Право на безкоштовний проїзд потрібно ще й виборювати

Право на безкоштовний проїзд потрібно ще й виборювати

Дата: 2019-11-29 | Категорiя: Соціум

Перелік категорій громадян, яким відповідно до нормативно-правових актів України надано таке право безоплатного проїзду в громадському наземному транспорті, існує давно. Проте час вносить корективи. Років п’ять тому цей перелік був трохи інший, адже не було подій на Донбасі. Нині ж у країні з’явилися учасники АТО/ООС. Це найновіша категорія пільговиків. Але залишилися й старі: чорнобильці, інваліди, діти-сироти тощо. Проблема ж в іншому – не всі перевіз­ники згодні з цим положенням, звідси і часті випадки конфліктів на цьому ґрунті.

Днями до редакції зателефонувала постійна читачка Лариса Грищенко з Чернігова. Вона була евакуйована в 1986 році з Прип’яті, має другу категорію (серія Б) як особа, що постраждала внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Їхала днями 41-м маршрутом («Готель «Україна» – «Хімволокно») з донькою, яка теж має цю ж категорію. Проте кондукторка їм відмовила в безоплатному проїзді. Пані Лариса поцікавилася: а чи законно це?

Спробуємо розібратися, тим паче, таких повідомлень не одне-два. Відмови, а часто й конфлікти між пільговиками та перевіз­никами виникають постійно. Як на міських автотранспортних засобах, так і на міжміських. Останній гучний конфлікт виник у кінці серпня біля столичної станції метро «Лісова», коли Спілка ветеранів війни з Росією організувала акцію протесту і понад дві години блокувала рух маршруток у напрямку Чернігова. Причина – водій автобуса «Київ-Чернігів» відмовився перевозити безоплатно інваліда 3-ї групи, людину, яка втратила зір на війні на Сході України і яка має посвідчення учасника бойових дій. Тож законне право на безоплатний проїзд має. Але конфлікт виник.

Причина звісно яка – гроші. Претензій до пасажира, який з особистого гаманця оплачує проїзд, немає. Заплатив – отримав послугу. Пільговики ж – інша справа. Хто компенсує його безоплатне перевезення? За теорією: хто встановлював пільгу – той і гарантує компенсації. Тобто, держава.

На практиці ж – не все так просто. Фінансування пільгових перевезень зазвичай, як кажуть експерти, перекладають або на місцеві бюджети, бо, згідно з децентралізацією, туди пішли кошти, або – на самого перевізника, чого той, звісно, не сприймає в принципі. Бо він – приватний підприємець.

Більш потужні комунальні підприємства, а це недержавна форма власності, проявляють ініціативу за власний рахунок безкоштовно перевозити 10% від загальної кількості місць для сидіння пасажирів усіх пільгових категорій за один рейс. Інші – за робочий день. Щодо Чернігова – у місті діє Програма компенсації пільгових перевезень окремих категорій громадян у міському електро– та автомобільному транспорті загального користування на 2019-2021 рр.

– Цей фінансовий механізм дозволяє із міського бюджету компенсувати перевізникам витрати на пільговиків, – каже начальник управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв’язку Чернігівської міської ради Олександр Рижий. – В будь-якому разі стосовно учасників бойових дій. У Чернігові між ними і перевізниками останнім часом конфліктів поменшало, але це ж після суттєвої ескалації три роки тому. Досягнуто домовленостей, упорядковано умови перевезення. Для цього при міському голові було створено Раду ветеранів, яка і опікується своєю категорією громадян.

А що інші категорії? Громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особи з інвалідністю, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, реабілітовані громадяни, постраждалі учасники Революції Гідності тощо. Хто їх захистить? Відповідні структури, звісно, є, але не такі дієві. На всеукраїнському рівні проблема не вирішена.

Найліпший вихід, як зазнає вже колишній заступник міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Григорій Галаган, – монетизація пільг за зразком субсидій на послуги ЖКГ. Але спершу для цього потрібно запустити реєстр пільговиків. Спочатку – найретельніший облік, тоді і рівень фінансування буде добре видно. Монетизація миттєво зніме проблему конфліктів.

Існує, правда, й інший важіль – посилити відповідальність за відмову у пільговому проїзді. Тобто таким чином примусити приватників і комунальників безкоштовно возити пільговиків. Відповідний законопроєкт підтримала Верховна Рада України в першому читанні, в якому передбачається збільшити штраф за безпідставну відмову замість 136 гривень, що було раніше, до 2550 гривень. Чи вирішить це проблему? Приміром, 25 вересня нинішнього року на сесії Чернігівської обласної ради громадська організація «Єдина родина Чернігівщини» ініцію­вала звернення депутатів обласної ради до Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та облрад країни щодо повернення пільгового проїзду окремих категорій громадян та відміни постанови Кабміну від 14 березня 2018 року №197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах». Виходить, монетизація пільг не задовольняє?

Наразі ситуація щодо пільговиків така: з конфліктами. Не влаштовує – скаржтеся. Учасникам бойових дій, учасникам АТО/ООС – до управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області або викликайте наряд поліції (телефон 102). Або ж впрягайтеся в судову тяганину з купою заяв, свідчень свідків.

Щодо чернігівського 41-го маршруту, то він взагалі в підвішеному стані. Адже цьогоріч чотири рази оголошували конкурс на право перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в Чернігові. Але через те, що не було претендентів, конкурс так і не відбувся. Наступний оголошено на 16 січня 2020 року. Натепер цей маршрут тимчасово обслуговує Чернігівське тролейбусне управління. Тож, на безоплатний проїзд у маршрутці №41 пільговики Лариса Грищенко та її донька мали право.

Це підтверджують і в тролейбусному управлінні.

– Громадяни, яким відповідно до нормативно-правових актів України надається пільга безоплатного проїзду в громадському транспорті, цим правом можуть сповна користуватися, – каже речник КП «Чернігівське тролейбусне управління» Микита Вікторов. – А якщо виникають якісь непорозуміння чи відмовляють в безоплатному проїзді – звертайтеся до міського контакт-центру за телефоном 0-800– 50-93-50.

Віталій АДРУГ, газета «Деснянка»


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-01-21 01:40:02.15

  • Всього випадків: 1,172,038
  • Активні: 250,031
  • Всього смертей: 21,258
  • Нових смертей: 212
  • Всього одужали: 900,749

Замовити зворотний дзвінок