Український шанс на безпеку

Український шанс на безпеку

Дата: 2019-10-08 | Категорiя: Соціум

Що може бути важливішим за мир і спокій?! Коли тобі ніщо не загрожує, а якщо раптом і виникає реальна небезпека, то й вона нестрашна. Бо є сила, міць і єдність! Усі гуртом, як мовиться, за тебе стоять горою. І ти, за потреби у будь-який момент, теж готовий підставити плече. Заради найвищої цінності – людського життя.

Це не лірика, а – серйозні речі. Мова про найбільший військово-політичний блок – НАТО, до якого прагне вступити Україна. Семінар на цю тему нещодавно відбувся у Чернігові. Регіональні журналісти Київщини, Сумщини і Чернігівщини мали унікальну можливість дізнатися від експертів ще більше про Альянс і навіть спробували себе в ролі представників країн-членів цієї організації у штаб-квартирі НАТО. Тож ми ще й «повоювали»!

 

Заради миру

 

Варто сказати, що семінар організували Укртелерадіопресінститут та громадська організація «Медіафорум» за підтримки Центру НАТО в Україні та Національної спілки журналістів України.

Приємно, що серед виступаючих, директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маранкова, намагалася спілкуватися українською мовою, часом вибачалася, що ще недосконало її знає.

– Уже 70 років НАТО охороняє безпеку країн-членів Альянсу, який заснували для захисту Європи від впливу СРСР у 1949 році 12 держав, – робить екскурс у минуле пані Барбора. – Перші члени – Бельгія, Велика Британія, Данія, Ісландія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США і Франція об’єдналися задля колективної оборони та для збереження миру й безпеки.

Як вдається НАТО так довго триматися на плаву? Відповідь – у відеофільмі про Альянс, який продемонстрували журналістам. Вочевидь організація не стоїть на місці. Змінюється світ – змінюється Альянс. Майбутнім переймається стратегічний центр у США, де роблять ставку на нові технології і максимальне їх впровадження в армію. У Латвії розташований Центр стратегічних комунікацій НАТО, тому що недооцінювати інформаційну війну – собі дорожче.

За всю свою багаторічну історію Альянс розширювався аж сім разів! Додалися Греція і Туреччина, ФРН, Іспанія, Угорщина, Польща і Чехія, Болгарія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія та Естонія, Хорватія і Албанія, Чорногорія. Внесок кожної країни-члена НАТО в різний час варіювався залежно від загроз, які з’являлися в світі. Під час холодної війни, в кінці 70-х, союзники мали щорічно збільшувати військові витрати не менше, ніж на 3 відсотки.

У 90-х роках минулого століття оборонні бюджети знизили, але згодом через поширення міжнародного тероризму (теракти 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку) члени домовилися виділяти на оборону 2 відсотки ВВП. Торік таку домовленість виконали шість країн. А ще члени НАТО мають також виділяти 20 відсотків від своїх оборонних витрат на придбання нового озброєння.

Щодо України, то наша держава спів­працює з Альянсом з 1991-го – тоді приєдналася до Ради північноатлантичного партнерства. Згодом були й інші програми, а у 2005-му співробітництво з НАТО перейшло у формат «Прискореного діалогу» – він мав стати першим кроком для вступу в Альянс. Та прохання про приєднання на саміті відхилили через позицію Німеччини і Франції. А коли до влади прийшов Янукович, питання Україна-НАТО взагалі заморозили, ще пізніше закріпили на законодавчому рівні.

Тим не менш, Україна – єдина країна-партнер НАТО, що бере участь у всіх основ­них поточних миротворчих місіях. Наші миротворці були задіяні у Косово, Іраку, Афганістані. Ми таки приєдналися до операції з протидії піратству. А після Революції Гідності і зміни влади в 2014 році наша країна відновила і поглибила співробітництво з Альянсом.

Як сказала Барбора Маранкова, наразі взаємодію Україна-НАТО ведуть у форматах, пов’язаних з конфліктом на Донбасі та впровадженням реформ у оборонній сфері, – нашій країні потрібно «дотягнути» до стандартів Альянсу.

 

Не як молодша сестра, а як партнерка

 

Про те, що Україна налаштована серйозно і рішуче щодо вступу до Альянсу, наголосив під час семінару перший заступник голови Державного комітету телебачення і радіомовлення Богдан Червак. Він зокрема нагадав про документ – внесені зміни до Конституції, які закріпили стратегічний курс на отримання повноправного членства України в Євросою­зі і НАТО, що набрав чинність 21 лютого нинішнього року.

– Ухвалені всі потрібні закони, постанови і розпорядження уряду, створена вся нормативно-правова база, яка чітко демонструє, що один із головних пріоритетів у зовнішній сфері – євроатлантичний курс і вступ України до НАТО, – зазначає пан Богдан. – Більше того, за останні кілька років створено всю потрібну управлінську інфраструктуру в Києві та регіонах. Це своєрідний механізм для того, щоб імплементувати всю нормативно правову базу, аби на рівні всієї країни реалізовувати зовнішню політику, пов’язану зі вступом до Альянсу.

