Костянтин Ягодовський: «Найбільш цікаві листівки до 8 Березня – перші»

Костянтин Ягодовський: «Найбільш цікаві листівки до 8 Березня – перші»

Дата: 2021-03-07 | Категорiя: Цікаво

Костянтин Ягодовський – відомий чернігівський історик, краєзнавець, взагалі людина різнобічних знань. У Чернігові – досить відомий. Він – голова Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, член обласної архітектурно-містобудівної ради. А ще – колекціонер. Колекціонування старовини для нього – не просто хобі, це стиль всього його життя. Виявляється, є в його колекції і перші українські листівки до 8 Березня.

Про це сьогоднішня розмова.

 


Костянтин Ягодовський з дружиною Оленою


Але спочатку екскурс в історію. Свято 8 Березня ніхто не скасовував! І донині це число календаря є червоною датою. Зокрема і в Україні. А корені його глибокі, сягають ще римських часів, а можливо, і глибше. Проте офіційно вважається 8 березня 1857 року. Виникло як день боротьби жінок за свої права. А в 1910 році Клара Цеткін на Міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені запропонувала саме число 8, бо воно найбільше за всі інші, бач, нагадує жіночу фігуру! Усі згодились, і ця ідея жива й наразі.

 

З перших років радянської влади (з 1921 року) цей день став державним святом. А у 1965 році в СРСР – вихідним днем. З 1977 року це вже свято міжнародне – ООН ухвалила відповідну резолюцію.

 

Міжнародний жіночий день і нині залишається в переліку державних свят в Украї­ні, що б хто не казав. 

А тепер мова про листівки, які випускали офіційно до цього свята.

 

– Я хотів би розвінчати міф щодо утисків української мови в післявоєнному СРСР, – каже Костянтин Ягодовський. – Листівки до 8 Березня російською і українською мовами з’явилися одночасно! В 1956 році. Офіційні листівки, з маркою. Трохи раніше – з 1953 року, а кажуть, що на рік раніше – до 1 Травня. Різниця – 3-4 роки. Російською – величезні мільйонні тиражі, українською – 500 тисяч екземплярів.

 

Ось ці перші листівки. До 1965 року вони мали один, притаманний тому часові, дизайн, потім він змінився. Кардинально. А в 70-х, 80-х, 90-х роках тиражі стали масовими, колекційної цінності вже не мали.

 

– Найбільш цікаві – перші! – наголошує колекціонер. – Офіційні. Адже їх затверджував Головліт, точніше цензура. За тим курсом карбованця коштувала одна 40 копійок. Плюс марка за 25 коп. А після 1961 року, коли відбулася грошова реформа (десятикратне зменшення номінальної вартості), листівка з маркою почала коштувати 4-5 копійок, сама марка 3 копійки. Так що подорожчали? Ні. Навпаки, подешевшали.

 

У ті часи листівок до свят, не тільки до 8 Березня, а й до Нового року, 1 Травня, Дня Перемоги, 7 листопада друкували дуже багато. На всі тогочасні смаки. Були і чорно-білі фотографічні, і мальовані, тиснені тощо. Нині ж цей жанр захирів. Листів ніхто не пише, листівки не шле. Все це замінив мобільний телефон, Інтернет, смартфон. Але в продажу таки ще є. Проте вони такі аляповаті, без жодної вигадки. Набір якихось квітів – і все. Інтернет теж недалеко пішов.

 

– І головне, на чому я хотів би наголосити, якщо мова про колекціонування листівок до 8 Березня, – відзначив Костянтин Ягодовський. – Не я їх збирав. Це справа моєї дружини Олени Мельник. А ось і вона, з нашим другом ротвейлером Сурою...

 

Спасибі, пані Олено, за таку цікаву, а головне якраз нині, своєчасну колекцію. Історію потрібно не тільки знати, а й любити.

 

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»

Фото автора

Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 07:38:01.753

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок