Приватизація: чого очікувати громадянам?

Приватизація: чого очікувати громадянам?

Дата: 2019-12-16 | Категорiя: Соціум

Інтернет-ресурси та друковані видання останні декілька місяців активно обговорюють плани нового уряду, серед яких земельна реформа та приватизація підприємств, покликані на покращення інвестиційного клімату держави.

І якщо першому питанню ЗМІ приділили досить багато уваги, то друге, але менш важливе, на нашу думку, потребує детального висвітлення.

Так, на початку листопада цього року Президент на спільній нараді з Урядом анонсував початок підготовки масштабної приватизації землі, 500 державних підприємств, сорока єдиних майнових комплексів об’єктів малої приватизації, п’ятьох пріоритетних об’єктів для підготовки до великої приватизації.

Насправді, пропонований швидкий формат приватизації – доволі радикальний з огляду на те, що останні 29 років незалежності протікали без особливих економічних реформ.

Не дивно, що погляди населення справедливо розділились на декілька таборів – від вкрай негативного сприйняття до повної підтримки ініціативи влади. Так, в соціальних мережах бурхливо обговорюють думки експертів, економістів і політологів щодо питань, пов’язаних з прогнозами реалізації реформ.

Тому й ми вирішили розібратись з таким явищем як передача державних підприємств до приватних господарів. Кому це вигідно, чи потрібно взагалі передавати в приватизацію та що з цього матиме звичайний люд? Але розібратись самостійно, без політологів та фейсбучних експертів, без закордонного досвіду, а на основі реальних кейсів та власного українського досвіду. Саме такий підхід, на нашу думку, буде найбільш об’єктивним.

Щоб було доступно та зрозуміло, варто розглянути приклад, який можна побачити та оцінити на власні очі, про перший успішний за останні роки досвід приватизації йдеться нижче.

«Де господар не ходить, там нивка не родить» – народне прислів’я

Для прикладу, одне з підприємств на Чернігівщині протягом декількох років поспіль  перебувало просто-таки в жахливому занедбаному стані та ганьбило регіон на всю Україну.

Про це знають не тільки працівники самого підприємства, адже інформація міститься у відкритих джерелах та є загальнодоступною. Мова йде про Ніжинський комбінат хлібопродуктів. Колись успішне державне підприємство, яке за останнє десятиріччя вмілого «управління» держави перетворилось на ганьбу регіону.

Як зазначається на офіційному сайті Управління Держпраці, у 2017 році заборгованість із виплати заробітної плати становила близько двох мільйонів перед 78 працівниками.

Багато років поспіль Ніжинський КХП був найбільшим підприємством-боржником в області. А вже в 2018 році комбінат потрапляє до семи найгірших господарств в агросекторі держави, які значаться у відомстві Міністерства аграрної політики та продовольства України.

За даними профільного ресурсу Аgroportal.uа, заборгованість по заробітній платі становить 2 млн 378 тис. грн. Якщо додати заборгованість з виплати податкових зборів і платежів, то сума досягне близько 15 млн грн.

Тенденція останніх років чітко вказувала, що ресурси державного підприємства, розташованого в одному з найбільш аграрних регіонів України, використовувались неефективно, заборгованість наростала по принципу снігової брили, а працівники комбінату змушені були шукати кращої долі в інших регіонах, а то й за кордоном.

Заборгованість зі сплати податків і зборів Ніжинського КХП формувалася з 2010 року, внаслідок чого майно відокремленого підрозділу – Хлібної бази № 87 передано в податкову заставу.

Коли заборгованість досягла критичних розмірів, державна фіскальна служба вимушена була звертатись до адміністративного суду про надання дозволу на стягнення податкового боргу.

Так, судом дозволено погашення податкового боргу та заборгованості з заробітної плати за рахунок майна комбінату, що перебуває у податковій заставі. Таким чином окрему філію Ніжинського хлібокомбінату, що розташована в місті Бахмач, було виставлено на аукціон та реалізовано на публічних торгах, а з отриманих коштів погашено заборгованості підприємства.

У результаті такої-собі «примусової» в деякому розумінні приватизації, Хлібна база № 87 Ніжинського комбінату хлібопродуктів стала реальним прикладом успішного кейсу передання занедбаного майна до рук орієнтованого на розвиток інвестора.

А що змінилось?

Пройшов майже рік, як новий власник – ТОВ «ВЕРІТАС ІНВЕСТ ГРУП» отримало занедбане майно у володіння. На теперішній час воно успішно розвиває підприємство в Бахмачі: модернізує техніку та устаткування, налагоджує партнерські взаємовідносини з учасниками аграрного ринку, своєчасно виплачують заробітну плату та премії трударям за якісну роботу. «Працювати на елеваторі «ВЕРІТАС» стає престижним, та й перед родиною не соромно – заробітна плата гідна» – діляться враженнями місцеві.

Кажуть, що керівництво компанії не планує зупинятись на досягнутому, бачить цілком обґрунтовані перспективи розвитку та збільшення обсягів виробництва. Для цього є всі підстави, адже, до всього, ТОВ «ВЕРІТАС ІНВЕСТ ГРУП» є членом Європейської Бізнес Асоціації – найбільшого об’єднання іноземного, європейського та вітчизняного бізнесу в Україні.

Замість висновку

Тож, повертаючись до питання передачі державного майна у приватне користування та ефективності ведення господарства новими господарями, буде справедливим залишити висновки на розсуд читачам. Варто лише зауважити, що отримувати підприємства після держави – це відповідальність, готовність брати на себе ризики, в тому числі за долі працівників та їхніх родин, неабияка енергія та наполегливість для долання бюрократичних перешкод.

 


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2020-10-29 12:36:01.834

  • Всього випадків: 370,417
  • Активні: 211,917
  • Всього смертей: 6,868
  • Нових смертей: 113
  • Всього одужали: 151,632

Замовити зворотний дзвінок