Оренда – найбільш ефективний спосіб користування землею. А не її продаж

Оренда – найбільш ефективний спосіб користування землею. А не її продаж

Дата: 2019-11-05 | Категорiя: Соціум

Таку думку озвучив 1 листопада на Земельному форумі в Чернігові уповноважений Президента України з земельних питань Роман Лещенко, викликавши бурхливі оплески в залі. І це можна вважати квінтесенцією багатолюдного зібрання та побажання обов’язково врахувати під час впровадження земельної реформи.

 

Кворум форуму був багатолюдним. Його учасники – представники обласної влади, очільники райдержадміністрацій, голови сільських та селищних рад, ОТГ, керівники фермерських господарств, державних і приватних сільгосппідприємств, власники земельних паїв.

– Земля завжди була для України головною цінністю, – розпочала форум вітальним словом на той час виконуюча обов’язки голови облдержадміністрації Наталія Романова. – Тому ми не маємо права бути байдужими. Сподіваюся, знайдемо розумне рішення, як розпоряджатися землею.

– Земельна реформа буде однозначно. Тут позиція Президента України чітка і послідовна, – наголосив Роман Лещенко. – Хоча формат лише напрацьовують. Супе­речливі питання щодо обігу земель, їх концентрації в одних руках, хто саме має право продавати, купувати, проводити регуляцію тощо. Остаточне рішення буде ухвалено після об’їзду всіх областей, після врахування думок. А погляд на Чернігівщину особливий, адже це один з найпотужніших аграрних регіонів нашої країни.

Експерт із земельних питань Сергій Біленко зауважив, що однозначно мораторій потрібно знімати. Але робити це треба обережно, щоб сюди не кинулись зграї рейдерів. Є потреба посилити позиції орендаря, зменшивши таким чином позиції усіляких ділків. Нині в роботі масштабний законопроєкт про запобігання рейдерству. А в найближчій перспективі за кошти держбюджету буде проведено інвентаризацію земель і в електронній формі покладено до Держгеокадастру.

Дискусія торкнулася багатьох аспектів реформи. І яку модель розвитку обрати – європейську чи латиноамериканську? А з того, що нині спостерігаємо в Україні, швидше за все – це остання, латифундистська. Вона нічого не дає, окрім збіднення населення і нечуваного збагачення кількох десятків сімей. Однозначно в Україні має запроваджуватися європейська модель. Польський варіант – найбільш близький нам. І з цим загал аграріїв цілком згодився, але наголосив: з цілою системою запобіжників.

Віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Якуб зачитав заяву щодо недопущення дикого ринку землі:

– Виходячи з того, що рішення про продаж землі ухвалюватиме безпосередньо Верхов­на Рада, вирішили звернутися до представників саме нашої області. Ми бачимо, що депутати розуміють ризики ухвалення такого законопроєкту. Підписавши та оприлюднивши заяву або ж навпаки – її проігнорувавши – народні депутати покажуть своє реальне ставлення до цього питання.

– Кожна проблема вимагає наукового обґрунтування, – слово взяв директор Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва (ІСМАВ) Національної академії аграрних наук (НААН), заслужений економіст Украї­ни, доктор економічних наук Анатолій Москаленко. – Коли востаннє досліджували родючість ґрунтів? Останнє бонітування проводили в 1988 році. Це дані 30-річної давнини, явно застарілі.

Для дієвості реформи потрібно провести нормативно-грошову оцінку, яка нині вичерпала себе і методично, й економічно, бо цю методику використовують ще з 1995 року. Потрібно також створити цивілізований ринок землі, щоб були гарантїї прав користувачів тощо.

– Це найвивіреніша доповідь. Ці позиції я хочу донести Президенту України. І про єдиний податок на землю, і про поетапність. Ось наш шлях! – підсумував Роман Лещенко і потис руку науковцеві. – Питання земельної реформи складне, Уряд каже одне, Верховна Рада – інше, а Президенту ухвалювати рішення, яке ніхто за останні 18 років не робив. Але далі так жити не можна. Думку Чернігівщини я завтра передам Президентові.

 

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-07-29 14:38:01.329

  • Всього випадків: 2,250,907
  • Активні: 12,142
  • Всього смертей: 52,916
  • Нових смертей: 25
  • Всього одужали: 2,185,849

Замовити зворотний дзвінок