Богдан Червак зауважив, що вперше за багато років Україна стала виділяти кош­ти на конкретні державні програми, щодо інформування населення про всі аспекти взаємодії Україна-НАТО, і найголовніше, що наразі поставлена конкретна ціль:

– Сьогодні ми маємо зовсім нову і чітко окреслену мету – хочемо бути невід’ємною частиною НАТО. І п’ятий аспект (5 стаття НАТО – Авт.) теж, на мою думку, важливий. Ми розглядаємо організацію і просимо, щоб так само вона розглядала Україну, не як молодшу сестру, а як партнерку. Ми не тільки потребуємо підтримки у своїх зовнішньополітичних місіях, Україна спроможна зробити неабиякий внесок для Альянсу.

Приміром, дати уроки, як протидіяти інформаційній пропаганді. Коли Росія анексувала Крим і розпочалася кремлівсько-українська війна на Донбасі, проти України задіяли потужні інформаційні технології. Це був для нас справжній виклик! Україна дає гідну відповідь уже багато років. Як зазначає Богдан Червак, питання інформаційної безпеки не сходить із порядку денного сучасної української держави. І коли нашим дипломатам доводиться чути з боку європейських партнерів, що Україна стала демократичною і європейською державою, яка дотримується свободи слова і не задіює жодних заходів у частині інформаційних питань щодо протидії російської агресії – це підтверджує: ми єдина держава, яка вміє гідно протидіяти. Той, хто бреше, нічим не обмежений. Той, хто бачить правду, мусить її дотримуватися.

 

Жертви безкарності

 

Про безпеку і захист журналістів в Україні та досвід вирішення цих проблем у країнах Альянсу вела мову перша секретарка Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.

– Ситуація з безпекою журналістів у нашій країні надзвичайна, – розпочала пані Ліна. – Це підтверджує й «Індекс фізичної безпеки журналістів України» – щомісячний моніторинг, який Спілка проводить спільно з партнерськими організаціями. За дев’ять місяців цього року зафіксували 64 інциденти застосування сили щодо журналістів.

А загалом від початку 2017 року НСЖУ зафіксувала понад 160 інцидентів. По кожному скерувала офіційні запити до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури та Служби безпеки України. І тільки десять відсотків справ від загальної кількості направлені до суду, як випадки застосування сили проти журналістів.

– Наразі не можемо назвати жодного прізвища журналіста, нападників якого було достойно покарано, – зауважує Ліна Кущ. – Вбивство Павла Шеремета досі не розслідуване, попри значущість цієї справи та обіцянки високопосадовців. І таких злочинів лишається дуже багато.

Закидали яйцями, плюнули в обличчя, облили кефіром, вдарили кулаком в обличчя, спалили редакцію, будинок…

– У країнах Альянсу під час акцій протесту представників преси охороняють поліцейські, їх ніхто не чіпає. Для нас це показово, – каже перша секретарка НСЖУ. – Українські журналісти часто бувають у відрядженнях у гарячих точках і небезпечних регіонах інших країн, проте навіть там загроза для них набагато нижча, ніж в Україні. Вражає, що силу застосовують навіть до жінок-журналісток.

Згадаймо випадок з Юлією Гунько під час нічного рейду. Інцидент стався фактично на очах у поліцейських, проте знімальну групу «Надзвичайних новин» телеканалу ICTV ніхто не захистив. А військову журналістку телеканалу «1+1» Наталію Нагорну під час конфлікту між поліцейськими і знімальною групою повалили на землю, обзивали нецензурними словами, над головою перезаряджали автомат. Причина зухвалого поводження в тому, що медійники фіксували на відео порушення поліцейських проти них. Цей випадок на думку Ліни Кущ – показовий. У цій ситуації чітко простежується перешкоджання професійній діяльності, і агресія проти журналістки. Застосування сили поліцейськими, неналежна реакція правоохоронних органів свідчать про порушення законодавства. Рік минув, і це розслідування потонуло серед сотень подібних. Таке ставлення вражає і обурює журналістську спільноту.

Одним із реальних кроків задля зрушення ситуації з мертвої точки – максимальне виведення всіх справ про напади на журналістів у публічну площину зі звітами керівників силових структур, приверненням уваги всього українського політикуму та міжнародних партнерів. І найефективнішою платформою для цього, вважає Спілка, є майданчик українського парламенту як найвищого законодавчого органу держави.

Так, парламентські слухання – інструмент захисту журналістів, а отже – прав людини, свободи слова і демократії як базових засад європейського вибору України – відбудуться 6 листопада. В нашій країні таких слухань не було 9 років.

 

Р.S.

5 стаття НАТО каже, що напад на одного з членів Альянсу є нападом на всіх його членів (і на кожного зокрема). За всю історію НАТО статтю 5 застосовували лише одного разу. Це було, коли Америка зазнала терористичної атаки 11 вересня 2001 року. Тоді президент Буш звернувся до союзників з НАТО з проханням розглянути це як військовий напад на США. Всі члени Альянсу підтримали Америку. Колективна оборона – це базові засади, на яких і збудований блок. Саме це робить його найсильнішим військовим союзником на планеті. Саме тому багато країн хочуть і вважають за честь стати його членом, адже для нього найважливіше – цінність життя.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 07:54:02.159

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок