Реформування «вторинки» – медичні гарантії для кожного

Реформування «вторинки» – медичні гарантії для кожного

Дата: 2019-10-23 | Категорiя: Соціум

Щойно створений Північний міжрегіональний департамент Національної служби здоров’я України (НСЗУ) вже приступив до роботи. В перший же день, а це була середа, 16 жовтня, відбулася нарада з керівниками спеціалізованих медичних закладів, які розташовані на території чотирьох областей, що входять до Північного департаменту, – Харківської, Полтавської, Сумської і Чернігівської – та прес-конференція для засобів масової інформації цього регіону. Запросили до Харкова й представників «Деснянки».

Перший день роботи новоствореного підрозділу стартував у Харкові, де і планують розташувати офіс Північного департаменту, сфери діяльності – опіка за роботою аптечних та медичних закладів, які вже уклали та будуть укладати договори з НСЗУ в Полтавській, Сумській, Харківській та Чернігівській областях.

Спочатку відбувся практичний семінар-консультація з питань підготовки закладів охорони здоров’я до укладання договорів з НСЗУ в рамках впровадження програми медичних гарантій з 2020 року, за сприяння проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Брали участь в заході керівники спеціалізованих закладів охорони здоров’я чотирьох північних областей України, представники Націо­нальної служби здоров’я України, USAID, а також провідні експерти медичної галузі держави. До речі, Чернігівщина найдисциплінованіша, на семінар до Харкова прибули всі запрошені.

Які ж питання розглядали? Чому договір з Національною службою здоров’я України – єдина можливість для успішної роботи медичних закладів «вторинки»? Наскільки готові до цього медичні установи Північного регіону? Як гроші за пацієнтом підуть в стаціонари? Як має діяти пацієнт, щоби скористатися безоплатними медичними послугами від держави? Інші.

Роз’яснював нюанси реформування голова НСЗУ Олег Петренко:

– За даними соціологічного опитування, проведеного влітку нинішнього року в рамках проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді», до 75% жителів Харківщини задоволені рівнем медичного обслуговування на «первинці». Хороший результат. На часі – реформування «вторинки». НСЗУ настійливо впроваджує фінансові медичні гарантії для кожного українця. Понад 28 мільйонів пацієнтів обрали свого лікаря. Підписали договір з НСЗУ та перейшли на нову систему фінансування 1 444 комунальні медичні заклади, з них 56 – спеціалізовані. Наступного року медична допомога в усіх закладах спеціалізованого напрямку буде безоплатною. Зміниться метод фінансування: гроші у ці заклади підуть за пацієнтом. І єдиним джерелом фінансування з державного бюджету для медичних закладів стане контракт з НСЗУ. Субвенцію для спеціалізованої медичної допомоги у 2020 році не передбачено, тож заклади регіону мають вже сьогодні автономізуватися, комп’ютеризуватися та підключитися до електронної системи охорони здоров’я.

Було представлено заступника директора новоствореного Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторію Мілютіну, яка практично опікуватиметься трансформацією медичної галузі в цьому регіоні. Вона, зокрема, поділилася своїм баченням роботи:

– Планую налагодити в регіоні обмін досвідом, щоб можна було ділитися найліпшими практиками. На Полтавщині, наприклад, успішно реалізують пілотний проєкт з трансформації стаціонарної медичної допомоги, завдяки якому відпрацьовано нові для України механізми оплати послуг у 56 закладах спеціалізованої допомоги. Харківська область – друга серед усіх областей України за розміром виплат від НСЗУ закладам первинної медичної допомоги. Також ця область на третьому місці з виплат за програмою реімбурсації (відшкодування, виплати компенсацій – Авт.) вартості лікарських засобів. Сумська область – четверта в країні за відсотком пацієнтів, що подали декларацію про обслуговування на первинній ланці – 79,4% від приписного населення. А також лідер з виплат за програмою реімбурсації вартості лікарських засобів серед аптек-ФОПів.

А що Чернігівщина? Як сказала Вікторія Мілютіна, повільно стартує, чекаємо швидкої їзди. Для цього є всі дані: 72% медзакладів автономізовано, 70 – комп’ютеризовано. І час ще є, до кінця року.

Національна служба здоров’я України сформувала Програму медичних гарантій, бюджет якої становить 72,08 мільярда гривень. Саме стільки планують спрямувати медичним закладам у 2020 році. Для українців ці послуги будуть повністю безоплатними, адже вони вже заплатили зі своїх податків. Програма медичних гарантій – це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно – не декларативно, а насправді. До переліку таких послуг увійдуть амбулаторні послуги, а також терапевтичне і хірургічне лікування в стаціонарі та екстрена медична допомога. Окремо оговорено такі напрями, як реабілітація та паліативна допомога. В межах Програми медичних гарантій Національна служба здоров’я України закуповуватиме інсулін, оплачуватиме гемодіаліз та візьме на себе за підвищеними тарифами пріоритетні послуги (лікування інсультів та інфарктів, пологи й неонатологічна допомога, а також ендоскопічні послуги для раннього виявлення раку і мамографія). Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі з 1 квітня 2020 року. І вже з цього весняного дня (без жартів!) НСЗУ оплачуватиме послуги за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» спеціалізованим медичним закладам. Субвенція на утримання медичних закладів не передбачена. Пацієнт користується – НСЗУ платить.

Послуги спеціалізованої медичної допомоги за Програмою медичних гарантій можна буде отримати безоплатно тільки за направленням лікаря «первинки», з яким пацієнт підписав декларацію, або лікуючого лікаря. Щоправда, є винятки. Без направлення спеціалізовану допомогу відповідно до медичних показань можна буде отримати безоплатно пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. А також при невідкладному стані.

На прес-конференції, яка відбулася після семінару-консультації з керівниками спеціалізованих медичних закладів, голова НСЗУ Олег Петренко, як резюме, наголосив:

– Є певні правила, за умови виконання яких буде гарантована державна допомога. Кожна із сторін, як медслужба, так і пацієнт, має дотримуватись цих правил. І тоді пакет гарантійних послуг працюватиме. Найперше – населенню потрібно знати, як користуватися безоплатною допомогою. І коли ми всі будемо це знати і розуміти механізми їх застосування, тоді і стан нашої медицини зміниться на краще. А коли станемо багатшими, зможемо покривати і послуги фізіологічних кабінетів, наприклад, що становлять пакет сукупних послуг, які не входять поки що до переліку безоплатних.

Головне, що трансформування медицини триває. І ми вже на порозі чергового етапу. Хай усе буде добре. І насамкінець побажаємо їй, тобто системі охорони здоров’я, – ...здоров’я.

 

Віталій АДРУГ з Харкова, газета “Деснянка”

Фото автора

 


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-10-01 17:14:01.862

  • Всього випадків: 213,028
  • Активні: 114,392
  • Всього смертей: 4,193
  • Нових смертей: 64
  • Всього одужали: 94,443

Замовити зворотний дзвінок