В очікуванні реставрації

В очікуванні реставрації

Дата: 2020-11-04 | Категорiя: Соціум

Отець Тимон непокоїться, аби відновлювальні роботи храму розпочалися вчасно. Чи є підстави для хвилювань і в якому стані нині церква – у нашому матеріалі.

 

Старовинна дерев’яна Георгіївська церква в Седневі Чернігівського району, та сама, де знімали фільм «Вій» і яку вважають одним з кращих творів народної архітектури, цьогоріч увійшла до обласної програми проєктних та реставраційних робіт пам’яток національного значення на 2020-2022 роки. Відновлення храму чи не з нуля – невідкладна потреба. Адже десятиліття споруду заливають дощі. Стіни церкви мокрі та руйнуються.

 

Попереднє відновлення

 

Кінець цьогорічного жовтня, увесь день іде дощ. Отець Тимон (Тимур Блинець) запрошує всередину храму:

 

– Бачите, які мокрі стіни… Ось тут, ось тут і тут, і там.., – вказує рукою на темні плями. – Сліди від патьоків все більші й більші… Церква руйнується понад десять років. Я вже не можу на це спокійно дивитися і боюся, що ми не дочекаємося обіцяного відновлення.

 
Нагадаємо, близько двадцяти років тому, завдяки клопотанню голови Чернігівського обласного осередку Товариства охорони пам’яток Андрія Карнабіда, Георгіївську церкву ХVIII століття в Седневі вдалося вберегти від остаточного руйнування – держава тоді віднайшла кошти на її реставрацію. Роботи з відновлення споруди тривали з 2004-го по 2008 рік, далі кошти закінчилися. Наразі пам’ятка перебуває в стадії незавершеного будівництва, проєктно-кошторисна документація потребує коригування та доопрацювання.

 

– У церкви з’явилися нові деталі, яких раніше не було, – розповідає священник Тимон. – Це два додаткові куполи, а також дерев’яна обшивка стін, яка за задумом реставраторів мала б захищати стіни від несприятливих погодних умов, того ж дощу. Але… Стан церкви наразі, м’яко кажучи, плачевний. Причина затікання – «бочковидна» форма споруди. Якщо подивитися старі світлини храму до реставрації, то видно, що центральна частина церкви – рівна. Може, трішки конусна. Тому тепер вода зі стріхи потрапляє не на землю чи відливи, а на дерев’яну обшивку. Вона ще й до того ж не оброблена спеціальним протипожежним розчином… Не було передбачено проєктом реставрації і спорудження притворів, які мав старий храм. Через це в церкві дуже холодно. У дверях і стінах такі щілини, що видно вулицю. Опалювати електричним обігрівачем її недоцільно.

 

За словами настоятеля, коли в 2009 році церкву передавали парафії Української Православної Церкви Київського патріархату, посередині храму стояла калюжа, в ній лежав електричний кабель під напругою, а одна зі стін прогнила і утворилася дірка:

 

– Замінити самотужки частину брусу ми не можемо. Це мають робити фахівці, потрібні дозволи на ці роботи і кошти. Тож що могли – «підлікували», обробили дерево спеціальним розчином, аби не руйнувалося далі.

 

Під обшивкою – білки і летючі миші

 

Батько священника Анатолій Блинець, який допомагає сину в церкві, розповідає, що в Седневі з прихожанами сутужно. Жителів – з тисячу, а діючих храмів – три. Також люди не дуже активні через пандемію коронавірусу. Георгіївська церква має скромні пожертви.

 

– Троє-п’ять людей може прийти і все. У теплу пору було більше туристів, наразі – жменька, – каже Анатолій Блинець. – Їдуть переважно з Чернігова. А раніше приїздили із-за кордону – Польщі, Англії, Японії, Канади, США…

 

– Ходімо на вулицю, я покажу стан обшивки, – запрошує отець Тимон. – У мене таке враження, що ось ця стіна взагалі скоро впаде… Під дошками живуть летючі миші і білки. Такі дірки в стінах, що навіть білченята падають всередину храму. Одне прямо мені на плече приземлилося. Степан і досі живе у мене вдома.

 

Торік, розповідає священник, він самотужки ремонтував церкву, брав 8-метрову драбину і підкладав у деяких місцях стиків залізні шматки, щоб не протікало. Та це не надто допомогло.

 

– Це ж добре, що я не боюсь висоти, – констатує і додає: – Скажу так, я сподівався, що цьогоріч щось-таки зміниться… А тепер уже в цьому сумніваюся, бо начебто немає коштів на розробку нового проєкту реконструкції. Якщо наступного року нічого не відбуватиметься – мені не лишається, як взяти в руки хрест і піти пішки на Київ.

 

У Чернігівській області під охороною держави перебуває 309 об’єктів культурної спадщини – містобудування та архітектури, садово-паркового мистецтва, зокрема національного значення – 135, місцевого – 174. На балансі Управління містобудування та архітектури ОДА – 86 пам’яток архітектури національного значення, 15% з яких в незадовільному або аварійному стані та потребують невідкладних заходів щодо збереження. Серед таких пам’яток – Георгіївська церква в Седневі.

 

Рятівна програма

 

Упродовж років священнослужителі писали листи і зверталися до всіх і до кожного, щоб реконструкцію 2004-2008 років завершили, а також закінчили роботи з улаштування території: доклали брущатку, зробили свердловину і засипали резервуари для води, що потрібні в разі пожежі, подбали про автопарковку, пристойну вбиральню, щоб було враховано потреби людей з інвалідністю.

 

Пам’ятка національного значення Георгіївська церква – на балансі Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації. Раніше начальник управління Олександр Дмитрюк зазначав, щоб привести церкву до ладу, потрібні чималі кошти, бо роботи потрібно починати фактично з нуля. І зволікати з відновленням не можна, бо пам’ятка неухильно руйнується.

 

І ось цьогоріч храм, який колись був збудований без жодного цвяха, включили до обласної програми проведення проєктних та реставраційних робіт пам’яток архітектури національного значення. Ініціа­тором її розроблення виступила облдерж­адміністрація. Термін реалізації – 2020-2022 роки. Кошти, які мають спрямувати на відновлення храму, – з обласного бюджету, державного та за рахунок благодійників і спонсорів. Щодо плану заходів, згідно з документом, цьогоріч мають розробити науково-проєктну документацію, її вартість – 450 тисяч гривень. У 2021-2022 роках – триватимуть відновлювальні роботи, які обійдуться у 6 мільйонів гривень.

 

У Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА нам повідомили: обласна рада у травні нинішнього  року затвердила програму «Реставрація пам’яток архітектури національного значення на території Чернігівської області на 2020-2022 рр.», згідно з якою з обласного бюджету мають виділити кошти на виготовлення науково-проєктної документації та реставрацію п’яти пам’яток. Одна з цих історичних пам’яток – Георгіївська церква у Седневі.

 

В разі виділення коштів депутатами обласної ради вже нового складу відповідні структурні підрозділи Чернігівської ОДА зможуть замовити виготовлення документації та визначити вартість робіт.

 

P.S. Найбільша мрія отця Тимона – щоб церква стала перлиною України у всіх значеннях. А для цього потрібно відбудувати храм як належить. Дочекатися цього – справжнє випробування і для церкви, і для настоятеля, парафіян, прихожан, туристів. Як там не було, а руки священник опускати не збирається.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-11-28 07:34:01.566

  • Всього випадків: 709,701
  • Активні: 362,473
  • Всього смертей: 12,093
  • Нових смертей: 184
  • Всього одужали: 335,135

Замовити зворотний дзвінок