Скільки коштуватиме державі маніпуляція з «зеленою енергетикою»

Скільки коштуватиме державі маніпуляція з «зеленою енергетикою»

Дата: 2020-07-14 | Категорiя: Соціум

Криза на енергоринку розгорілася через неплатежі держави виробникам відновлювальної енергетики. Причина – у високому «зеленому тарифі». Після місяців напружених переговорів з альтернативними інвесторами 10 червня уряд заявив про прогрес. Сторони підписали меморандум, яким погодили правила гри на ринку. Тепер парламент до канікул має розглянути урядовий законопроєкт №3658, який введе в дію умови підписаного документа.

Однак виявилося, що до порозуміння ще далеко: на умови держави погодилася лише частина гравців ринку. А міжнародні інвестори погрожують Україні масовими судовими позовами. Про причини – далі.

 

Альтернативна енергетика – в цифрах

 

Україна приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства і взяла на себе «зелені» зобов’язання ще у 2011 році. Аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики, для «еко» інвесторів, серед інших бонусів, запровадили «зелений тариф».

Кількість сонячних електростанцій (СЕС) у 2018 році стрімко зросла. Щедрий тариф і здешевлення технологій та обладнання для сонячної енергетики – головні стимули інвестицій у галузь.

Так, за 2018-й в Україні збудували станції, сумарною потужністю 0,7 ГВт. За всі роки до цього їх було лише 0,79 ГВт.

У 2019-му приріст становив уже 3,9 ГВТ промислових СЕС. Тож потужність усіх «станцій сонця» досягла 5,49 ГВт. Вся альтернативна генерація (з вітром і біогазом) збільшилася до 7 ГВт.

Все це співпало с бумом сонячної енергетики у світі. І в українську галузь відновлювальних джерел енергетики (ВДЕ) інвестували рекордні 150 млрд грн. Тож у загальному казані електрики частка «зеленої» сягнула 11%. Це відповідає міжнародним зобов’язанням України. Однак призвело до неплатежів з боку держави.

Борги за «зеленим тарифом»

Усю альтернативну енергію купує держпідприємство «Гарантований покупець». Він і сплачує «зелений тариф» виробникам. Кошти отримує від НЕК «Укренерго» та від перепродажу за ринковою ціною дешевої енергії АЕС та ГЕС.

Розмір «зеленого тарифу» – близько 15 євроцентів. Залежить від того, коли станція запрацювала: чим раніше, тим вищий. За даними Міненерго, цього року «зелена енергія» коштуватиме державі 52 млрд грн. Але «Гарантований покупець» може сплатити лише половину суми.

Тож з березня 2020 року почалися неплатежі. Наразі держава заборгувала альтернативним виробникам майже 16 млрд грн. «Енергоборги» й криза змусили уряд ініціювати переговори з бізнесом, які й вилилися у меморандум.

Хто підписав меморандум

Від імені держави підписи під документом поставили прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та т.в.о. міністра енергетики Ольга Буславець. Представники «зеленої» галузі – Європейсько-українське енергетичне агентство та Українська вітроенергетична асоціація.

 

Проти виступила Українська асоціація відновлювальної енергетики (УАВЕ), яка об’єднує близько 40% учасників ринку ВДЕ. А також група «сонячних» інвесторів, сумарною потужністю 850 МВт. Вони подали правки в урядовий законопроєкт, які мають розглянути найближчим часом.

«Гарячі» пункти угоди

Зниження тарифу. Для СЕС: потужністю понад 1 МВт, – на 15%, до 1 МВт – на 10%. Вітровим електростанціям (ВЕС) – на 7,5%.

Для СЕС та ВЕС, що запрацювали в 2020 році, зниження тарифу становитиме ще 2,5%.

Але чи не найбільшого удару зазнають нові СЕС, які введуть в експлуатацію після 1 серпня 2020 року. Розпочинаючи будівництво, інвестори розраховували на діючий тариф. Але новим законом держава уріже його для них аж на 60%. Фактично це означає блокування розвитку сонячної енергетики в Україні. Тому гравці ринку пропонують змістити строк до 1 січня 2022 року, як це було передбачено раніше і, до речі, залишилося для вітрових станцій.

Закінчення договорів pre-PPA (купівлі-продажу з «Гарантованим покупцем»). «Зелений» тариф має закінчитися 31 грудня 2029 року. Інвестори в СЕС вимагають продовжити його до кінця 2031 року. Кажуть, що інакше будуть банкрутства на ринку.

Монополія чи конкуренція? Ця норма стосується «зелених» аукціонів*, що мали запрацювати ще минулого року. Кабмін пропонує збільшити річну квоту підтримки, яку може отримати один кінцевий власник за рік, з 25 до 35%. Мотивація: держава зможе дешевше купувати еко­електрику. Однак, на думку сонячних інвесторів, таке збільшення фактично витіснить з ринку малий та середній бізнес та надасть преференції олігархату.

Коли погасять борги

Розрахуватися з виробниками альтернативної енергії уряд планує до кінця 2021 року. План погашення такий: 40% боргу сплатять у четвертому кварталі 2020 року.

Решту – по 15% щоквартально в 2021-му. Також зазначено обнадійливе «не допускати боргів надалі».

При цьому, Денис Шмигаль наголосив, що тарифи для населення не збільшуватимуть.Не сонцем єдиним: що втрачає держава

Минулого року виробники ВДЕ сплатили майже 20 млрд грн податків. За 10 років – близько 94 млрд. Вугільна генерація принесла вдвічі менше. Загалом альтернативна енергетика – одна з найбільших за обсягами податкових відрахувань. І вони зростають щороку.

Екоенергетика щороку залучає мільярдні інвестиції з-за кордону. Це кошти 13 країн, серед них Австрія, Бельгія, Канада, Китай, США, Туреччина, Великобританія. До того ж громади, де будують «зелені» станції, отримують додаткові робочі місця й інвестиції.

Якщо народні обранці все ж не врахують побажання «зелених» інвесторів, то Україна може зазнати фінансових та репутаційних втрат. Ось що заявив власник компанії Seraphim Power Крістіан Шенвізнер, який інвестував у галузь ВДЕ України:

– Міжнародні інвестори розглядають можливість і готуються позиватися до міжнародних та арбітражних судів.

Він також назвав те, що відбувається наразі з галуззю ВДЕ, «великим розчаруванням».

Подібну позицію в листі висловили інші інвестори. Серед них – Голландський банк розвитку, Норвезький інститут гарантії експортних кредитів і корпорація Nordic Environment Finance Corporation.

«Зелена» Чернігівщина

На Чернігівщині сонячні станції працюють у Малинівці та Мені. Наразі представники компаній відмовилися детально коментувати ситуацію. Керівник ТОВ «НІККОМ-СОЛАР» Ігор Комоцький телефоном зазначив, що не схвалює меморандум і не підписував його.

Тож галузь завмерла й очікує. Далі буде...

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-10-22 20:28:01.3

  • Всього випадків: 322,879
  • Активні: 181,938
  • Всього смертей: 6,043
  • Нових смертей: 116
  • Всього одужали: 134,898

Замовити зворотний дзвінок