Хто врятував Кіпр, або Острів, де вино дешевше від мінералки

Хто врятував Кіпр, або Острів, де вино дешевше від мінералки

Дата: 2020-02-13 | Категорiя: Цікаво

Деякі народи вважали і вважають котів священними тваринами. А в сучасному світі, як то кажуть, «без кота і життя не те». Приміром, в онлайн фото і відео з домашніми улюбленцями – один з видів контенту, який переглядають найбільше. А «Нью-Йорк Таймс» – найстаріша та третя за популярністю щоденна газета у США – навіть назвала зображення котика «базовим будівельним елементом інтернету». Проте, окрім віртуального світу, є реальні місця, де теж живе багато котів. Приміром, Кіпр!

 

По два коти – на кіпріота

Щоразу мандрівка до будь-якого нового місця – це ніби ще одна сторінка життя, яку ти заповнюєш невідомими фактами, цікавими відкриттями та неймовірними спогадами. Кожна подорож – нові емоції, враження, які залишаться з тобою. Моя подорож до міста Пафос не була винятком, тож хочу поділитися з вами, що я відкрила для себе під час поїздки.

На Кіпрі коти – скрізь, і вони тут у пошані. Більш того, на острові навіть є монастир святого Миколая Котячого. Це одна з найстаріших обителей. За легендою, його заснувала Свята Єлена, матір Костянтина Великого. У 327 році її корабель потрапив у шторм недалеко від острова. Тоді вона пообіцяла, якщо Господь врятує судно від загибелі, то в цьому місці на березі заснує монастир. Коли Свята Єлена зійшла на землю, з’ясувалося, що тут розплодилося багато отруйних змій. 17-літня посуха на Кіпрі цьому сприяла. Небезпека чатувала на кожному кроці, тож місцеві жителі стали залишати острів. Тоді Костянтин Великий направив на Кіпр свого воєначальника, який наказав привезти на острів 1000 котів. Неподалік від того місця, де Єлена зійшла на берег, було засновано чоловічий монастир. Там, власне, оселилися і привезені тваринки. Монахи отримали гроші на їх утримання. За кілька років мурчики впоралися з покладеним на них завданням – змії майже зникли. Наразі в монастирі живуть шестеро черниць з сотнею котів. А скільки тварин усього на острові? Влада підрахувала, що на одного кіпріота, а їх понад мільйон, припадає десь по два коти.

 

Батьківщина Афродіти і офшорних фірм

Неподалік Пафоса – місце, яке не зможуть оминути зачаровані грецькою міфологією туристи, адже тут із піни морсь­кої народилася Афродіта. За легендою, якщо скупатись там у воді – омолодишся і матимеш вроду. Але кіпріоти жартують, на жаль, це не всім допомагає.

Кіпр – батьківщина не лише Афродіти, а й українських офшорних фірм. Усе тому, що до кризи 2012-го тут були дуже низькі податки. Коли держава зрозуміла, що грошей немає, довелося затягнути паски. За кіпрськими мірками. Держава зменшила зарплати, середня тут 1600 євро. Підвищила податки і ввела нові, а медицина цілком безкоштовна лише для бідних – родин, які упродовж року заробляють не більше 17 тисяч євро. Підтримують матеріально також народжуваність. Якщо у батьків двоє дітей, то до їхнього 18-річчя вони щомісяця отримують 360 євро (ця сума майже дорівнює тій, що платять безробітним чи пенсіонерам, які не сплачували соціальний внесок).

Місцеві розповідають, що на острові не вистачає прісної води, кілька років тому в посуху її довелося завозити танкерами з Греції. До слова, мінералка тут коштує дорожче місцевого вина – близько 2 євро. Також на Кіпрі є проблеми з виробництвом електрики. Для трьох ТЕЦ, які тут працюють, доводиться купувати мазут за кордоном. Але кіпріоти все ж активно вирішують це питання, підтвердження – сонячні та вітряні електростанції. Діє програма, що заохочує населення встановлювати сонячні панелі на будинки, окупляється вона за три роки. Ще б пак, тут 330 днів на рік – сонце! А ще промені гріють воду в бочках на дахах готелів. Така «архітектура» у перші дні привертає увагу туристів.

 

Лівосторонній рух і катакомби

Орендувати автомобіль на острові – взагалі не проблема. За малолітражку віддасте 11 євро на добу. Кіпр невеличкий, тож об’їздити його можна за день. Проте потрібно зважити, що тут лівосторонній рух ще з часів колонізації Великої Британії. Сидиш собі за кермом з правого боку і таке враження, що їдеш по зустрічній. Спробуй, звикни! До речі, Кіпр на першому місці у світі за кількістю автомобілів на душу населення. На тисячу жителів (враховуючи дітей) – близько семи сотень машин. Родина з чотирьох осіб має три автівки.

