«Дитяча фотографія – це про емоції. Піймати посмішку, оченята і промені сонця»

«Дитяча фотографія – це про емоції. Піймати посмішку, оченята і промені сонця»

Дата: 2020-02-19 | Категорiя: Iнтерв'ю

Новий масштабний проєкт від «Деснянки» ТОП-20 ЦІКАВИХ БІЗНЕС-ІДЕЙ ЧЕРНІГІВЩИНИ

 ЖИВИ І ПРАЦЮЙ – В УКРАЇНІ!

– Насправді я близька до фотографії з дитинства, поглиблено – вже років сім. Коли народилася Поліна, купила хорошу фотокамеру й знімала донечку, а потім і синочка Даню. Так сказати, набувала майстерність на власних дітках, – посміхається чернігівська фотографка – 33-річна Тетяна Ющенко, моделі якої – діти – з народження.

Вперше фотографії Тетяна зробила років у 6, разом із мамою. Вони були чорно-білі. Тоді, у радянські часи, її батьки мали домашню фотолабораторію. За головного фотографа була мама Тані пані Надія, за фахом інженер-програміст. Долучалися до процесу всі троє її дітей. Цікаво, що й досі родина зберігає цей чемоданчик. Знімали тоді на плівковий фотоапарат «ФЕД». Нині такі камери, точніше деякі серії, вважаються антикваріатом.

 

Час можливостей

– Для нас знімати і робити вдома фотографії було звичайною справою, чимось буденним, як наразі у всіх є смартфони, – каже Тетяна. – Ми вимикали світло, вмикали спеціальну червону лампу, відкривали реактиви й «хімічили». Коли зображення лягало на папір, вішали майбутні знімки як одяг на мотузки з прищепками. А тоді по черзі з нетерпінням заглядали до темної кімнати, чи бува не висохли.

Завдяки мамі Таня сьогодні може показувати доньці та сину власні дитячі світлини, починаючи з пелюшок. Їх надзвичайно багато. Це альбоми, папки, коробки. Все зберігається у батьківському домі. Дещо звідти вона вибрала й оформила окремі фотокниги, які тепер у її домі бережуть пам’ять про родовід і найдорожчі миті. До речі, родина має більш ніж сторічний сімейний фотоархів. Це не лише старі світлини, а й вирізки з газет. Цю традицію продовжують.

Тетяна Ющенко за освітою юристка. Працювала за фахом десять років, з яких шість був – декрет.

– Коли наближався час виходити з другої декретної відпустки, я все частіше задумувалася, щоби я хотіла робити. Сидіти в офісі мені зовсім не хотілося. Вільний графік, сама собі шефиня – ось це мені підходило. Насамперед потрібно було підлаштовуватися під розклад дітей: школа, садочок, приватні заняття, різні секції. Відвести, забрати, – розповідає далі фотографка. – І так зупинилася на фотосправі. Якщо раніше це було щось домашнє, для близьких, для рідних, то тут я подумала, що можу розвинути себе в цьому напрямку та ще й приносити користь сім’ї, заробляти.

У Чернігові спочатку закінчила одні курси з фотосправи, потім – інші, переймала досвід у майстрів фотографії. Актуальна для її професії і онлайносвіта, так звані відеоуроки. Також Таня багато почерпнула від закордонних колег, зокрема анг­ломовних австралійської та голландської фотографинь.

Потім відвідувала майстер-класи і воркшопи видатних фахівців. Обрала для себе основний профіль – дитячу фотографію.

– Мені здається, що це найбільш щире. Дитяча фотографія – це не про фотографію як про предмет мистецтва, це дещо більше – про емоції. Піймати посмішку, оченята і промені сонця… У мене не було навіть якихось вагань, на чому саме спеціалізуватися. Я твердо знала – мої моделі – діти, – згадує Таня. – Я завжди вірила, що фотограф, це як художник. Або талант у тебе є, або його немає. І я з цим жила. Знімала так, як уміла. Звісно, розумілася на своїй камері, знала її параметри. Але гадала, що гарна світлина – це те, що вдається тільки справжнім творцям. Згодом переконалася в протилежному. Якщо підійти до справи серйозно, навчитися усім тонкощам і мати велике бажання – все можливо.

