«Як я літав на аеропляні»

«Як я літав на аеропляні»

Дата: 2021-05-05 | Категорiя: Цікаво

Статтю під такою назвою знайшов, переглядаючи старі чернігівські газети. У 1929 році у номері за 5 березня газета «Червоний стяг» друкувала розповідь дописувача з красномовним прізвищем чи псевдонімом «Голь» про свої та мешканців села Козел (із жовтня 1935 р. – Михайло-Коцюбинське) враження від польоту на аероплані. Це одне з перших свідчень про перебування в небі наших земляків, адже наступні статті можна прочитати лише в липні 1935 року. Подаю текст мовою оригіналу (фото аероплану взято із інтернету).

 

«Піднісся, братці мої, і я на аеропляні в повітря. Прийшов ото на аеродром, а там народу, народу, як людей. Говорять собі, розмовляють… Мабуть там холодно вгорі?

 

– Та треба десятеро штанів одягати…

 

– Ну, щоб тоді жінці більше роботи надати…

 

– Кажуть, як сідати на аеропляна, то треба два дні не їсти…

 

– То й дуба даси, коли два дні не їстимеш.

 

– Буває, оце, як полечу, то чи побачу ще свою бабусю…

 

– Не бійся, чого там…

 

– Та це я шуткую. Хіба це так, як колись.

 

– Було раніше, як ото сідає на аеропляна хто, то й молебень одслужить, і прощається з жінкою, з дітьми, з тіткою і з усіма.

 

– А тепер кожний же знає, що молебень тут не при чому.

 

– Наука, братці мої, все…

 

Добрався й я по коліна в снігу до того аеропляна… Тут черга підійшла. Вліз я у каюту. Сів на м’яку канапу, прив’язався поясом і сижу, як у гостях. Мотор собі торохкотить, а я собі нічого не боюся, летіти так летіти. Коли ось мотор, як заторехкоче, коли ось як посунеться аероплян снігом, а тоді – скік… і вже в повітрі… Сидімо собі й не почуваємо нічого, як у кімнаті сидиш, хоч чай пий.

 

Глянув я у віконце… і-і-і, Чернігів наш такий малесенький здається, що в жменю можна б узяти, а Десна – струмочок якийсь. Глянув я на людей, а вони як горобчики, маленькі такі. Аби я був бюрократ, то плював-би на всіх з такої височіни.

 

Дивися собі у віконце й не почуваєш нічого, так тобі хороше. Хіба ото трішки, коли аероплян наче сідає, тоді в грудях становиться так млосно, як на гойдалці. Почав сідати аероплян на землю, і знов таки нічого не почуваєш, виліз я собі, і так мені хороше, наче ложку меду ззів.

 

Жалко, що мало. А нарід так і пре, так і пре. Політати хочуть. І політало душ з 100, і впевнились усі, що аероплян це велике досягнення науки, а не те що, як баба каже «діявольське навожденіє».

 

Воно скоро вже не одиницями літатимуть й не буде вже аероплян таким дивовижним, а чого доброго скоро селяни копи возитимуть аеропляном. Ось так…»

 

Матеріал відшукав голова Чернігівського районного осередку Національної спілки краєзнавців України Андрій КУРДАНОВ


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 06:44:01.614

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок