Фосфати «атакують»: причини й чому це небезпечно

Фосфати «атакують»: причини й чому це небезпечно

Дата: 2020-09-11 | Категорiя: Соціум

Дослідження каналізаційних стоків і масове цвітіння водойм підтверджують, що з кожним роком українці все частіше використовують побутову хімію з фосфатами. В цей час цивілізований світ відмовляється від неї.

В Україні неодноразово намагалися ухвалити «антифосфатні» закони. Останній, з 1 січня 2020 року мав заборонити ввезення, використання й продаж мийних засобів, де частка цієї сполуки перевищує 5%. Однак нардепи його відхилили. Тож на сайті Президента України зареєстровано петицію про заборону цієї речовини. До жовтня там триває збір підписів.

Фосфати: концентрація в стічних водах росте

Про це під час онлайн-засідання Басейнової ради Десни та Верхнього Дніпра повідомили представниця КП «Чернігівводоканал» Ольга Шевченко та виконувачка обов’язків начальника Держекоінспекції у Чернігівській області Валентина Дзюба.

Довідка. Фосфати – це солі фосфорної кислоти. Їх додають у порошки й інші засоби, аби «пом'якшити» воду й посилити мийний ефект.

За словами пані Шевченко, впродовж останніх років змінилися якісний склад стічних вод та концентрація забруднень в них. Серед іншого, зріс вміст фосфатів.З кожним роком спостерігається збільшення використання побутової хімії з фосфатами. Тому концентрація цих забруднюючих речовин на вході до очисних споруд росте. Але обладнання зношене й морально застаріле. Тож процес очищення ускладнюється, – уточнила вона.

Каналізація не справляється

Каналізаційні очисні споруди (КОС) будували з 1961 по 1985 роки. Тоді їх проєктували очищати стічні води з концентрацією фосфатів до 3 мг на кубічний дм. Наразі ж показник перевищує це значення у 6-9 разів. 

Ольга Шевченко повідомила, що після очистки стоків концентрація фосфатів минулого року становила 6,31 мг. За 6 місяців цього року в 1 кубічному дециметрі води було 5,4 мг. У той час як гранично допустима концентрація – 5,5 мг.

 Після очистки стічні води у річці Білоус [туди зливають очищені відходи – авт.] відповідають нормативам. Тільки по фосфатам є перевищення. При цьому концентрація цієї речовини у Десні, нижче гирла Білоуса, в межах норми, – зазначила пані Шевченко.

Цікаво. У 2019 році чернігівці злили в каналізацію близько 14,6 млн куб. м стоків.

 

Загальнодержавний виклик

 

Валентина Дзюба зазначила, що в області 9 підприємств скидають стічні води з перевищенням гранично-допустимих нормативів. Переважно це комунальний сектор – КП «Чернігівводоканал», КП «Вода» Коропської селищної ради, КП «Бахмач» тощо.

 

Причина – зношеність очисних споруд. Але модернізувати їх за власний кошт підприємства не можуть. Пані Дзюба назвала це «загальнодержавною проблемою».

 

 Всі комунальні підприємства скидають стічні води з перевищенням фосфатів. Ми ініціювали пропозиції щодо заборони фосфатовмісних миючих засобів в Україні до Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів і до депутатського корпусу. Сподіваємось, що їх ухвалять, – висловила надію очільниця держекоінспекції.

Про шкоду: коментар еколога

 

Про шкоду фосфатів для довкілля «Деснянці» розповів директор Інституту гідробіології НАНУ Сергій Афанасьєв:

 

У воді фосфати активують ріст планктонних водоростей. Зокрема й синьо-зелених, що спричиняють «цвітіння» води. Інший варіант дії цих речовин – сприяють заростанню водойм очеретом, куширом, ряскою тощо.

За словами еколога, надлишок рослин вночі викликає явище задухи. Адже фотосинтезу немає, а кисень йде на дихання клітини рослин.

 

Гине риба, молюски, ракоподібні і так далі. Якщо воду вкрили синьо-зелені водорості, то додається токсичний ефект. Але наразі їх не так багато, як ще 10-20 років тому. З часом задуха посилюється, бо кисень іде на дихання бактерій, які живуть на відмерлій органіці. Вода псується і далі. Зростає вміст сапрофітних бактерій, зокрема бактерій групи кишкової палички, що може викликати шлункові захворювання, – зауважив пан Афанасьєв.


У пошуках найбільшого забруднювача

 

Супутниковий моніторинг цвітіння водоростей у Чорному морі у липні 2020, Національний центр управління та випробувань космічних засобів

 

Ріст фосфатів у стоках і цвітіння водойм зафіксували. Однак в яких саме мийних засобах містяться ці речовини, досліджень не проводив ані водоканал, ані екологічні служби області. Узагальнююча відповідь – «пральні порошки й рідина для миття посуду».

 

Я перевірила склад кількох екземплярів побутової хімії. Фосфати в концентрації 5-15% були лише в таблетках для посудомийних машин. На упаковках рідини для миття посуду перевірених брендів ці речовини не вказані. У концентрації до 5% на деяких порошках вказані фосфонати.


 

Старший викладач, кандидат технічних наук Чернігівського національного педуніверситету Юлія Квашук пояснила:

 

– Якщо у складі миючих засобів є фосфати, вони саме так і позначаються. Часто зустрічаються фосфонати – це речовини органічного походження. Їх вміст у мийних засобах – кілька відсотків, тому вони завдають меншої шкоди довкіллю і дають менше сполук фосфору після розчинення у воді.

 

Сергій Афанасьєв вважає, що фосфати – це більше проблема промислової «хімії», ніж побутової. Чи не найбільше їх використовують у молочній промисловості та тваринництві, зокрема на птахофабриках.

 

Що можете зробити ВИ

 

 

  • «Голосувати» гаманцем: купувати безфосфатні порошки й іншу «хімію» для дому. Але перевіряйте склад засобу, а не лише напис «Без фосфатів».

 

  • Економно споживати мийні засоби, аби зайвий раз не зливати їх в каналізацію.

 

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки, з інтернету та особистого архіву Сергія Афанасьєва


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-09-16 23:00:02.326

  • Всього випадків: 2,331,540
  • Активні: 50,260
  • Всього смертей: 54,651
  • Нових смертей: 101
  • Всього одужали: 2,226,629

Замовити зворотний дзвінок