Залишила роботу у виші, щоб навчати тінейджерів практичних навичок

Залишила роботу у виші, щоб навчати тінейджерів практичних навичок

Дата: 2019-12-11 | Категорiя: Соціум

Новий масштабний проєкт від «Деснянки» ТОП-20 ЦІКАВИХ БІЗНЕС-ІДЕЙ ЧЕРНІГІВЩИНИ

 ЖИВИ І ПРАЦЮЙ – В УКРАЇНІ!

 

 – Незважаючи на певні успіхи в реалізації ідеї «нової української школи», в Україні ще здебільшого діє стара система освіти: коли діти вчать, вчать, вчать, а потім не розуміють, де все це застосувати. Тому у 2013-му й виникла ідея створити школу навичок 21 століття, де наші тінейджери – підлітки – навчалися б практичних знань і були максимально готовими до дорослого життя, – відзначає власниця і керівниця приватного центру розвитку підлітків «Teenager Start» в Чернігові Олена Пономаренко.

 

Те, що подобається

Дев’ятнадцять років свого життя Олена Пономаренко присвятила студентам. Викладала в тодішньому Інституті економіки та управління, потім – у Національному технологічному університеті. Має дві вищі освіти, юридичну і педагогічну, закінчила Києво-Могилянську бізнес-школу. Розробила 26 навчальних курсів, отримала міжнародний сертифікат бізнес-тренерки.

– Ще працюючи в університеті, я й сама постійно навчалася, і проводила різні тренінги для викладачів та студентів. Прослідковувала динаміку їхнього професійного зростання. З часом кількість тренінгів зростала, стала працювати зі школярами, і в 2015-му вирішила залишити виш. Колеги моє бажання не зрозуміли, казали: «Як так?! Це ж університет!», – згадує пані Олена і зауважує, що ще жодного разу не пожалкувала, що пішла, як кажуть, на вільні хліба, заради того, аби готувати дітей і підлітків до дорослого життя.

Її чоловік – Сергій Пономаренко, який також багато років викладає у вищій школі та нині завідує однією з кафедр, дружину не відмовляв.

– У нас в родині демократія, сказав: «Роби те, що тобі подобається!» Тож я так і чиню, – посміхається власниця приватної школи навичок. – Неабияк завдячую своїй наставниці – менторці, партнерці Світлані Насировій. Це разом з нею ми змогли практично реалізувати цю бізнес-ідею.

Олена Пономаренко наголошує, що кожен нині має розуміти: найцінніший ресурс – це час:

– Коли молодь закінчує університет і йде працювати у зовсім інший напрямок і не реалізує себе, то я завжди кажу: треба ефективно використовувати свій час, бо 5 років уже не повернеш. Ще в школі підліток має чітко розуміти, для чого йде далі навчатися, де саме він застосує практичні навички, і що він матиме у подальшому від цього.

Інший момент, який відзначений особ­ливо гостро, – масовий відтік випускників шкіл та і взагалі молодих людей за кордон. З тим розумінням, що ось в Україні погано, а поїду в Польщу, то мені стане добре. Ми в такому випадку кажемо: якщо виконуєш будь-яку дрібну роботу в Україні, то й в іншій країні тебе чекає така ж доля. Тобто один із способів, як можна залишити здібну і талановиту молодь,– це навчити її створювати бізнес у нас, дати підліткам практичні навички. Ми живемо в глобалізованому світі, ти можеш жити в Україні й мати бізнес-проєкти в Америці, Норвегії чи Нідерландах.

 

Сьогоднішній тренд – не кількість дипломів, а компетентності та вміння

Олена Пономаренко працює за двома напрямками: школа розвитку тінейджерів та безпосередня допомога бізнесу: проводить тренінги, відбудовує компанії, налагоджує бізнес-комунікацію. Наразі активно працює з одним з приватних дитсадочків, веде його до успіху, щоб заклад мав результативність.