У Пафосі багато катакомб, які з’явилися в результаті каменоломних робіт. Зі скельних порід колись люди споруджували  будинки і храми.

У катакомбах Святої Соломонії збереглася унікальна церква. Віднайти це місце досить легко, туристам допомагає невеличке дерево. Йому більше півтисячі років. Кіпріоти вважають, якщо залишити на його гілках хустинку і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться. Тому дерево й обвішане різними шматочками тканини, стрічками, дзвіночками. Самі катакомби – це кілька зал навколо відкритого майданчика. У підземелля ведуть стрімкі сходи, а далі – вода. Кажуть, що це джерело допомагає при захворюванні очей.

 

Парк, який розорав фермер

Пафос – місто з багатою історією тривалістю десять тисяч років, тому його й називають Меккою шукачів стародавніх артефактів. Часом здається, що залишки давніх цивілізацій буквально лежать під ногами. Коли тут під час будівництва виявляють археологічні цінності, держава викуповує землю і запрошує на розкопки експертів.

У цьому місті під час розкопок виявили п’ять вілл II-III століть нашої ери. Відкриття відбулося зовсім випадково. У 1962 році фермер розорював землю поряд з портом, і плуг трактора раптом уперся в кам’яне панно. Це й була унікальна мозаїчна підлога старовинної будівлі. Самі ж споруди, на жаль, не збереглися. На мозаїках зображені античні герої. За їхніми іменами вчені і позначили вілли: «Діоніса», «Тесея», «Будинок Орфея», «Будинок Еона». Так з’явився Археологічний парк із залишками давньоримських будівель і мозаїк, які внесені до Списку спадщини ЮНЕСКО. Найкрасивіші мозаїки на «Віллі Діоніса». Вони розповідають різні історії, більшість, звичайно, про кохання. Через 15 років археологи виявили під верхнім шаром ще одне зображення – «Сцилла». Наразі це найдавніша мозаїка на Кіпрі і найгарніша пам’ятка Като Пафосу.

 

Амфітеатр та руїни замку «Сорока Колон»

Наступна визначна пам’ятка – напівкруглий римський театр Одеон, побудований в еллінську епоху. Це найромантичніше місце Археологічного парку, яке варто оглянути. Влітку тут проходять музичні концерти та вистави. Якщо піднятися його світлими щаблями, то можна побачити безмежні простори Середземного моря і величний маяк – наймолодшу будову на цій території. Його звели англійці у ХІХ столітті. Це один з п’яти маяків Кіпру, але найвідоміший з них. Він і нині продов­жує виконувати свої функції, спалахуючи в вечірній час з інтервалом у 20 секунд.

Трохи далі – вражаючі руїни замку «Сорока Колон». Фортецю збудували візантійці в VII столітті. В її основі колись було 40 гранітних колон. Тепер вони живописно розкидані поблизу. Річард Левове Серце захопив фортецю, півстоліття хрестоносці добудовували її і зміцнювали. Але їх зусилля виявилися марними. Землетрус повністю знищив замок, залишивши лише дві витончені кам’яні арки і підземні конструкції.

Вартість квитка до парку – 4,5 євро.

 

Царські гробниці не для царів

Відвідала й великий похоронний комплекс, він – у скелі. Екскурсія до «Царських гробниць» запам’яталася своєю похмурістю, важкістю. З поверхні скелі до гробниць ведуть напівстерті кам’яні сходи. Потрапляєш у відкритий двір, з чотирьох боків якого – порожні похоронні камери. Склепіння підтримують напівзруйновані колони. Це єдиний приклад похоронної архітектури на Кіпрі. Такі гробниці більше характерні для Єгипту.

У цьому некрополі було місце поховання знатних містян, царів тут не ховали. А свою назву гробниці отримали через схожість з царськими похованнями в Долині Царів у Єгипті. Всі поховання були розграбовані ще в глибоку давнину. Більшість з них датуються I–III століттями нашої ери.

Вартість квитка до гробниць – 2,5 євро.

Прогулянка сонячною гаванню, відвідини старовинного Форту, який захищав острів з моря! Незабутні панорами Пафосу з різних оглядових майданчиків! Передати словами ту красу – важко. Варто тут побувати. Бо, як казав французький письменник Анатоль Франс, подорожі вчать більше, ніж що б то не було. Іноді один день, проведений в інших місцях, дає більше, ніж десять років життя вдома.

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянки»

Фото авторки


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-06-20 16:10:02.325

  • Всього випадків: 2,229,523
  • Активні: 26,044
  • Всього смертей: 52,016
  • Нових смертей: 24
  • Всього одужали: 2,151,463

Замовити зворотний дзвінок