 

Одяг не має відволікати

Приватна підприємниця Тетяна Ющенко має домашню міні-фотостудію з потрібними зонами, обладнанням, технікою, меблями, колекцією одягу. Дещо з вбрання купує, чимало в’язаних фактурних речей – справа рук її мами.

– Сукні, костюми, капелюшки та інше не мають відволікати від моделі. Я практично не фотографую у пишних бальних платтях. Як правило, одяг з натуральної тканини, простого крою. І, важливо, аби він вписувався в цілісний образ, – наголошує. – Зазвичай на пошуки вбрання витрачаю купу часу, як і на сам проєкт. Приміром, ось цю зйомку (показує світлину), планувала досить довго. Спочатку знайшла місце, потім – уявила дівчинку з довгим білявим волоссям, у зеленій сукні. Для цієї фотосесії знайти підходящу модель було непросто. Взагалі такі проєкти – це творчий потенціал. Мені хочеться робити такі зйомки, так я себе реалізовую.

Працює фотографка з дітками від народження. Фотосесії малюків до року переважно відбуваються у неї вдома. Наразі вона продовжує розвивати себе у зйомці новонароджених, у період перших двох тижнів. Для цього купила спеціальне обладнання. Подбала про освітлення. Для зручностей є пеленальний столик, місце для годування.

Зі старшими моделями Тетяна практикує вуличну зйомку.

– Мені найбільше подобається працювати на свіжому повітрі, якщо дозволяє погода. Це не лише сквери чи інші затишні місця, а й виїзд за місто, приміром, на поле з люпином, річку. Одна з останніх фотосесій відбулася просто на перехресті в Чернігові. Ми з Данею таки знайшли сніг цієї зими, – посміхається Тетяна.

Клієнти знаходять її завдяки «сарафанному радіо», соціальним мережам, має Тетяна Ющенко й власний авторський сайт (photo.cn.ua). Близько чотирьох років вона створювала на замовлення інтернет-сайти та розвивала їх.

Окрім вище сказаного фотографка ще надає свої послуги під час Таїнства хрещення, духовного перенародження.

 

Прогулянка з казкою

Тетяна не працює, як мовиться, під копірку. Каже, що хоче робити кожну зйомку унікальною та неповторною.

– У Чернігові декілька інтер’єрних фотостудій, і щоразу під Новий рік люди фотографуються під однаковими ялинками. Такі фотографії також мають бути, але ексклюзиву тут немає. Я ж роблю на цьому акцент. Своїм клієнтам завжди наголошую: якщо це вулична фотосесія, то відбувається вона у форматі фотопрогулянки. Ліпше попрацювати довше і так матимемо більше потрібних кадрів, та й на обробку піде менше часу. Бо зазвичай 50 відсотків від усього проєкту – це робота на комп’ютері. Тривалість же самої зйомки – 20 відсотків. Більшу частину забирає обдумування одягу, місця та інше, – пояснює дитяча фотографка. – Якщо у мене з’являється якась ідея – я її можу виношувати якийсь час. Ось, приміром, наразі я бачу хлопчика на полі, копиця сіна, трактор чи комбайн на фоні. Дитина їсть булку і запиває її молоком з глечика. Сільська тема. Планую задумку реалізувати цього літа. Так я ставлю для себе умови, які хочу випробувати.

Фотосесія як правило триває півтори-дві години. Таня намагається влаштовувати не просто зйомку, де модель всадили, вдягнули в чужий одяг. Дітям у такому разі хочеться, аби все скоріше закінчилося. Фотографка ж старається зробити все так, щоб дитина прожила цей час. Для цього придумує і розповідає захоплюючі історії, в ігровій формі діти відчувають себе героя­ми казок. Дівчатка – принцесами, феями, чарівницями… Хлопчики – моряками, гномами, принцами… Намагається створити наближену атмосферу, тоді у дітей більше шансів мати, окрім світлин, нові враження, емоції.

 

Дарувати диво

Фотографка Тетяна Ющенко стала однією з 150 учасників соціального проєкту «Диво – це я», який був покликаний об’єднати звичні родини із сім’ями, що виховують дітей з особливими освітніми потребами. Аби кожен зміг зробити тих, хто поряд, трохи щасливішими.

– Про цей чудовий проєкт я дізналася, як і більшість його учасників, через соцмережі. Мені давно хотілося долучитися до подіб­ної ініціативи, зробити для них щось хороше. Випала можливість познайомитися із другокласником Германом – вихованцем навчально-реабілітаційного цент­ру. Це була тепла зустріч, щира розмова та обмін подарунками. Я відчула, що «сонячним» діткам більш цінне спілкування, ніж новенький конструктор, хоча його дитина прийняла з надзвичайною вдячністю. Герман і моя Поліна подружилися, – каже це піднесено.

А потім Тетяна вирішує 25 грудня, на Різдво, подарувати диво ще одній дівчинці з навчально-реабілітаційного центру. Для 11-річної Настуні фотографка влаш­тувала безкоштовну фотосесію, оплатила сама студію і забезпечила одягом.

– Знаю, що далеко не кожна родина, де є такі дітки, може дозволити собі професійну зйомку. Адже це не предмет першої потреби, – каже Тетяна. – Насправді для мене це невеликі затрати, ліпше відмовити собі піти зайвий раз у кафе і зробити для когось щось приємне. Щиро вірю, що мені вдалося подарувати Настуні казку. Я навіть піймала кадри, коли вона посміхається. Для її мами це було справжнє щастя.

Наступна благодійна зйомка була для 8-річної Лізи. До дитячої фотографки дівчинку з мамою привела Тетянина подруга, яка також забажала робити добрі справи.

– Сукню для Лізи ми віднайшли у моїй колекції. Вона їй надзвичайно пасувала. Фотографувалася разом з мамою. Вихід у світ – одна з їхніх великих перемог. Мама сяяла, і цей настрій… Час, коли відчуваєш себе живою, коли твоє дитя посміхається. В житті, на жаль, вони це роблять не так часто, – тремтить голос у Тані, і вона переводить розмову на інше: – Своїм дітям щороку друкую фотокниги. Вони обожнюють їх переглядати. І я всім раджу це робити, бо в електронному вигляді зберігати фото не завжди надійно. У мене якось впав жорсткий диск, і я раптом уявила, що назавжди втратила увесь фотоархів моїх дітей. Я так не плакала, здається, ніколи. І, слава Богу, що моєму чоловіку Андрію, за фахом він програміст, вдалося врятувати майже всі файли. Тому ліпше, аби важливі періоди з життя зберігалися не лише в комп’ютері чи телефоні, а й в альбомі.

Як сприймає діяльність дружини чоловік? Він вважає, що Тані пощастило, адже вона робить те, що їй справді подобається, що приносить задоволення, якусь позитивну енергію. Андрій її інколи критикує, і це допомагає їй ставати кращою.

У майбутньому дитяча фотографка Тетяна Ющенко продовжуватиме дарувати дітям диво та планує організувати щось на кшталт фотовиставки світлин «сонячних» діток. Щоби всі могли роздивитися їхню красу.

 

Лариса ГАЛЕТА, газета «Деснянка»

Фото Тетяни ЮЩЕНКО та з її сімейного архіву

Новий масштабний проєкт від «Деснянки» ТОП-20 ЦІКАВИХ БІЗНЕС-ІДЕЙ ЧЕРНІГІВЩИНИ.

Голосуйте за конкретну бізнес-ідею та людей, які її втілюють, на сторінці «Деснянки» у Фейсбуці www.facebook.com/dvilna.

Всі матеріали у рамках проєкту будуть розміщені на офіційному сайті тижневика

www. desnyanka.com.ua та у Фейсбуці.

Слідкуйте за нашими публікаціями та голосуйте! Ваш голос визначатиме рейтинг!


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 08:32:02.121

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок