Чернігів потребує збалансованого розвитку і системних змін

Чернігів потребує збалансованого розвитку і системних змін

Дата: 2020-09-09 | Категорiя: Iнтерв'ю

На з’їзді політичної партії «НАШ КРАЙ» Олександра СОКОЛОВА висунуто на посаду Чернігівського міського голови. Він керував Черніговом у 2002-2015 роках, є визнаним експертом у питаннях міського розвитку та управління в умовах дефіцитного бюджету.

 

– Пане Олександре, як оцінюєте зміни в Чернігові? Наскільки ефективно використовуються досягнення децентралізації?

– Децентралізація в Україні стала найбільш успішною реформою останніх років і відкрила значні можливості для розвитку міст. Податки стали лишатися на місці, а не так, як раніше, коли все йшло до центру. Варто згадати часи, коли на ремонт доріг обласного центру на рік всього було 10 млн гривень, а зараз... до 1 млрд гривень(!). Різницю відчуваєте? І якщо хтось говорить, що і п’ять років тому можна було все зробити, моя відповідь проста – а ви спробуйте попрацювати в умовах дефіциту бюджету!

Водночас навіть за обмеженого бюджету, коли ледь не щороку в листопаді-грудні не вистачало коштів на заробітні плати працівникам бюджетної сфери, ми виплачували надбавки педагогам за «престижність праці», ми фінансували безкоштовне харчування учнів молодших класів, виділяли кошти на закупівлю інсулінів для хворих на цукровий діабет. Соціальні питання – надзвичайно важливі, адже в громаді живуть люди різні за рівнем свого достатку, за станом здоров’я, але вони всі – жителі нашого міста і мають право на підтримку з боку міської влади.

Я завжди розглядав і розглядаю місто як живий організм, а тому розвиватися мають не лише дороги, інфраструктура, а й соціальна, гуманітарна сфера, освіта, медицина. В усьому має бути присутній баланс. Так, Чернігів виглядає ошатніше. Але чи стало кращим життя чернігівців? Це питання.

 

– Часто доводиться чути «при Соколові такого не було».

– У 2015 році у спадок нинішній владі залишилося чимало підготовлених проєктів, які наразі реалізували. Це і реконструкція скверу імені Богдана Хмельницького, і паркової зони по проспекту Миру, будівництво дитячого садка на Масанах, тролейбусна лінія до цього мікрорайону, що з’єднала вулиці Незалежності і Рокоссовського тощо. Але є маленьке «але». Вартість кожного з проєктів якимсь загадковим чином зросла у 5-7 разів. Це при тому, що вартість долара (до якого у нас часто «прив’язують» ціну робіт, матеріалів) змінилася за цей час утричі. А ще варто зауважити, що часто роботи починаються без тендерних процедур, або вартість робіт поділяється на кілька сум, аби тендер не проводити взагалі (як при будівництві фонтану у сквері біля пам’ятника загиблим в Афганістані воїнам). Та й переможцями тендерів є обмежена кількість підприємств з оточення чинної влади. Про розмір міського бюджету вже згадувалося. Тому, справді, при Соколові такого не було.

 

– Ви не були активними в публічному просторі останні п’ять років. Чому?

– Що насправді вважати активністю? Присутність у ЗМІ? Так, мене там не було. Я живу у Чернігові та займаюся громадською роботою, очолюю обласне відділення Української Спілки ветеранів Афганістану (УСВА). Останні п’ять років я працював у міській раді у якості депутата, керівника фракції. Ми підготували і потім затвердили низку міських програм –щодо підтримки навчальних закладів, щодо допомоги хворим на онкологічні захворювання, ініціювали підвищення сум коштів, що виплачують родинам із новонародженими дітьми. Ми підтримували усі програми, рішення, які передбачали розвиток міста, покращення якості життя чернігівців, і принципово не голосували за ті, які відображали чиїсь приватні інтереси або мали корупційні ризики. Саме «НАШ КРАЙ» порушував ті проблемні питання, про які мовчали інші.

 

– Однак перед виборами фракція «посипалася».

– Зважаючи на свій професійний і життєвий досвід, я по-філософськи ставлюся до цих питань. Хтось іде, хтось приходить... Життя – це динаміка, а не статична ситуація. Колишні наші представники зробили свій вибір. Можна, припустити, що хтось не зміг опиратися тиску, хтось захотів більших професійних чи бізнесових можливостей тощо. А на когось вплинули чутки про розпад «Нашого краю» на Чернігівщині після трагічної загибелі співголови партії Валерія Давиденка у травні цього року. Ми оновили команду і повноцінно йдемо на місцеві вибори 25 жовтня.

 

– Чого насправді не вистачає нашому місту?

– Як корінного жителя міста, як управлінця з досвідом мене не все влаштовує, що нині відбувається у Чернігові, які існують пріоритети витрачання міського бюджету.

Ніби щось робиться, але під «яскравою» обгорткою приховуються насправді неприємні речі, про які пишуть всеукраїнські видання. Це завищена вартість робіт і послуг. Для чого і хто це робить – висновки робіть самостійно. До речі, всеукраїнські видання у рейтингах за корупційними ризиками нашому місту дають лідерство. Це не зовсім приємна ситуація. Так само Чернігів – у топ-міст за вартістю комуналки, але в аутсайдерах – щодо умов розвитку бізнесу та рівня заробітних плат. Зараз у Чернігові, на жаль, має місце антисоціальна політика, що виражається у високих тарифах, колосальній нестачі робочих місць, закритті шкіл, скороченні соціальних програм...

 

– Справді, соціальні питання чомусь не є серед пріоритетів чинної міської влади.

– Також не втілені кроки щодо впровадження у Чернігові муніципальної картки, що дає місцевим жителям неабиякі переваги, може бути і проїзним квитком, і засобом ідентифікації для отримання соціальної допомоги. У багатьох містах картка працює, але чомусь не у Чернігові.

Наразі влада, попри обіцянки п’ятирічної давності, не залучає жителів міста до управління. Навіть у таких питаннях – які пам’ятники чи атракціони варто встановлювати і де – людям доводиться виходити на мітинги, масові акції, аби влада почула їхній голос. Чернігівці не заслуговують на таке ставлення, адже наше місто – особливе, унікальне, з великою історією і значним потенціалом розвитку. Бюджет Чернігова та влада мають і будуть працювати в інтересах чернігівців, а не вузького кола так званих «друзів мера».

Я йду на вибори Чернігівського міського голови з командою партії «Наш край», йду з накопиченим досвідом, чітко сформованим баченням нашого майбутнього міста, йду щоб зробити для міста більше, а життя кожного чернігівця – кращим!

 

– «Наш край» іде на вибори з меседжем «Зробимо більше – буде краще». Який сенс вкладено в нього?

– Я переконаний, що за існуючий у місті бюджет можна зробити більше – більше соціального захисту, більше комфорту, більше зручностей для чернігівців. Наша команда об’єднує професійних людей, здатних якісно працювати та втілити ці зміни. Місто має розвиватися збалансовано і місцеві жителі мають відчувати покращення свого життя.

 

Володимир КОВАЛЬЧУК


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-09-30 20:26:02.115

  • Всього випадків: 208,959
  • Активні: 112,470
  • Всього смертей: 4,129
  • Нових смертей: 64
  • Всього одужали: 92,360

Замовити зворотний дзвінок