У селищі Березна віртуально відновили «‎репресований» храм

У селищі Березна віртуально відновили «‎репресований» храм

Дата: 2021-03-21 | Категорiя: Культура

Мова йде про зруйнований комуністами шедевр дерев’яної архітектури – Вознесенську церкву. Її в 1761 році збудував у Березні ніжинський майстер-тесляр Панас Шолудько. Храм увійшов до книги про знищені дерев’яні церкви України, яку 17 березня презентували у Березні. Також на місці, де був храм, встановили інформаційний стенд з QR-кодом, через який можна побачити 3D-модель храму.  

Книга з доповненою реальністю

 

Назва – «‎Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури». Видавець і керівник проєкту –  харків’янин Олександр Савчук.

 

Видання складається з оригінальних описів, креслень та фото, які на початку ХХ століття зробив Стефан Таранушенко – харківський дослідник українського храмового будівництва. У 20-х роках він об’їхав та описав сотні сільських церков, сфотографував їх та зробив детальні креслення. Зокрема й один з найстаріших дерев’яних храмів Лівобережжя – Троїцьку церкву в селі Пакуль 1710 року.

 


У 30-х комуністи знищили більшість храмів. Тому побачити, якими вони були, можна лише на фото науковця. Самого Таранушенка згодом засудили за сфабрикованою справою.

 

До презентованої книги ввійшли описи п’яти храмів: три з Чернігівщини та по одному з Харківщини і Полтавщини. Текст Стефана Таранушенка видавець залишив практично без змін. Тому читаючи, можна уявити, що історію розповідає сам дослідник харківським діалектом 20-х років минулого століття.

 


Наразі книги передали в 250 державних установ України – бібліотеки, музеї, профільні навчальні заклади тощо. Пізніше надрукують ще один наклад, який можна буде придбати. 

Доповнена реальність

 

У кінці кожного опису храму є QR-код. Відсканувавши його, перейдете на сайт з 3D-моделлю храму. Її можна покрутити, аби роздивитися з усіх боків, наблизити. Також є функція освітлення, яка дозволяє побачити, як виглядала церква у різний час доби.

 

– Я бачу це так: в одній руці людина тримає книгу й читає опис, дивиться фото, а в іншій – смартфон, де в об’ємі бачить, як виглядав храм. 3D-модель доповнює прочитане, – прокоментував Олександр Савчук.

 

Він додав, що цей проєкт важливий не тільки для збереження культурної спадщини, але й для навчання у закладах, де опановують архітектуру.


 

Скільки коштує проєкт

 

Вартість – 1,5 млн грн з урахуванням податків. Фінансував його Український культурний фонд. За словами Олександра Савчука, найбільше витрат пішло на створення віртуальних моделей храмів. Одна 3D-модель коштувала понад сотню тисяч гривень.

 

У межах проєкту до кінця березня вийдуть відеоролики про вказані у книзі храми, Стефана Таранушенка та взагалі сакральну архітектуру. Їх можна переглянути на ютубі видавництва.

 


Березна була більшою за Чернігів

 

Чернігівський історик Олександр Бондар показав локацію, де була Вознесенська церква. Там поставили табличку з інформацією про храм та QR-код.

 

– Шукати місце сьогодні не складно. Ми брали карти XVIII століття та наклали на сучасну топографію. Ось тут позначена церква, – показав пан Бондар. Він також розповів кілька цікавих фактів про містечко.

 

 • Перша літописна згадка датована 1152 роком.
 • У часи монгольського вторгнення воно зазнало занепаду, а відродилося лише у першій половині XVII століття, коли землі Чернігівщини увійшли до складу Речі Посполитої.
 • На місці сьогоднішньої Березни було поселення, яке називалося Райгород. Поруч був Березів. У 1648-му вони злилися в одне містечко.
 • Площа Березівської фортеці була 27,5 га. В ній було аж 10 дерев’яних церков.
 • На момент будівництва Вознесенської церкви в 1760 році Березна була майже у півтора разу більшою за Чернігів. В обласному центрі було майже 700 дворів, а в Березні – 1002.
 • Дерев’яні храми будували без цвяхів. Висота Вознесенської церкви була близько 25 м. Для порівняння – це сучасні 7-8-поверхівки.

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 06:44:01.614

 • Всього випадків: 2,114,138
 • Активні: 317,368
 • Всього смертей: 46,200
 • Нових смертей: 370
 • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок