася в тому, що він обіперся у своїй діяльності на... Чернігів. Крім того, що кістяк збірної складався з футболісток «Легенди» або її вихованців, то і свої домашні матчі команда проводила у Чернігові на стадіоні імені Юрія Гагаріна. Перший же матч відбіркового циклу до Євро-2009 проти гранда європейського футболу – збірної Данії – виграла 1:0 (вирішальний гол на рахунку Дар’ї Апанащенко). Успішно провела й інші поєдинки, посівши друге місце в групі. В серії плей-оф здолала збірну Словенії – 3:0 і 2:0 і виборола таку бажану путівку до Фінляндії. Треба було бачити останній матч, який проходив у Чернігові, стадіон по закінченню гри накрив грандіозний салют, який примусив усіх футболісток плакати: словенських, бо засмутилися, а українських – від радості перемоги.

Збірна України з жіночого футболу в гостях у «Деснянки». В складі команди 14 футболісток, які грали в різні часи в «Легенді»

Наступні відбіркові матчі і до чемпіонату Європи, і чемпіонату світу команда, поки її очолював Анатолій Куцев, грала в Чернігові. Грала доволі успішно з грандами європейського футболу, на рівних, але пройти далі відбору не могли. Не вистачало ресурсу. Пізніше до таких висот дотягнутися вже не могли: базові міста для збірної Севастополь, Львів фартовими не стали.

І саме тоді, під час сходження на пік слави збірної, своє плече, наскільки могла, підставила і наша газета «Деснянка». Ми були найпотужнішим інформаційним спонсором команди, детально висвітлювали хід поєдинків. А ще редакція газети заснувала номінацію «Краща футболістка України». І одноосібно вручали нагороду п’ять разів, аж поки не передали естафету Федерації футболу України.

Нагадаємо, першим лауреатом стала воротар Надія Баранова, потім двічі поспіль перемагала в опитуванні українських журналістів, які знаються на жіночому футболі, Дар’я Апанащенко. Ставали номінантами і Тетяна Чорна (2011), й Ірина Зварич (2012). У редакції навіть були присвячені кращим футболісткам України сіті-лайти. Мала редакція і футбольного м’яча з автографами гравчинь. А одного разу, в травні 2010 року, напередодні матчу з Угорщиною, в гості до редакції нашої газети завітала уся збірна України! Про це є і фото на згадку.

До речі, вручати нагороду кращій футболістці України доводилося щораз по-новому. Надії Барановій – в редакції, перший раз Дар’ї Апанащенко – перед готелем «Придеснянський», де проживала збірна на зборах у Чернігові, наступний раз – у Москві під час товариського матчу Росія – Україна (2:2). Тетяні Чорній – у святковій передноворічній обстановці. Ну, а Ірині Зварич – уже в Федерації футболу України.

Усі кращі футболістки грали в «Легенді», збірна була теж немислима без вихованців чернігівського футболу. Це була школа підготовки кадрів. У «Легенді» грали дівчата з усіх куточків України, чимало було й місцевих. Нині столиця жіночого футболу країни перемістилася в Харків. Альтернативі двом харківським командам нині немає...

 

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»

Фото з архіву «Деснянки»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-09-30 20:26:02.115

  • Всього випадків: 208,959
  • Активні: 112,470
  • Всього смертей: 4,129
  • Нових смертей: 64
  • Всього одужали: 92,360

Замовити зворотний дзвінок