Умовні пацієнти – роботизовані манекени

Умовні пацієнти – роботизовані манекени

Дата: 2021-01-06 | Категорiя: Соціум

Не одне десятиліття симуляційні центри в європейських країнах – невід’ємна і надважлива професійна підготовка медичних працівників. В Україні цю високотехнологічну методику навчання медперсоналу запроваджено зокрема в медичних вишах, перинатальних закладах. На Чернігівщині навчально-тренувальний центр симуляційної медицини на базі Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф відкрили якраз напередодні новорічних свят. Манекени, на яких відпрацьовуватимуть свої знання і вміння медики області, спеціалісти інших служб і відомств, освітяни та інші бажаючі, обійшлися майже у 3 млн гривень. Придбали симулятори за кошти Національної служби здоров’я України.

 

– Цей проєкт був задуманий понад п’ять років тому, коли створювали навчально-тренувальний відділ для персоналу, – каже генеральний директор Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ігор Даниленко. – Тоді ми отримали невелику кількість манекенів, звичайних. Наші співробітники – справжні ентузіасти своєї справи, з ними працювали, навчали основам надання медичної та домедичної допомоги не тільки наших лікарів, фельдшерів, водіїв автомобілів швидкої меддопомоги, а й медпрацівників Чернігівської області та екстрених служб. І так вийшло в цьому році, що за зароблені кошти ми змогли розвиватися далі й закупити найсучасніші в світі роботизовані симулятори, якими користуються у всіх розвинених країнах. Вартість проєкту – майже 3 млн гривень.

 

Під час презентації тренери розповіли про переваги симуляційного навчання. Так, за допомогою високотехнологічного обладнання – манекенів, тренажерів – медики відпрацьовуватимуть навички невідкладної допомоги з анестезіології, акушерства, будь-яких травм, які за своєю складністю максимально наближені до реальних подій екстреної інтенсивної терапії. Наприклад, надають допомогу жінці під час передчасних пологів, інших невідкладних станів, виконують первинну реанімацію немовляти, роблять маніпуляції, катетеризацію судин… Під час такого тренінгу виконавець має можливість повторювати вправи для бездоганного оволодіння відповідними навичками. При цьому медпрацівник не отримує психологічної травми від негативного результату, що виникає під час роботи з пацієнтом. Однак він реа­гує на симуляцію так, наче перебуває в реальних життєвих обставинах. Усе це допомагає набути практичного досвіду, аби у справжніх ургентних (невідкладних) ситуа­ціях діяти оперативно, професійно, впевнено. Також симуляційне навчання сприяє не тільки розвитку індивідуальних здібностей фахівця, а й формуванню в нього навичок командної взаємодії.

 

– Ось це – симулятор дорослої людини для відпрацювання навичок з надання розширеної медичної допомоги, – демонструє завідувачка навчально-тренувального відділу симуляційного навчання, фельдшерка Катерина Клепалова. – У складі манекена є пульт, завдяки якому я можу дистанційно налаштовувати всі параметри: пульс, тиск, сатурацію, частоту дихання… Таким чином через спеціальну програму задаю потрібний стан пацієнта, а далі, хто відповідно працює з цим манекеном, буде надавати йому меддопомогу. Всі параметри симулятора-пацієнта відображаються на екрані монітора.

 


Симуляція відбувається відповідно до клінічного сценарію. Якщо медик чи команда діє неправильно – з’являються ускладнення, якщо правильно – на моніторі вид­но, як стабілізуються параметри. Сама симуляція може забрати небагато часу – хвилин 10-15. А ось обговорення цього клінічного випадку і робота над помилками може тривати більше години. У цьому і є суть навчання. Важливо розуміти, як спрацював фахівець, чи не відхилився від протоколу, й обговорити, що могло б бути ліпше.

 

Манекени – багатофункціональні. Ними можна керувати зі смартфону, за наявності спеціальної програми.

 

– Симулятор досконало відтворює фізіологію людини, що надає можливість аускультації (вислухати) серцевих тонів, як у нормі, так і при різних станах, а також дихальних шляхів: фізіологічних та патологічних, – відзначає Катерина Клепалова. – Манекен можна під’єднати до дефібрилятора. Також можна відшліфувати техніку забезпечення прохідності дихальних шляхів, інтубувати під час серцево-легеневої реанімації.

 

– А це симулятор автоматичного зовнішнього дефібрилятора. Такими комплектують станції метро в столиці, відділення Укрпошти, Макдональдси… Ми можемо вчити користуватися ними немедичних працівників, – додає тренер, фельдшер Сергій Болотний.

 


Серед сучасних роботизованих симуляторів від світових виробників «екстренки» – манекен дорослої людини для надання допомоги травмованому хворому, манекени підлітка та немовляти для базової серцево-легеневої реанімації, що синхронізуються з гаджетами. Імітатор судин руки (спеціальну ємність заповнюють штучною кров’ю і завдяки спеціальній системі виконавець може відпрацьовувати забезпечення внутрішньовенного доступу). Також базові манекени, що копіюють дихальні шляхи дорослої людини та дитини.

 

– Імітатор пологів – це дуже потрібний манекен, ми його так хотіли, – показує фельдшерка Катерина Клепалова. – Не щодня буваєш на таких випадках, де народжують вдома чи дорогою до лікарні. А якісно прийняти пологи ми маємо вміти, надати допомогу не тільки мамі, а й дитині. І тому цей симулятор дає нам чудову можливість тренуватися. Процес пологів максимально наближений до реального.

 

– Користь від манекенів – колосальна, – вважає Сергій Болотний, який разом з колегами переймав досвіт у Тернопільському національному медуніверситеті імені Горбачевського, де на базі вишу кілька років тому відкрили центр симуляційного навчання. – Наші медики тепер будуть вчитися і робити помилки на ляльках. Працівники екстреної меддопомоги зможуть відшліфувати навички, які зменшать вірогідність летальних випадків на Чернігівщині.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-01-26 08:52:01.964

  • Всього випадків: 1,197,107
  • Активні: 209,215
  • Всього смертей: 22,057
  • Нових смертей: 133
  • Всього одужали: 965,835

Замовити зворотний дзвінок