Архіпелаг ШТАЛАГ. 354-й табір військовополонених

Архіпелаг ШТАЛАГ. 354-й табір військовополонених

Дата: 2021-03-23 | Категорiя: Соціум

Ця інформація надійшла з Білорусі. До Міністерства оборони нашої північної сусідки потрапив зошит, у якому вів записи один з лікарів санітарної частини табору для військовополонених Шталаг-354. Цей табір базувався в роки Другої світової війни у військовому містечку Боровуха-1, що під Новополоцьком Вітебської області. Тепер управління з увіч­нення пам’яті захисників Вітчизни і жертв воєн Збройних Сил Республіки Білорусь проводить дослідження зшитка (зошита). Цього оригінального документа продемонстрував загалу на пресконференції очільник відомства полковник Сергій Воронович.

 

Зошит знайшов один з робітників під час ремонту будівлі, яка в роки війни була санітарною частиною табору. Зміст цього зшитка представляє цінність як документального свідоцтва, що дозволяє встановити долю тих військовополонених, яких тут утримували.

 

Записи вели з січня по травень 1942 року. Сюди записували: прізвище, ім’я, по-батькові, рік народження, військове звання, домашня адреса або останнє місце проживання, діагноз, час прибуття/вибуття, дата смерті.

 

– Ми передбачаємо, що автором записів є Степан Васильович Бєляєв, який зустрів війну, будучи командиром операційно-перев’язочного взводу 215-го медично-санітарного батальйону 166-ї Сибірської стрілецької дивізії. Під час боїв в оточенні Бєляєв разом з обозом медсанбату і пораненими потрапив до полону, вів записи, – повідомив Сергій Воронович. – Пізніше йому вдалося втекти. Він пішов у партизани, потім перебував у лавах діючої армії.

 

Завдяки цьому зошиту вдалося встановити 39 загиблих у таборі, які раніше вважалися пропалими безвісти. Нині ж встановлено вже дві сотні загиблих і до півтисячі таких, які утримувалися в таборі, але долі яких ще потрібно уточнити.

 

Для нас ця інформація про знахідку цікава тим, що там згадуються і жителі Чернігівщини. В списку – 7 рядових солдатів Червоної армії. Дані про них назвемо повністю, можливо, хтось дізнається щось нове про своїх родичів чи односельців.

 

Петро Іванович Астапенко, 1896 р. народження, з села Олександрівка Добрянського району, вибув чи помер 28 березня 1942 року.

 

Василь Романович Жалей, 1907 р. народження, з села Верп(т)іївка Ніжинського району, вибув чи помер 14 березня 1942 року.

 

Петро Іванович Булюк, 1901 р. народження, з села Будьонівка Коропського району, служив у військовій частині п\с 122-5, вибув чи помер 25 березня 1942 року.

 

Сергій Іванович Купрієнко, 1894 чи 1896 р. народження. З села Жадово-2 Семенівського району. Вибув чи помер 23 березня 1942 року.

 

Олександр Миколайович Лось, 1901 р. народження, з села Двермерки (Димерка) Остерського району, вибув чи помер 31 березня 1942 року.

 

Остап Кирилович Лудиренко, 1898 чи 1896 р. народ­ження, з села Олешня Добрянського району, вибув чи помер 9 квітня 1942 року.

 

Яків Матвійович Приходько, 1903 р. народження, з села Галиця Лосинівського району, вибув чи помер 8 березня 1942 року.

 

Інформація надана Чернігівською обласною організацією ветеранів України (голова Анатолій Скуратович).

 

НАША ДОВІДКА

 

Шталаг (з нім. Stammlager – основний табір) – загальна назва таборів німецьких збройних сил (Вермахту), люфтваффе (Шталаг Люфт) та крігсмаріне (Марлаг) для військовополонених рядового складу під час Другої світової війни. В ході війни проти Радянського Союзу захоплених у полон солдат спочатку реєстрували в так званих «Дулагах» (Дурхгангслагер – пересильний табір), які тимчасово були облаштовані вздовж лінії фронту. Звідти полонених направляли далі в тил – в Шталаги та робочі команди.

 

Усі Шталаги перебували в підпорядкуванні Верховного командування Вермахту, а з листопада 1944 року – СС. В них утримувалися солдати та сержанти. В 1941 році в Третьому рейху було 80 Шталагів. На території Німеччини вони позначалися римськими цифрами, «фронтові Шталаги», створені німцями під час завойовницької війни на Заході Європи, а особливо у Франції були позначені 100– та 200-ми номерами. Табори, які призначалися для військовополонених під час бойових дій проти Радянського Союзу, отримали 300-ті номери.

 

Більшу частину (близько 90 відсотків) полонених у Шталагах залучали до робіт. У таборі ж залишалися лише ті, хто з причини поранення, хвороби чи виснаження були не в змозі більше працювати.

 

Після війни американці передали захоплені документи Радянському Союзу. Тривалий час про них не було чутно. Але, виявляється, вони вціліли, зберігалися у військовому архіві Міністерства оборони СРСР, пізніше – Російської Федерації. Створено базу даних, яка дозволяє цілеспрямовано вести пошук радянських військовополонених. Нині в базі зареєстровано близько 800 тисяч осіб.

 

Усі крупні Шталаги, що були на території Німеччини, більш-менш вичерпно досліджені. Набагато гірші справи щодо Шталагів на теренах Польщі та колишнього Радянського Союзу.

 

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 07:20:01.311

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок