«Зелений» транспорт ЧНТУ: для бізнесу, спорту та відпочинку

«Зелений» транспорт ЧНТУ: для бізнесу, спорту та відпочинку

Дата: 2020-03-21 | Категорiя: Соціум

Доки весь світ страшиться обвалу цін на нафту, у Чернігівському національному технологічному університеті (ЧНТУ) створюють електротранспорт. Легкий, зручний, екологічний, маневрений та доступний. Запрошуємо на «тест-драйв»!

 

Об’єднані інженерною пристрастю 

Легкі «електромашини» створюють на кафедрі автомобільного транспорту й галузевого машинобудування ЧНТУ. На фото – її представники.

Доцент кафедри, кандидат технічних наук Олександр Литвин розповів:

Ми створюємо безкорпусний електротранспорт модульного типу. Головна фішка всі його частини взаємозамінні. Тобто на базі однієї електричної складової (акумуляторна батарея, електричний двигун та контролер) можна створити будь-що від бокс-трака (вантажний велосипед) до спортивного карта, квадроцикла чи дрифт-трайка.


У команді Олександра 15 чоловік. Це працівники кафедри та студенти. Всі вони об’єднані пристрастю до «зелених» розробок. Супроводжують транспорт від креслення – до готового виробу на асфальтованій доріжці.

 

Можливість є завжди


Усіма патентами на розробки володіє ЧНТУ. Фахівці кафедри ж зареєстрували бренд Bike Box. Він веде комерційну діяльність: замовляє, виробляє та реалізує транспорт.

Перші наші розробки фінансував університет. І я дуже вдячний за це керівництву. З прототипами ми вже змогли брати участь у виставках та подавати документи на фінансування до бізнес-інкубаторів, – зазначив Олександр.

Студент Юрій Патук, доцент Олександр Литвин, аспірант Василь Скляр та студент Павло Пирог

У грудні 2019-го хлопці стали переможцями стартап-інкубатору YEP Starter. Також беруть участь у конкурсах Стартапів Sikorsky Challenge.

У планах – Український фонд стартапів, який запрацював наприкінці минулого року.

Так вчені-винахідники самі шукають кошти на розробки. Адже той, хто хоче, завжди знаходить можливість, а не причину.

 

Що «живе» в екомайстернях ЧНТУ


Наразі на кафедрі найактивніші три напрямки розробок: електричні бокс траки, карти та дрифт-трайки. На початковому етапі використовують свинцеві акумулятори. Після виходу зі строю їх можна безпечно утилізувати.

Чернігівці й гості міста можуть зробити тест-драйв транспорту ЧНТУ під час свят та офіційних заходів у місті, як то відкриття пляжного сезону, дні міста, день відкритих дверей ЧНТУ та інше.

 
Бокс-траки

Електричні двоколісні велосипеди для перевезення вантажу. Виготовлені з магнітного металу. Завважки – близько 35 кг. А ось вантажу беруть понад сотню. Тобто, за вантажопідйомністю та місткістю вони в категорії автомобілів. Але ж по суті – велосипеди.

Наразі у чернігівських винахідників готові три прототипи різного розміру. Синій  – з електричним «серцем». Він найбільший. Червоний та жовтий – чекають на «зелені» двигуни. Вони будуть найближчим часом.

Бокс-трак ЧНТУ розганяє швидкість до 50 км за годину. Живиться від звичайної розетки. На одному заряді можна проїхати 100 км, залежно від погодних умов. Якщо ж бокс-трак розрядився в дорозі, завжди можна перейти на механічний рух – крутіння педалей.

Посвідчення водія для керування таким транспортом не потрібне.

У багажнику бокс-трака зручно доставляти товари. Якщо ж «відсік» не потрібен,  можна встановити сидіння.

Транспорт підходить для експлуатації в місті. А для селян та дачників  скоро стане незамінним засобом пересування, тільки-но вони його «об’їздять».

Першу модель хлопці створювали впродовж трьох місяців. Тепер темп конструювання – 1- 4 дні. Адже є лекала, а багато процесів автоматизовано.

Інженери вже готові виконати десятки замовлень у майстернях ЧНТУ. Якщо знадобиться більше – у Чернігові для цього є можливості.

Вартість електричних бокс-траків залежить від потужності двигуна та акумулятора. Загалом ціна без електричної складової – від 20 тисяч гривень, а з нею –  близько 46 тисяч.

Уже за кілька тижнів бокс-траки виходять на ринок. Їх можна буде придбати в Україні та за кордоном. Технікою наших студентів зацікавилися в Литві, Німеччині та Іспанії.

– Навіть пропонували перенести виробництво в ці країни. Але наша мета – розвивати економіку України: платити податки, створювати робочі місця, тому ми відмовилися, – каже Олександр Литвин.

 

Машинки для картингу


Наразі в майстерні на апгрейді стоїть два карти.  Дитячий з однокіловатним двигуном та дорослий – з 10 кВт. На дитячому можна розігнатися до 45 км на годину. А дорослий – майже «ракета», летить усі 200. Тільки трас таких у нас поки немає.
Нині винахідники ведуть переговори з Федерацією картингу України, аби створити дитячі карти. Це поставить всіх дітей в однакові стартові умови під час тренувань та змагань.

Карти екологічні та дешеві в експлуатації. Потрібна тільки підзарядка та заміна шин. Можливості кафедри дозволяють встановити навіть дистанційне керування машинкою та обладнати його сонячними батареями.

 

Дрифт-трайки


 


Такий транспорт – нова пристрасть поціновувачів активного відпочинку та дрифту. Його популярність уже набирає оберти в усьому світі.

Головна фішка – безпечна їзда з заносом. Тиснеш на важіль – і транспорт їде, різко крутиш руль – і відбувається занос.

Якщо дозволяє площа, розігнатися можна до 50 км на годину. Адреналін від такого дрифту гарантовано. Особливо на снігу.

Обслуговування теж мінімальне – заміна покриття на колесах та підзарядка.

 

Соціальна ініціатива: STEM-освіта по-чернігівськи


Аби популяризувати професію інженера серед молоді, Олександр Литвин з командою вигадали круту соціальну ініціативу.

Уже з вересня 2020 року на базі ЧНТУ працюватиме STEM*-гурток. Діти з 6 років та дорослі будуть набувати й застосовувати інженерні знання на практиці.

 Бажаючі навіть створюватимуть власний транспорт.

– Поблизу ЧНТУ є паркова зона. Її можна розчистити й обладнати під траси, – додає завідувач лабораторією електротранспорту Максим Огієнко. (фото)

Навчання буде безкоштовним. Лише ті, хто захоче змайструвати власний транспорт, мають сплатити вартість матеріалів або ж придбати їх самостійно.

 

*STEM – популярний напрям освіти. Охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics).

 


Шановні читачі, якщо ви знаєте людину, яка розробляє технології переробки сміття або виготовлення екосировини, пишіть на адресу редакції: 14000, м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62 (3 поверх) або на ел.пошту: desnyanka-che@ukr.net

 

Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»

Фото авторки та з особистого архіву Максима Огієнка


Статистика захворювань на COVID-19 по Україні

Останнє оновлення даних:
2021-05-08 07:38:01.753

  • Всього випадків: 2,114,138
  • Активні: 317,368
  • Всього смертей: 46,200
  • Нових смертей: 370
  • Всього одужали: 1,750,570

Замовити зворотний дзвінок