– Я спостерігаю, що нині в світі ціниться не обсяг знань, коли у тебе умовно три дипломи, а що конкретно ти вмієш робити, – продовжує пані Олена. – Сьогодні на співбесіді головне запитання, у чому ти компетентний. Якщо брати загальну ситуацію, то навіть така відома компанія, як Google, вирішила, що працевлаштовуватиме молодь без диплома. Тобто, в процесі діяльності людина буде вчитися під свій запит. Якщо ви зрозуміли, що це вам потрібно, відчули потребу в знаннях, то ви на практику накладатимете і знання.

У центрі розвитку «Teenager Start» навчають навичкам 21 століття три вікові категорії: 9-11 років, 12-14 років і 14+. Що ж це за навички? Насамперед – комунікація. Від того, як ми вибудовуємо стосунки, спілкує­мося, й залежить наше майбутнє.

– Якщо ти не можеш домовитися з людиною, твої три освіти можуть піти в нікуди. Я завжди наводжу дітям приклад: у мене є знайома на автомийці, і коли приїжджаю, вона постійно наголошує, що має два червоних дипломи, а змушена вести облік машин. Мовляв, у нас така погана держава, погане місто, директор… Питання в чому? Насамперед у людині. Дуже розумна, але не змогла реалізуватися. Все через те, що не знала, як застосувати знання, – додає Олена Пономаренко.

Друга навичка – креативність. Очільниця школи тінейджерів відзначає, що сучасні підлітки житимуть у світі, де вони конкуруватимуть з роботами:

– Постійно наголошую батькам: якщо ви за своє життя змінювали одну, дві професії, то ваші діти це робитимуть від 15 до 30 разів. Отож наскільки ваша дитина буде креативною, гнучкою, зможе віднайти той крок, який не під силу роботу, настільки вона й буде успішною.

Третя навичка – фінансова грамотність. Цей курс для того, щоб дитина вміла розплановувати кошти, а отже і управляти власним життям. Четверта – емоційний інтелект, як керувати своїми емоціями, собою, як рухатися у цьому світі. П’ята навич­ка – підприємливість.

– Ми навчаємо покоління Z. Це діти і підлітки-інноватори. Щоб стати кимось, вони не готові чекати, доки виростуть, а намагаються самореалізуватися тут і зараз. Відкриті до нових знань, людей і активностей, готові співчувати та шукати компроміси. Вони відрізняються від інших поколінь тим, що більша частина з них буде працювати сама на себе, або фрілансити у якихось крупних компаніях. Тобто покоління Z не бачить себе структурним гвинтиком. У 15-16 років вони вже щось спробували, запустили проєкти, якісь свої невеличкі справи. У 10 років практично в кожної другої-третьої дитини – свій Ютуб-канал. І вони вже замислюються над тим, як це розкрутити, монетизувати. Всі хочуть бути блогерами, мислять про створення власного бренду і сподіваються на самостійний рух далі, – зазначає Олена Пономаренко.

Домашнє завдання – домовся з мамою

У центрі «Teenager Start» зазвичай читають курси викладачі вишів, кандидати наук, але обов’язково з практичним досвідом. Приміром, ораторське мистецтво викладає Марина Каранда, вона, до речі, організаторка театру в педуніверситеті, з яким активно гастролює світом.

– Марина – надзвичайна, і я пишаюся, що ця людина з активною життєвою позицією у нашій команді! – каже керівниця школи навичок. – Ціную співпрацю з практикуючою психологинею Тетяною Глюк, теж викладачкою педуніверситету. Її курс – емоційний інтелект.

Унікальність школи «Teenager Start», каже її власниця, ще й у тому, що тут пробують професію на смак. А ще вчаться заробляти на своєму хобі. Якщо це комусь вдається, то, вважай, що ти майже щаслива людина.

– Ми не готуємо бізнесменів. Ми формуємо особистість, яка зможе конкурувати, заробляти і досягати мети. Я і наші викладачі працюємо з підприємцями різних напрямків. До школи на заняття запрошуємо власників бізнесу, які розповідають про те, з чого все починалося, про успішні історії. Завжди лунає багато запитань від підлітків. Адже одна справа, коли це кажу я, інша – коли мої слова підтверджує практикуючий бізнесмен, – пояснює пані Олена.

Також вихованці інноваційної школи відвідують підприємства, приміром, Куликівський молокозавод, фабрику «Берегиня», телеканал «Дитинець» тощо. Під час екскурсій діти і підлітки ближче знайомляться з професіями, це дає можливість проникнутися їх діяльністю.

Цікаво, що оцінки у «Teenager Start» ставлять не вчителі дітям, а – навпаки. Для цього передбачена анкета. А серед домашніх завдань – переконай вчительку, аргументуючи відповідь, домовся з мамою, використовуючи різні прийоми. Потім результати завдань обговорюють на заняттях.

До речі, зовсім нещодавно розпочав роботу Клуб сучасних батьків, на засіданнях якого в процесі жвавих дискусій за допомогою різнопланових фахівців постають і вирішують актуальні питання виховання підлітків.

Падай і вставай!

Олена Пономаренко викладає курси: бізнес-програма, фінансова грамотність та вибір професії. Зазначає, що під час відвідування навчальних закладів Чернігова, зокрема 11 класів, лише 5-7 майбутніх випускників визначилися, куди вступатимуть. Прикро, що одинадцятикласники обирають для себе професію за критеріями: престижно, прикольно, друзі порадили.

– Просто несформовані цінності. Підлітки кажуть: «В Україні ніколи не залишусь, хочу за кордон, там краще» А чим ліпше, пояснити, як правило, не можуть, – наголошує пані Олена. – Якщо наша молодь поїде, то на її місце приїдуть іноземці, з якими нам доведеться працювати. То, можливо, потрібно своїх навчити, щоб вони відбудовували своє місто, регіон, країну. Міграція ж, на жаль, активно йде.

На Чернігівщині, за словами Олени Пономаренко, мало хто глибоко працює з підлітками. Адже це не діти 3-5 років, яких приводять батьки. У віці 13-15 років підлітки рішення ухвалюють самостійно. Щоб зачепити, зацікавити тінейджерів, потрібно справді бути цікавим, актуальним і сучасним.

Більшість клієнтів інноваційної школи – діти підприємців, які добре розуміють, що в житті нічого так просто не дається, і треба вміти ставити цілі і рухатись до мети.

– Мені приємно, що серед моїх вихованців – талановиті, здібні і цілеспрямовані люди. Щиро радію за успіх кожного, до речі, мій учень – власник найбільшої мережі міні-кав’ярень у Чернігові, серйозно про себе заявив, притому, що йому трохи більше двадцяти, – пишається наставниця.

А ще Олена Пономаренко горда за сина, двадцятирічного Олександра. Він навчається в Чернігівському національному технологічному університеті й одночасно працює в мережі магазинів «Алло». Один з останніх успіхів – Олександр Пономаренко увійшов у 10-ку найкращих продавців України!

– Як тільки син став повнолітнім, почав самостійно заробляти собі на життя. Наразі він має найкращий практичний досвід. Бути самодостатньою людиною, мати власний бюджет – це чудово. Інколи йому кажу: «А, може, я б чимось допомогла?» Саша на те: «Не вбивай у мені, будь ласка, чоловіка. Я все вирішу сам», – каже любляча мама і бізнес-вумен Олена Пономаренко й додає: – Бажаю підліткам пробувати, не боятися помилятися. Помилка тоді, коли ти впав і кажеш – я не встану. Жодного успіху не буває одразу. Тому будьте оптимістами, вірте в позитив і чітко прямуйте до мети.

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Новий масштабний проєкт від «Деснянки» ТОП-20 ЦІКАВИХ БІЗНЕС-ІДЕЙ ЧЕРНІГІВЩИНИ.

Голосуйте за конкретну бізнес-ідею та людей, які її втілюють, на сторінці «Деснянки» у Фейсбуці www.facebook.com/dvilna.

Всі матеріали у рамках проєкту будуть розміщені на офіційному сайті тижневика

www. desnyanka.com.ua та у Фейсбуці.

Слідкуйте за нашими публікаціями та голосуйте! Ваш голос визначатиме рейтинг!


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-10-01 17:14:01.862

  • Всього випадків: 213,028
  • Активні: 114,392
  • Всього смертей: 4,193
  • Нових смертей: 64
  • Всього одужали: 94,443

Замовити зворотний дзвінок